Czy wiedzieliście o tym, że rośliny trzymane w mieszkaniach nie tylko wspaniale wzbogacają aranżację, ale również mogą stać się przyczyną znacznej poprawy naszego nastroju, wyciągając na przykład z problemów nerwowych? Znaleźliśmy kilka przykładów kwiatów doniczkowych, które działają na nas właśnie w ten sposób – relaksując, odprężając i poprawiając humor. Ciekawi co to za gatunki? Zapraszamy!

Jaśmin lekarski

Jeśli chcemy, by roślina ta, długo cieszyła nasze oko i pięknie się rozwijała należy (w warunkach klimatycznych panujących w naszym kraju) trzymać ją wyłącznie w domu, pod dachem. Jaśmin stawiamy w jasnym miejscu i pilnujemy, by temperatura w lecie oscylowała w granicach 20°C, zimą zaś w okolicach 10°C. Podlewamy regularnie i przycinamy pnącza jeśli chcemy, by doniczka była bogatsza w gęstą zieleń. Zapewniając roślinie odpowiednie warunki, będziemy cieszyć się jej białym okwieceniem od lata do jesieni. Jaśmin, dzięki swojemu zapachowi działa relaksująco, stymulująco i antydepresyjnie.

Jaśmin | flowercouncil.co.uk

Jaśmin | flowercouncil.co.uk

Jaśmin

Jaśmin

Pelargonie

Przede wszystkim – pelargonie nie są odporne na mróz! Dlatego powinniśmy pamiętać, by w okresie zimowym przenieść je z balkonów i tarasów do mieszkania. Nie należy ich również przelewać podczas podlewania, bo możemy doprowadzić roślinę do gnicia i obumarcia. Pelargonie kwitną bardzo bogato i na piękne kolory, dlatego warto o nie dbać tak, by cieszyły oko jak najdłużej w ciągu roku. Najlepiej jest stawiać je w nasłonecznionych miejscach, ale w półcieniach też dobrze się rozwijają. Nie zapominajcie również o ich nawożeniu, które zdecydowanie wzbogaca ukwiecenie i rozrost gatunku. Pelargonia łagodzi zmienne stany emocjonalne i za przyczyną tej właściwości są antydepresyjne. Ponad to gatunek ten wydziela fitoncydy, które odkażają powietrze.

Pelargonia

Pelargonia

Gardenia

Uprawa gardenii nie jest prosta. Nawet niewielkie błędy w pielęgnacji potrafią doprowadzić roślinę do żółknięcia i obumierania liści. Gatunek ten wymaga miejsca, gdzie w ciągu całego dnia będzie dużo światła. Optymalna temperatura, w której powinna stać doniczka z gardenią to 20°C. W czasie, gdy roślina wzrasta i kwitnie należy podlewać ją hojnie, zaś w okresie spoczynku ilość wody należy zmniejszyć. Co ważne podlewamy wodą bez chloru, o pokojowej temperaturze! Pamiętajcie również, by systematycznie z liści gardenii pozbywać się kurzu i brudów tam nagromadzonych. Gardenia wydziela zapach, który pomaga wychodzić z depresji, wzbogaca nasz dzień o więcej radości i optymizmu.

Gardenia w domu

Zielistka

Zielistka jest ulubieńcem minimalistów. Roślina ta nie wymaga dużo pielęgnacji, a przy tym wspaniale wygląda w pomieszczeniach ze swoimi pięknymi, zielonymi, długimi liśćmi. Wybierając dla niej idealne miejsce pamiętajcie, by stawiać ją w jasnym miejscu, jednocześnie nie narażając jej bezpośrednio na działanie silnych promieni słonecznych. Mimo, że gatunek ten jest odporny na wysuszenie, to bardzo lubi podlewanie w sposób zraszania liści wodą o temperaturze pokojowej. Pamiętajcie, że podlewamy ją dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi, w której zasadziliśmy roślinę będzie przesuszona. Zielistka przede wszystkim oczyszcza powietrze z wielu szkodliwych substancji. Ponad to zdecydowanie poprawia humor i dodaje energii lokatorom.

Zielistka

Zielistka

Cytrusowe drzewka

Wbrew pozorom uprawianie drzewek cytrusowych w domu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Doniczkę usytuujcie w dobrze nasłonecznionym miejscu i dbajcie o to, by ziemia w niej zawsze była wilgotna (jednak nie pozwólcie na to, by drzewko w niej pływało). Gałęzie możecie podcinać, bo drzewko bardzo dobrze to znosi. Dzięki temu nie tylko wymodelujecie ładną roślinę, ale również będzie ona lepiej owocować. Roślina ta jest wyjątkowa, gdyż pachną w niej zarówno kwiaty jak i liście i zapach ten, a właściwie olejki eteryczne zawarte w tym gatunku mają właściwości uspokajające przy napięciach nerwowych. Ponad to drzewka pomarańczowe i cytrynowe pobudzają do działania i znacznie poprawiają koncentrację.

Drzewko cytrusowe w domu

Kilka słów o tym, jak przyozdobić nasz parapet w domu – Kliknij!

Każda roślina w domu wpływa magicznie na wnętrze. Dlatego otaczajmy się nimi!

Rośliny w domu tworzą piękny klimat

 

Jeśli szukasz pomocy przy urządzaniu swojego wnętrza to dobrze trafiłeś! Przyjdź do naszych showroomów – zobacz adresy ► Warszawa, Kraków i Łódź ► Kliknij!

Podoba Ci się artykuł? Udostępnij →

Zapytaj // naszego eksperta

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków