design: m.room Maria Rogalińska
design: m.room Maria Rogalińska

5 rad jak urządzić funkcjonalną, otwartą strefę dzienną

Urządzając wymarzone mieszkanie i chcąc jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń, coraz więcej osób decyduje się na połączenie dwóch kluczowych pomieszczeń – kuchni i salonu. Projektowanie użytecznego, dobrze zintegrowanego wnętrza wymaga jednak kompromisów i może okazać się nie lada wyzwaniem. Jak stworzyć estetyczną i praktyczną otwartą strefę dzienną?

 

design: m.room Maria Rogalińska
design: m.room Maria Rogalińska

 

Pełna integracja

Połączenie kuchni i salonu jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób decydujących się na zakup mieszkania o mniejszym metrażu. Zastosowanie aneksu kuchennego proponują nie tylko deweloperzy – przekształcenie ciasnej, nieustawnej kuchni w otwartą przestrzeń zintegrowaną z pokojem dziennym wybierają także nabywcy mieszkań z drugiej ręki. Dzięki temu pomieszczenie sprawia wrażenie większego i wygodniejszego.

Aneksy kuchenne połączone z salonem często sercem całego mieszkania. To właśnie w nich spędzamy najwięcej czasu, gotując i odpoczywając. Urządzając otwartą strefę dzienną powinniśmy rozważyć kilka kwestii – przedstawiamy pięć najważniejszych punktów, o których warto pamiętać.

 

Projekt: On/Off Architekci | Fotograf: Mateusz Kowalik | Stylizacja sesji: Anna Salak
Projekt: On/Off Architekci | Fotograf: Mateusz Kowalik | Stylizacja sesji: Anna Salak

 

1. Przemyślany projekt

Pierwszym krokiem przy projektowaniu kuchni na planie otwartym jest zastanowienie się nad układem pomieszczenia i jego współdziałaniem z pozostałymi strefami aranżacji, szczególnie jeśli myślimy o stworzeniu funkcjonalnej, rodzinnej przestrzeni. Pamiętajmy, że gdy kuchnia stanie się częścią otwartej powierzchni, będzie miała wpływ na każdy inny obszar – nie będzie tam możliwości zamykania drzwi i ucieczki przed hałaśliwymi urządzeniami czy bałaganem na blatach po przygotowaniu posiłku.

 

design: Monika Piskorska
design: Monika Piskorska

 

2. Niechciane zapachy w salonie

Wiele osób niepokoi się gotowaniem w aneksie kuchennym, ze względu na rozchodzące się po całym pomieszczeniu aromaty. Prostym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie dobrej jakości okapu, który z łatwością wyeliminuje wszelkie niepożądane opary. Osoby, które ze względu na ograniczoną przestrzeń nie mogą pozwolić sobie na jego instalację mogą także zdecydować się na wydajny, nablatowy pochłaniacz zapachów.

 

Kuchnia z wyspą – rarytas dla wybranych, a może opcja dla każdego?

 

Projekt: GRUPA NONO www.grupanono.pl | Zdjęcia: ONI STUDIO www.oni.com.pl
Projekt: GRUPA NONO www.grupanono.pl | Zdjęcia: ONI STUDIO www.oni.com.pl

 

3. Odpowiednie strefowanie

Aneks kuchenny połączony z salonem musi mieć określone obszary – miejsce do gotowania, spożywania posiłku i odpoczynku. Nawet jeśli znajdują się one w jednym pomieszczeniu, warto zadbać o to, by tworzyły osobne strefy, ale utrzymane w podobnej stylistyce.

– Decydując się na wnętrza hybrydowe, zaoszczędzimy dużo miejsca, pozwolimy na swobodne zintegrowanie pomieszczeń, co umożliwi wspólne spędzanie czasu przez domowników, mimo wykonywania różnych czynności. Połączenie pomieszczeń w jedno i stworzenie otwartej przestrzeni daje wiele możliwości aranżacyjnych, pozwoli na przenikanie się ze sobą funkcji, a także poszerzy pole oddziaływania światła dziennego. Aby uniknąć nadmiernego chaosu, możemy w takim wnętrzu zastosować powtarzające się motywy. Warto postawić na stosunkowo jednolitą kolorystykę oraz elementy wystroju utrzymane w podobnej stylistyce. Wprowadzenie mocniejszego akcentu w postaci dodatków nieco ożywi pomieszczenie. – podkreśla Katarzyna Piotrowska, architekt wnętrz Decoroom.

 

proj. OIKOI | zdjęcia: Martyna Rudnicka
proj. OIKOI | zdjęcia: Martyna Rudnicka

 

4. Wygoda na pierwszym miejscu

Planując połączenie salonu i aneksu kuchennego nie możemy zapominać o istocie tego pierwszego. Strefa odpoczynku musi przede wszystkim zapewnić wygodę i umożliwić relaks po ciężkim dniu.

 

Urządzając salon połączony z kuchnią, kluczową kwestią w wyborze mebli może stać się możliwość ich personalizacji. Mowa tu nie tylko o doborze rodzaju tapicerki czy koloru materiału, ale także o rozmiarze i ustawieniu. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie sof modułowych, które możemy dostosować do naszych potrzeb i układu mieszkania. Jeśli z kolei aranżujemy przestrzeń o niewielkim metrażu, dobrym rozwiązaniem jest użycie kanapy z funkcją spania – możemy wtedy wykorzystać nasz salon jako gościnną sypialnię.

Tomasz Matejczyk (współwłaściciel marki Nobonobo)

 

Proj.: Furora Studio | Diana Żurek, Bartosz Girek | Fot.: ONI Stories
Proj.: Furora Studio | Diana Żurek, Bartosz Girek | Fot.: ONI Stories

 

5. Spójność to podstawa

Projektując pomieszczenie, którego zadaniem jest pełnienie kilku różnych funkcji musimy zastanowić się, w jaki sposób pogodzić ze sobą wszystkie elementy. Choć eklektyzm jest teraz modnym trendem, nie wszystkie style mogą do siebie pasować. Dobrym rozwiązaniem nadającym przestrzeni płynności i spójności jest wykorzystanie zbliżonej palety kolorów i materiałów.

 

Proj.: ASYMETRIC STUDIO | Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda; Fot.: ONI studio
Proj.: ASYMETRIC STUDIO | Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda; Fot.: ONI studio

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków