Kuchnia bez górnych szafek | TOP 20 projektów

Kuchnia bez górnych szafek | TOP 20 projektów

Kuchnia bez górnych szafek jest dobrym rozwiązaniem w wielu różnych sytuacjach a także idealnie wpisuje się w wybrane style. Można też śmiało powiedzieć, że jest coraz popularniejszym trendem, dlatego widok ,,pustej” przestrzeni nad blatem przestaje zaskakiwać. Zainspirujcie się 20 najciekawszymi projektami oraz poznajcie nasze tipy na aranżację kuchni bez tradycyjnej górnej zabudowy meblowej. 

 

W jakich sytuacjach kuchnia bez górnych szafek jest dobrym rozwiązaniem?

Oprócz samej wizualnej strony, ważne są czynniki, które stanowią przesłankę, że kuchnia bez górnych szafek to rozwiązanie, które sprawdzi się w Twoim domu. Najbardziej oczywistą sytuacją jest obecność okna nad blatem: tradycyjnego, panoramicznego, albo coraz modniejszego narożnego. 

 

kuchnia bez górnych szafek
proj. luumo

 

Kuchnia bez górnych szafek jest również dobrym rozwiązaniem, gdy chcemy podkreślić dekoracyjną funkcję wnętrza. Jest to więc wspaniały patent, gdy jest otwarta na salon. Wiele projektów udowadnia, że brak górnych szafek świetnie sprawdza się w minimalistycznych kuchniach. 

Niekiedy aneks ma spełniać tylko podstawowe role, jak zaparzenie kawy czy przygotowanie szybkiego śniadania. Brak górnych szafek odczarowuje stricte kulinarny charakter kuchni i sprawia, że staje się integralną częścią salonu. Takie rozwiązanie warto rozważyć również w niewielkich pomieszczeniach, które dzięki rezygnacji z części mebli nabiorą lekkości i przestrzeni.

 
kuchnia bez górnych szafek
design: MOSZCZYŃSKA PUCHALSKA STUDIO ARCHITEKTURY | fot.: PIOTRBE.COM

 

Aby kuchnia bez górnych szafek, oprócz strony wizualnej, spełniała również podstawowe funkcje, ważne jest aby w miarę możliwości zadbać o dużą ilość miejsca do przechowywania. Najczęściej spotykanym patentem jest aranżacja ściany frotowej bez górnych szafek – tam najczęściej jest zainstalowany zlewozmywak oraz płyta grzewcza z pochłaniaczem. Przy sąsiadującej ścianie jest organizowana wysoka zabudowa kuchenna, która oprócz wygodnych szafek czy zintegrowanego z meblami wejścia do spiżarki, często ma wbudowane sprzęty agd. 

 

kuchnia bez górnych szafek
proj. Studio.O

 

Co na ścianie w kuchni bez górnych szafek?

Najczęściej znajdziemy tam dekoracyjny okap oraz pojedynczą półkę, na której możemy wyeksponować np. plakaty w ozdobnych ramach, albo inne dekoracje. Nad półką możemy zainstalować designerskie kinkiety, które nie tylko dopełnią obraz wnętrza, ale też pozwolą stworzyć bardziej kameralny klimat po zmroku. 

 

kuchnia bez górnych szafek
Proj.: Raca Architekci Marta i Michał Raca; Fot.: Tom Kurek

 

Warto wspomnieć, że gdy decydujemy się na takie rozwiązanie, tym bardziej powinniśmy zadbać o aranżację ściany nad blatem. W tym celu warto wykorzystać potencjał płytek dekoracyjnych, które oprócz walorów wizualnych, idealnie sprawdzają się w warunkach kuchennych. Są łatwe w utrzymaniu w czystości i trwałe.

Możliwości jest wiele: możemy ułożyć klasyczną jodełkę, albo geometryczną kompozycję z heksagonów. Tradycyjnym rozwiązaniem będą małe kwadratowe kafelki lub płytki metro, którym finezji dodamy ciekawą fugą, albo wykańczając dekoracyjną listwą. Fani rozwiązań 3D, powinni postawić na płytki strukturalne. 

 

Zabudowa bez górnych szafek umożliwia funkcjonalne zaaranżowanie kuchni na poddaszu i w pomieszczeniach ze skosami.

 

kuchnia na poddaszu
proj. la folie studio Natalia Malarska, zdj. Michał Mrowiec

 

Jednak najbardziej spektakularny efekt otrzymamy, decydując się na wykończenie ściany nad blatem płytką wielkoformatową. Tym samym otrzymamy jednolitą powierzchnię bez częstych łączeń i fug. Dostępne wykończenia, jak marmur, beton, lastryko, drewno czy monokolor, pozwolą dopasować jej wygląd do stylu wnętrza.  

 

JAK WYKORZYSTAĆ PŁYTKI WIELKOFORMATOWE W KUCHNI?

 

płytki wielkoformatowe na ścianie nad blatem w kuchni
proj. Dekaa Architects

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków