JAK URZĄDZIĆ MAŁE MIESZKANIE? PRZEDSTAWIAMY NAJLEPSZE PROJEKTY
Soma Architekci

Jak urządzić małe mieszkanie? Przedstawiamy najlepsze projekty

Jak urządzić małe mieszkanie, aby było możliwie najbardziej funkcjonalne i przy tym nieprzeładowane? W tym wpisie znajdziecie mnóstwo porad dotyczących właśnie urządzania małometrażowych wnętrz, a także projekty małych mieszkań, które pomimo wielu ograniczeń, w efekcie imponują wspaniałą aranżacją. Za każdym projektem stoi biuro architektoniczne Boho Studio.

MIESZKANIE 56 M2 W STYLU SKANDYNAWSKIM

Na pierwszy ogień pójdzie małe mieszkanie urządzone w modnym skandynawskim klimacie. Jak podkreślają autorzy projektu z Boho Studio, głównym celem było otwarcie przestrzeni i doświetlenie wszystkich pomieszczeń, co przy małym metrażu jest naprawdę cenne. W tym celu zmniejszono niefunkcjonalny i zbyt duży korytarz, a także zmieniono układ ścianek działowych.

 

Boho Studio
Boho Studio

 

Małe mieszkanie w stylu skandynawskim | Boho Studio
Małe mieszkanie w stylu skandynawskim | Boho Studio

Mieszkanie w większości jest utrzymane w stonowanej kolorystyce pasteli, które jeszcze bardziej ociepla przemycone gdzieniegdzie drewno. Zastosowane graficzne wzory w łazience nieco przełamują łagodny charakter projektu.

 

W małych mieszkaniach najlepiej sprawdza się jasna kolorystyka przełamana subtelnymi pastelami. Dopełnieniem całości jest otwarta przestrzeń, która wpływa na doświetlenie wszystkich pomieszczeń, a także optyczne powiększenie naszych czterech kątów.

 

 

Obejrzyj polecane przez nas płytki do małych wnętrz

 

PROJEKT MIESZKANIA 49M2

Kolejny projekt mieszkania, również zrealizowany przez Boho Studio, to ewidentnie dom z duszą. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że został stworzony dla wielkiego fascynata teatru oraz literatury. Dzienny pokój wystylizowano na wnętrze z dawnych lat. Taki klimat udało się uzyskać dzięki ścianie z czerwonej cegły, rustykalnym deskom podłogowym z widocznymi sękami, a także vintage’owym meblom.

 

proj. Boho Studio
proj. Boho Studio

 

Aranżacja małego mieszkania | Boho Studio
Aranżacja małego mieszkania | Boho Studio

 

Dobierz deski podłogowe idealne do małego mieszkania

Odskocznią od klimatu retro jest nowoczesna kuchnia wyraźna prostą linią. Oprócz kultowego połączenia bieli i drewna w sferze kuchennej zastosowano równie modną wylewkę betonową na podłodze.

 

Do małej kuchni najlepiej sprawdzą się meble kuchenne zrobione pod wymiar. To rozwiązanie sprawia, że możemy wykorzystać dostępną przestrzeń w 100%. Innym, ciekawym rozwiązaniem do małej kuchni jest blat w kształcie litery ,,u”, który wpływa na możliwie największą funkcjonalność wnętrza.

 

 

PROJEKT MIESZKANIA 36M2

Poniżej przedstawiam projekt małego mieszkania stworzony dla młodej pary. Głównym celem była przebudowa lokalu z lat 50. – 60. na nowoczesne mieszkanie. Moim zdaniem wybór stylu architektonicznego, jakim jest modern, to strzał w dziesiątkę jeśli chodzi o małometrażowe wnętrza. Wynika to z jego zamiłowania do prostych linii, które dobrze robią małym mieszkaniom, a także z akcentowania funkcjonalności.

 

Aranżacja małego mieszkania | Boho Studio
Aranżacja małego mieszkania | Boho Studio

Zobacz meble wypoczynkowe idealne do małego wnętrza

 

Podczas przebudowy zmieniono nieco układ pomieszczeń. Przede wszystkim powiększono oraz otwarto kuchnię na salon i korytarz. W pokoju gościnnym sprytnie udało się rozdzielić strefę relaksu z jadalnianą. Niebagatelnie dużą robotę robią proste półki, które nie tylko estetyzują wnętrze, ale również wpływają na jego funkcjonalność.

 

Urządzenie małego mieszkania wiąże się z wydzielaniem stref, a to można zrobić nawet w sposób symboliczny, na przykład za pomocą rozłożonego dywanu czy mebla rozdzielającego jedno pomieszczenia na dwa. Innymi ciekawymi pomysłami są przeszklenia we wnętrzu, drewniane tralki lub ścianki działowe.

