Sposobów na prawidłowe i przyjemne dla oka oświetlenie salonu jest wiele. Wszystko właściwie zależy od wielkości pomieszczenia, efektu jaki chcemy uzyskać oraz gustów, którym chcemy się przypodobać. Na szczęście na rynku wybór lamp, żyrandoli, kinkietów i samych nawet żarówek jest ogromny i pozwala nam na zastanowienie się i zakup prawdziwego ideału. Przygotowaliśmy dla Was garść inspiracji na to, jak w różny sposób zaaranżować oświetlenie salonu. Ciekawi efektu? Zapraszamy!

 

philips.ro

philips.ro

4902131P1-MI1-global-001

philips.ro

 

Rozpocznijmy od oświetlenia, które najczęściej gości w aranżacjach naszych mieszkań. Chodzi oczywiście o lampę wiszącą, która zamontowana na odpowiedniej wysokości wspaniale rozjaśni całe pomieszczenie. Pamiętajcie jednak, że i w tym przypadku wybór kształtu lampy, jej wielkości i barwy jest niezwykle bogaty. Do wnętrz, które charakteryzować ma stuprocentowa nowoczesność wybierajcie modele o prostej formie, ale też o rzadko spotykanym przy tym kształcie. Dla przykładu lampa w kształcie obręczy nie tylko wspaniale wygląda, ale również zwiększa kąt padania światła.

 

0002519243-thumbs-w750

Projekt: Kakito

 

Innym pomysłem jest wybór nieco mniejszych egzemplarzy lamp wiszących, by stworzyć z nich specjalnie zaprojektowaną kompozycję zarówno pod względem odległości zainstalowania od siebie lamp jak i wysokości ich powieszenia. Modele wybierać możemy dowolnie, mieszać w aranżacji ich kolory, wielkości i wzory. Wszystko zależy wyłącznie od pomysłu, którym będziemy się kierowali. Wybór surowych w obróbce lamp świetnie podkreśli loftowy charakter projektu.

 

9ab929c8e8fa4fc1acb76aeeb99acd3a

POULSEN AJ WALL

Louis_poulsen_designzoo_polska_AJ_wall_sopot_krakow_lublin_2048x2048

Louis Poulsen – designzoo

Kolejnym rodzajem oświetlenia, który równie często wybierane jest do salonów w polskich mieszkaniach są kinkiety. Te niewielkie z pozoru lampki, które instalujemy w bezpośredniej styczności ze ścianą są doskonałym dopełnieniem każdej aranżacji. Nie tylko oświetlają miejsca, którym potrzebne jest dodatkowe źródło, ale również wprowadzają wyjątkowy klimat do aranżacji i dodają jej romantycznego wydźwięku.

 

arredoeluce.it

arredoeluce.it

A skoro mowa już o oświetleniu, które rozjaśnić ma konkretne miejsce w pomieszczeniu, to nie zapominajmy, że lampami stworzonymi wprost do tego, by zdobić nasze salony są lampy podłogowe. W ich przypadku wybór nie skupia się wyłącznie na abażurze – jego kolorze i kształcie, ale również na stelażu – jego wysokości, mobilności i materiale wykonania. Do wnętrz nowoczesnych sięgniemy po nieco bardziej minimalistyczne modele, wykonane z zimnej stali lub lśniącego tworzywa sztucznego.

 

ohmojn

lichtkaufhaus.de

 

Zarówno lampy podłogowe jak i biurkowe w salonie znajdują się niemal bez wyjątków w przestrzeni przeznaczonej do relaksu (w okolicy sofy, foteli i stolika kawowego). Mają one służyć oświetleniu miejsca, w którym siedzimy czytając książkę, gazetę, przeglądając albumy, czy popijając kawę z przyjaciółmi. Pamiętajcie, że im więcej źródeł światła w pomieszczeniu, tym lepsze oświetlenie poszczególnych kącików pokoju i możliwość regulacji efektu wizualnego, a przy tym klimatu aranżacji.

Jak więc widzicie wybór oświetlenia do aranżacji salonu jest niezwykle szeroki i bogaty w różnorodność modeli, wzorów, kształtów, kolorów i faktur. Decyzja o tym, jaką lampę wybrać zależy od tego na jakim efekcie najbardziej nam zależy. Salon jest jednak takim pomieszczeniem, w którym jedno źródło światła może okazać się niewystarczające, więc warto dobrać mu inne do pary, by jak najlepiej zaprojektować pomieszczenie, w którym spędza się wyjątkowo dużo czasu. Sprawdźcie naszą bogatą ofertę oświetleniową! Odwiedźcie nas lub zadzwońcie do jednego z salonów. 

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →