PRYSZNIC WE WNĘCE – OSZCZĘDNOŚĆ PRZESTRZENI ŁAZIENKI
Marazzi

PRYSZNIC WE WNĘCE – OSZCZĘDNOŚĆ PRZESTRZENI ŁAZIENKI

Kiedyś żadna łazienka nie mogła obyć się bez kabiny prysznicowej i wysokiego brodzika.

Prysznic stanowił raczej odrębne urządzenie niż spójny element aranżacji wnętrza. Coraz częściej jednak to tradycyjne rozwiązanie jest zastępowane przez prysznice typu walk in – pozbawionych zbędnych krawędzi, z wejściem otwartym na łazienkę. Jest to wyrazem dążenia do minimalizacji i coraz większego otwarcia przestrzeni. Prawdziwą rewolucją w urządzaniu łazienek okazują się prysznic we wnęce – to doskonała metoda na uczynienie ze strefy prysznicowej spójnego elementu wykończenia wnętrza. Jak z głową podążać za modą na minimalistyczne łazienki, płaskie brodziki i ścianki prysznicowe w miejscu masywnych kabin? Przekonajmy się!

MNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

W nowoczesnych aranżacjach łazienek coraz częściej dąży się do otwarcia przestrzeni. W tym celu w wykończeniu wnętrza pojawia się coraz więcej szkła i światła, a w projektach elementów takich jak brodziki, panele prysznicowe, umywalki widzimy silne dążenie do prostoty i minimalizmu. Coraz więcej podzespołów ukrywa się w ścianach – to nie tylko oszczędność przestrzeni, ale też gwarancja subtelnego, estetycznego efektu.

Zobacz produkty do Twojej łazienki – jak urządzić łazienkę z prysznicem ►

Te gruntowne zmiany objęły swoim zasięgiem także strefę natrysku. Niegdyś masywne zestawy prysznicowe coraz częściej zostają zastąpione przez kilka przycisków sterujących i deszczownicę lub słuchawkę o minimalistycznym designie. Cała reszta systemu pozostaje ukryta przed naszym wzrokiem – zabudowana w ścianie lub suficie. Brodziki stają się coraz niższe lub wręcz wbudowuje się je w podłogę, tworząc otwartą przestrzeń bez niepotrzebnych przeszkód i załamań. Elementy takie jak prysznice, umywalki, wanny przestają stanowić odrębne, wyróżniające się elementy aranżacji na rzecz zwartej całości, porównywalnej do rzeźby wykutej z jednego kamiennego bloku.

Jednym z przejawów nowego designu w łazience jest rezygnacja z tradycyjnych kabin prysznicowych na rzecz natrysków typu walk-in lub pryszniców zaaranżowanych we wnęce. Właśnie ten ostatni trend wezmę dziś pod lupę, analizując wady i zalety takiego rozwiązania oraz prezentując kilka możliwości realizacji podobnego projektu.

 

Huppe Xtensa pure łazienka szara
Huppe Xtensa pure łazienka szara

PRYSZNIC WE WNĘCE – ZASADY PROJEKTOWANIA

Zaaranżowanie prysznica we wnęce polega na tym, że rezygnując z tradycyjnej kabiny prysznicowej, decydujemy się na wykorzystanie naturalnych kształtów łazienki przy wydzielaniu sfery natrysku. Może ona być bardziej lub mniej wyodrębniona, w zależności od rozmiarów przestrzeni i zastosowanych rozwiązań.

W małych, wąskich łazienkach ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie całej szerokości pomieszczenia na wydzielenie strefy prysznicowej. Z reguły jest to część najbardziej oddalona od drzwi wejściowych, którą oddziela się od pozostałej przestrzeni, najczęściej za pomocą przeszklonych drzwi prysznicowych. W ten sposób nawet mała łazienka nie zostanie optycznie zamknięta, szczególnie, jeśli zrezygnujemy z brodzika i profili montażowych. Wybór drzwi i ścianek działowych bez profili montażowych, rezygnacja z brodzika i zabudowanej kabiny prysznicowej sprzyja otwarciu przestrzeni i optycznym zredukowaniu jego niedoskonałości.

 

Prysznic w małej łazience
Prysznic w małej łazience

W większych pomieszczeniach strefę natrysku aranżuje się w typowych wnękach. Wówczas tworzy się swego rodzaju „pomieszczenie” zamknięte z trzech stron, co gwarantuje nam poczucie intymności i dyskrecji. W ten sposób możemy także zaoszczędzić miejsce – montaż prysznica we wnęce pozwala na całkowite wykorzystanie jej powierzchni, co w przypadku montażu w tym miejscu na przykład umywalki byłoby znacznie mniej efektywne.

Wnękę prysznicową można także „stworzyć”, najczęściej poprzez dobudowę ściany, która stanie się elementem domykającym sferę natrysku. Z pozoru może się wydawać, że takie rozwiązanie może ograniczyć przestrzeń, jednak warto pomyśleć także o korzyściach płynących właśnie dla przestronności i rozmieszczenia poszczególnych elementów wyposażenia łazienki. Druga strona dobudowanej ściany może bowiem posłużyć na przykład jako przestrzeń do zabudowy miski WC czy umywalki, można na niej także zawiesić duże lustro lub obraz. Czym różni się tak zaaranżowana strefa prysznicowa od klasycznej kabiny? Przede wszystkim jest bardziej wkomponowana w przestrzeń, stanowi raczej element wykończeniowy niż odrębne urządzenie. Wrażenie spójności można podkreślić poprzez zastosowanie takich samych płytek przy aranżacji wnęki. O tym jednak nieco później.

Jeśli jesteście posiadaczami niewielkiej łazienki i obawiacie się, że murowana ściana może zaburzyć jej proporcje, doskonałą alternatywą dla opisanego wyżej rozwiązania może być ścianka boczna ze szkła lub tzw. luksfery, dzięki którym łazienka nabierze niepowtarzalnego wyglądu. Strefę prysznicową we wnęce można oddzielić od reszty pomieszczenia także przy pomocy zasłony – to rozwiązanie mało kosztowne, szybkie i wygodne, a do realizacji potrzeba nam jedynie drążka i dobrej jakości zasłony, gwarantującej poczucie komfortu i intymności.

 

 

Wybór drzwi do prysznica we wnęce powinniśmy dopasować do rozmiarów pomieszczenia. W niewielkich i wąskich łazienkach najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne, które nie zajmują dodatkowego miejsca przy otwarciu. Przy dostępności większej przestrzeni możemy wybrać drzwi wahadłowe lub skrzydłowe lub w ogóle zrezygnować z drzwi, montując jedynie szklaną ściankę prysznicową i pozostawiając wolną przestrzeń na wejście. W ten sposób ograniczymy do minimum wrażenie zamknięcia przestrzeni.

 

Drzwi prysznicowe Deante | produkty dostępne w salonach Internity Home i Prodesigne
Drzwi prysznicowe Deante | produkty dostępne w salonach Internity Home i Prodesigne

Strefa prysznicowa we wnęce z założenia powinna być otwarta i nieograniczona – w tym celu niezbędne okazują się brodziki montowane na równi z podłogą, dzięki czemu całość wkomponowuje się w pozostałą część aranżacji, a komfort korzystania z prysznica jest jeszcze wyższy. Czasem wręcz rezygnuje się z montażu brodzika na rzecz odpływu instalowanego w posadzce. To jeszcze jeden przejaw mody na łazienkowy minimalizm.

Dzisiaj zaaranżowanie strefy natrysku nawet w najbardziej nietypowych wnękach nie stanowi problemu. Prysznic we wnęce ze skosem, w narożniku, z wyższym niż tradycyjnie sufitem? Elastyczne rozwiązania indywidualnie dopasowane do każdej łazienki oferuje między innymi niemiecka firma Huppe.

 

Huppe Studio Paris Elegance Łazienka szara
Huppe Studio Paris Elegance Łazienka szara

WYKOŃCZENIE ŚCIAN W SFERZE NATRYSKU – KONTRAST CZY JEDNOLITOŚĆ?

W kwestii spraw technicznych związanych z aranżacją sfery natryskowej w łazience wiemy już chyba wszystko. Teraz czas na estetykę tak wykończonej łazienki – rezygnując z montażu kabiny prysznicowej musimy być przygotowani na konieczność wyboru odpowiednich płytek podłogowych i ściennych, które zastąpią nam ściany tradycyjnego prysznica. W wykańczaniu prysznica za pomocą płytek istnieje kilka możliwości. Wykorzystanie kolorystycznych kontrastów idealnie obrazuje aranżacja biało-czerwonej łazienki widoczna poniżej. Strefę prysznica wyłożono dużymi płytkami w intensywnym, czerwonym odcieniu, który kontrastuje z otaczającą bielą. Całość uzupełniono płytkami dekoracyjnymi z motywem pasów i kwiatów. Łazienka, dzięki zastosowaniu wyrazistej czerwieni prezentuje się bardzo nowocześnie, a centralnym punktem aranżacji staje się strefa natrysku.

 

Marazzi Ragno Circus Czerwona łazienka
Marazzi Ragno Circus Czerwona łazienka

Rozwiązanie nieco bardziej stonowane – połączenie bieli i niebieskiego z drewnianym motywem na podłodze to kolejna propozycja od firmy Marazzi. Wyróżniający kolor w aranżacji prysznica sprawia, że wydaje się on odrębną, ale harmonijnie połączoną z resztą strefą, co potęguje wrażenie komfortu i intymności. Prysznic zaaranżowano na całej szerokości łazienki, dzięki czemu zyskujemy naprawdę dużą przestrzeń kąpielową, do tej pory zarezerwowaną jedynie dla bardzo luksusowych, ekstrawaganckich łazienek.

 

Marazzi Italia Imperfetto Łazienka biało-niebieska
Marazzi Italia Imperfetto Łazienka biało-niebieska

Przestronne wnętrze w industrialnym stylu z prysznicem całkowicie otwartym na łazienkę to propozycja dla osób lubiących niecodzienne rozwiązania. Tym razem zrezygnowano z kontrastów na rzecz jednolitej, szarej kolorystyki w całym pomieszczeniu, choć i w tym przypadku wyróżniono strefę natrysku, wybierając mozaikę zamiast tradycyjnych płytek ściennych. Jeśli natomiast chcemy uzyskać bardzo spójny, harmonijny efekt, to powinniśmy zdecydować się na taki sam wzór zarówno przy wykańczaniu prysznica we wnęce, jak i na pozostałych ścianach.

 

Marazzi Italia Oficina7 Łazienka szaro-czarna
Marazzi Italia Oficina7 Łazienka szaro-czarna
Płytki Bisazza w aranżacjach wnętrz
Projekt Anna Koszela – Między Madrytem a Warszawą

Brodzik pod prysznic renomowanych firm znajdziecie w Internity Home

Apartament na Mokotowie projekt MGN Pracownia

Chcesz urządzić łazienkę idealnie dopasowaną do swoich potrzeb? Przyjdź do nas Warszawa, Kraków i Łódź ► Zobacz adresy!

 

Zapytaj // naszego eksperta

Paweł Woźniak

Specjalista // Sanitariaty i łazienka
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków