Utarło się, że jadalnia to oddzielny pokój, w którym znajdziemy ogromny stół otoczony krzesłami (najlepiej do kompletu). Otóż nie! Po pierwsze, domniemam że nie każdy jest właścicielem willi, w której wydzielenie oddzielnego pomieszczenia do jedzenia nie stanowi problemu. Po drugie, chciałabym abyście zapomnieli o kompletach. Wiem, to proste. Wiem, to bezpieczne. Ale wiem też, że zazwyczaj kompleciki wieją nudą, a jadalnia stanowi doskonały tego przykład. Co w takim razie? W tym wpisie podpowiadam nie tylko JAK ZAARANŻOWAĆ JADALNIĘ, ale też robię to na małym metrażu. Zapraszam do małych jadalni w wielkim stylu!
Stawiajmy na lekką formę mebli
Małe mieszkania wymagają od nas dużej ostrożności… i wcale nie chodzi mi o sposób poruszania się, który za sprawą dużej ilości przedmiotów, bardziej przypomina tor przeszkód, aniżeli komfortowe przechadzanie się po mieszkanku. Mam na myśli aranżację, w której przede wszystkim nie możemy przesadzić ze zbyt dużą ilością bibelotów. Ponadto na dobre wyjdzie nam unikanie mocnych dekorów czy nasyconych kolorów. Sprawa tyczy się również doboru mebli jadalnianych. Tak, jak wspomniałam we wstępie, zachęcam do eksperymentów.
Ponadto musimy zwracać uwagę na ich formę. Nie powinniśmy wybierać ciężko wyglądających mebli, ponieważ może to dodatkowo obciążyć stylizację wnętrza. Modne obecnie ażurowe krzesła, albo te transparentne będą strzałem w dziesiątkę.
Jeśli masz małe mieszkanie staraj się wybierać jasne kolory oraz wysokopołyskowe faktury, ponieważ te elementy działają na optyczne powiększenie przestrzeni (podobnie jak lustra).
Ostatnio dodane
Wybieramy stół do małej jadalni
Bardzo istotnym elementem aranżacji jadalni jest stół. Z mojego doświadczenia wynika, że najczęściej w małych mieszkaniach sprawdzają się te okrągłe. To wynika zapewne z tego, że są bardziej ustawne i funkcjonalne. Wchodząc bardziej w szczegóły, okrągłe stoliki lepiej sprawdzają się w kwadratowych pomieszczeniach, natomiast w tych wąskich – prostokątne. Te drugie warto stawiać przy oknie, ponieważ to duża oszczędność miejsca. Warto również przemyśleć kwestię rozkładanego stołu, który niweluje problem usadzenia gości.
Ostatnio dodane
Alternatywą dla tradycyjnych stołów jest wyspa kuchenna, przy której również możemy spożywać posiłki. Może nie jest to zbyt komfortowa propozycja i na pewno nie stwarza takich możliwości integracji jak ma to miejsce w przypadku stołów, ale zawsze jest to jakaś możliwość. Wystarczy postawić przy niej stylowe hokery. To doskonała propozycja dla singli.
Kuchnia z wyspą – rarytas dla wybranych, a może opcja dla każdego?
Ostatnio dodane
Inną propozycją, która sprawdzi się w naprawdę malutkich mieszkaniach jest składany do ściany blat, który możemy rozkładać i chować w miarę zmieniających się potrzeb.
Kolejną możliwością jest przedłużony blat kuchenny, który z powodzeniem może pełnić funkcję stołu. Taki blat możemy umieścić, na przykład przy oknie zamiast parapetu.
Jadalnia w małym mieszkaniu
Wygospodarowanie miejsca na mini – jadalnię jest o wiele łatwiejsze jeśli nasza kuchnia jest otwarta na salon. Wtedy zazwyczaj nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomiędzy tymi pomieszczeniami ustawić stolik z krzesłami. Oprócz tego, że zyskujemy dodatkowe miejsce do siedzenia, to tym sposobem symbolicznie oddzielamy dwie strefy. Dla uwydatnienia miejsca naszej jadalni w mieszkaniu typu open space, warto ją zaakcentować, na przykład tapetą, albo charakterną lampą.