 

 

Wiele problemów aranżacyjnych przysparza mała łazienka, ale są pewne triki, które przy małym metrażu zawsze się sprawdzają. Są to oczywiście przeszklenia, na przykład w prysznicu, zastosowanie odpływu liniowego zamiast tradycyjnego brodzika, lustra i również lustrzane lub wysoko-połyskowe płytki, a także podwieszane meble łazienkowe.

 

Jak urządzić małą łazienkę?

 

 

PROJEKT MIESZKANIA 36 M2

W aranżacji poniższego mieszkania, projektanci z Boho Studio przyznają, że największym wyzwaniem było połączenie salonu z aneksem kuchennym i żeby tego było mało – znalezienie miejsca na wyspę kuchenną, która wraz z ścianką działową symbolicznie rozdziela dwie strefy.

Oprócz mistrzowskiej aranżacji, którą widać na pierwszy rzut oka, projekt ten uwidacznia jak ważna jest optymalna indywidualizacja wnętrza. Pracujesz w domu? Biurko musi się tu znaleźć. Masz pokaźną garderobę? W Twoim chociażby najmniejszym mieszkaniu nie może zabraknąć pojemnej szafy itd.

 

proj. Boho Studio
proj. Boho Studio
Aranżacja salonu / proj. Boho Studio
Aranżacja salonu / proj. Boho Studio

 

Aranżacja małego mieszkania musi mieć perfekcyjne zaprojektowane oświetlenie. Nie możemy dopuścić do tego, żeby chociaż najmniejszy kąt pozostał ciemny. Nie bójmy się zwieszanych, wpuszczanych i natynkowych lamp czy kinkietów. Odpowiednio dobrane wpływają na estetykę wnętrza, a przy okazji powiększają wnętrze.

 

 

Sprawdź oświetlenie zaprojektowane z myślą o małych wnętrzach

 

PROJEKT KAWALERKI 30 M2

Tym razem mamy do czynienia z naprawdę mikroskopijną przestrzenią, którą maksymalnie wykorzystano bez efektu przeładowania. Panująca jasna kolorystyka wpływa na optyczne powiększenie pomieszczenia, a przemycone pastele dodają aranżacji lekkości i przytulności.

Cennym źródłem pożądanego światła w małym mieszkaniu są duże okna, które jednak z drugiej strony wprowadzają ograniczenia aranżacyjne. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom udało się je sprytnie przeskoczyć. Meble modułowe, które zestawia się według własnego pomysłu i potrzeb, stworzyły piękną i funkcjonalną ścianę telewizyjną.

 

Aranżacja małego mieszkania / proj. Boho Studio
Aranżacja małego mieszkania / proj. Boho Studio

 

Częstym problemem w małym mieszkaniu jest ulokowanie stołu. W takiej sytuacji najlepiej sprawdza się okrągły blat, a jeśli wolisz prostokątny – idealnym rozwiązaniem jest stół, który jest naturalnym przedłużeniem kuchennego blatu. Alternatywą jest wyspa, która jednak lepiej sprawdza się przy dużym metrażu lub barek, przy którym mogą stanąć stylowe hokery.

 

Projekt małej kuchni / Boho Studio
Projekt małej kuchni / Boho Studio

JAK URZĄDZIĆ MAŁE MIESZKANIE? – PODSUMOWANIE

Oto kilka złotych rad, z którymi aranżacja małego mieszkania przestanie być czarną magią:

  • stawiaj na jasną kolorystykę, którą warto przełamać subtelnymi pastelami;
  • zadbaj o odpowiednie doświetlenie każdego zakamarka;
  • nie bój się tworzyć własnych kompozycji z mebli modułowych lub robić ich pod wymiar, bo to jest gwarantem optymalnego wykorzystania wnętrza;
  • zdecyduj się na maksymalnie trzy kolory w ramach jednej przestrzeni (w przeciwnym wypadku łatwo o efekt przeładowania);
  • pokochaj otwarte przestrzenie i stawiaj na tylko symboliczne rozgraniczenie stref;
  • w łazience, o ile to możliwe, zdecyduj się na odpływ liniowy (jeśli nie masz takiej możliwości, zainstaluj jak najniższy brodzik, który jest prawie na poziomie posadzki;
  • wybieraj podwieszane meble łazienkowe;
  • stawiaj na wysoko-połyskowe lub lustrzane faktury;
  • ilość mebli i dodatków ograniczaj do niezbędnego minimum.

 

Przedstawione w artykule wnętrza zaprojektowało biuro: Boho Studio.

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków