Moment urządzania pierwszego mieszkania to nie tylko bezgraniczna radość i ciągłe podekscytowanie, ale również intensywna organizacja czasu, pieniędzy oraz… przestrzeni. Co zrobić, aby na samym wstępie aranżowania nie popełnić wnętrzarskiego błędu, który mógłby zaważyć na życiu codziennym domowników? Poznajcie kilka cennych zasad, dzięki którym wasze mieszkanie do złudzenia będzie przypominało te z najlepszych wnętrzarskich katalogów. Mieszkanie plus charakterne dodatki mogą razem zdziałać cuda! Miłej lektury!
PO PIERWSZE – POZNAJ SIEBIE I PRZESTRZEŃ
Urządzając swoje pierwsze mieszkanie kierujcie się własnymi upodobaniami – najważniejsze jest wasze dobre samopoczucie, nie róbcie niczego na pokaz. Poszczególne meble i dodatki wybierajcie w zgodzie z własnym poczuciem estetyki, to w końcu wasze upragnione cztery kąty! Pamiętajcie jednak o tym, że istnieje jedna rzecz ograniczająca wasze fantazje – metraż. Mieszkania w bloku najczęściej nie mogą się poszczycić pokaźnymi rozmiarami, dlatego też należy dostosować nasze pragnienia do zastanej powierzchni. Istnieje kilka rad, które pozwolą zakamuflować mały metraż mieszkania. Po pierwsze: kolorem bazowym na ścianach powinna być biel i wszelkie jej odcienie. Kolor ten optycznie powiększa przestrzeń oraz stanowi świetne tło dla różnorodnych dekoracji. Wybierajcie meble o gładkich powierzchniach i kubistycznych kształtach – nie przytłoczą i tak małego wnętrza, wręcz przeciwnie, nadadzą mu lekkości. Na niewielkich metrażach świetnie spisują się meble modułowe – można je składać w dowolnym momencie; nie zagracają pomieszczenia, kiedy nie są używane. Rozkładany fotel bądź sofa to idealna propozycja dla tych, którzy często na noc goszczą u siebie przybyszów z daleka.
MYŚL PERSPEKTYWICZNIE
Planując rozkład mieszkania, należy mieć na uwadze styl życia, jaki prowadzicie, ilość członków rodziny oraz preferencje każdego z nich. Jeśli posiadacie małe dzieci, bądź zwierzęta – unikajcie mebli w jasnych tonacjach, gdyż niepostrzeżenie mogą one zmienić barwę na nieco ciemniejszą, bądź – uf! – multikolorową. Wybierając meble o ciemnych barwach, ustrzeżecie się również przed ciągłym ścieraniem kurzów, które są niesłychanie widoczne na jasnych powierzchniach. Zaoszczędzicie przestrzeń domu łącząc salon z aneksem kuchennym – jest to rozwiązanie nie tylko ergonomiczne, ale również zacieśniające relacje rodzinne. Weźcie pod uwagę fakt, który z domowników lubi dużą ilość naturalnego światła i dostosujcie rozkład mieszkania do padających promieni słonecznych. Jeśli macie zmienną naturę i lubicie różnego rodzaju wnętrzarskie eksperymenty, stwórzcie stonowaną bazę utrzymaną w neutralnych barwach – pozwoli wam to na zabawę dodatkami i ciągłe zmiany!
ZAKUPY
Nabywanie przedmiotów do nowego mieszkania należy zacząć od najważniejszych sprzętów z listy. Należą do nich m.in. cała zabudowa kuchni i łazienki, sofa, łóżko oraz szafy. W pokoju dziennym powinny się znaleźć przedmioty solidne i uniwersalne, gdyż są one „wystawione na pokaz” i mają nam one służyć jak najdłużej. Jeśli posiadacie niewielkich rozmiarów kuchnię, zrezygnujcie z szafek wiszących na rzecz klasycznych półek. Nadadzą wnętrzu ażurowości, przestronności i lekkości. Pamiętajcie o tym, że na małym metrażu świetnie sprawdzają się wszelkie dodatki w stylu skandynawskim, minimalistycznym, rustykalnym i loftowym. Stylizowane i dekoracyjne wykończenia przedmiotów w stylu klasycyzującym, shabby chic czy glamour przytłoczą i niepotrzebnie „zagracą” pomieszczenie.
Jeśli szukasz wsparcia przy urządzaniu wnętrza, chętnie doradzimy i pomożemy. Oto garść propozycji od naszego stylisty wnętrzarskiego:
Postaw na ponadczasowe wykończenie
Wykończ mieszkanie produktami ciekawymi designersko
WYKORZYSTAJ INNYCH
Urządzanie mieszkania to ogrom wydatków. Aby nieco ulżyć sobie finansowo, skorzystajcie z targów staroci, rodzinnej spuścizny, z projektów DIY oraz z różnych form recyclingu. Nie dość, że starodawny kredens z pewnością nada dodatkowej wartości waszym czterem kątom, to również przyczynicie się do podtrzymywania rodzinnej tradycji i uszanujecie wielopokoleniową pamiątkę. Projekty typu „zrób to sam” to strzał w dziesiątkę dla tych, którzy bardziej sobie cenią twory pracy własnych rąk, niż zwykłe nabytki. Jeśli nie czujecie się na siłach, aby samodzielnie rozplanować i zaaranżować mieszkanie, zawsze możecie skorzystać z pomocy architekta, który dzięki swojemu ergonomicznemu wyczuciu wyczaruje dla was przestrzeń waszych marzeń.