Ikony designu w oświetleniu, czyli owoce niezwykłej współpracy Louisa Poulsena i Poula Henningsena

Ikony designu w oświetleniu, czyli owoce niezwykłej współpracy Louisa Poulsena i Poula Henningsena

Prostota, harmonia oraz przede wszystkim wielka pochwała designu, w którym forma i funkcja pozostają w nierozerwalnym związku – to cechy, za które pokochaliśmy styl skandynawski i dzięki którym chętnie zapraszamy go naszych wnętrz. Wybieramy meble w tej stylistyce i z lubością doprawiamy je dopełniającymi dekoracjami. Dlaczego jednak rezygnujemy, albo odstawiamy na dalszy plan kwestię odpowiedniego oświetlenia? Dobrze doświetlone wnętrze to jeden z wyznaczników tego stylu, a ponadto lampy inspirowane skandynawskim wzornictwem to niekwestionowana klasyka designu. Poznajcie zatem ikony designu w oświetleniu, które powstały przy bliskiej współpracy Louisa Poulsena – duńskiego producenta i Poula Henningsena – wybitnego projektanta. To lampy, które nie tylko doskonale wpisują się w stylistykę wnętrz urządzonych po skandynawsku, ale przede wszystkim podnoszą prestiż miejsca i stanowią o jego wysokiej wartości estetycznej. Ciekawi o jakie modele chodzi?

 

Louis Poulsen oświetlenie
Louis Poulsen oświetlenie

 

PH – odczyn skandynawskiego designu 

W czym tkwi sekret odpowiednio dobranego oświetlenia? Wielu z nas zachwyca się wspaniałym wyglądem lamp, jeszcze inni ceną, która podobno czyni cuda. Są też tacy, którzy zwracają uwagę tylko na parametry i optymalną wydajność. Ja z kolei jestem wielbicielką designerskich i przede wszystkim sprawdzonych rozwiązań. Przykładem są lampy duńskiego producenta, który swoją nazwę zawdzięcza założycielowi – Louisowi Poulsenowi, a rozgłos przede wszystkim dzięki bliskiej współpracy z Poulem Henningsenem. Duński projektant stworzył właśnie dla tej marki jedną z najbardziej klasycznych serii lamp w historii, które są  oznaczone skrótem „PH”. 

 

Lampa ,,Karczoch"
Lampa ,,Karczoch”

Do rzeczy w wielkim stylu!

Henningsen zanim osiągnął tak duży sukces, poświęcił wiele lat nad studiowaniem zachowywania się światła. Celem tych studiów miało być ujarzmienie oślepiającej jasności żarówki i przywrócenie jej łagodnej formy, którą Poul znał z lamp gazowych. W konsekwencji stworzył lampę, która rzuca cień w trzech kierunkach, zyskując szeroki zasięg oświetlenia nad stołem oraz efekt łagodnego przejścia oświetlenia ścian i sufitu w pomieszczeniu. W ten sposób powstały lampy, które nie tylko charakteryzuje ponadczasowy design (lampy są na topie od przeszło 90 lat), ale też doskonałe światło, które wydobywa z wnętrza to, co najlepsze. 

 

Skandynawskie wnętrze | whoovie.com
Skandynawskie wnętrze | whoovie.com

 

Lampy zaprojektowane przez Poula Henningsena dla marki Louis Poulsen – wybrane modele

 

PH Architoke | proj. Poul Henningsen
PH Architoke (Karczoch) | proj. Poul Henningsen

 

PH 2/1 PENDANT
PH PENDANT | proj. Poul Henningsen
 PH 5 & PH 50
proj. Poul Henningsen
PH SNOWBALL
PH SNOWBALL | proj. Poul Henningsen
PH LOUVRE | proj. Poul Henningsen
PH LOUVRE | proj. Poul Henningsen
PH 2/1 TABLE
PH 2/1 TABLE  | proj. Poul Henningsen

 

 

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków