Rekuperacja - wyjaśniamy na czym polega i omawiamy największe korzyści
rekuperacja

Rekuperacja – wyjaśniamy na czym polega i omawiamy największe korzyści

Stały dopływ świeżego powietrza bez otwierania okien, mniej smogu i alergenów, oszczędność na ogrzewaniu – oto kilka prostych korzyści wynikających z zainwestowania w system wentylacji mechanicznej. Rekuperacja, bo o niej mowa, bez dwóch zdań podwyższa komfort życia a z dzisiejszego wpisu dowiecie się, jakie konkretnie korzyści płyną z tego rozwiązania.

 

rekuperacja
System rekuperacji VASCO – przykład zastosowania (w salonie widoczne okrągłe sufitowe osłony zaworów nawiewno-wywiewnych VASCO)

 

W odpowiedzi na współczesne wymagania społeczeństwa

Rosnący poziom zanieczyszczeń w środowisku wpływa negatywnie na jakość powietrza, którym oddychamy na co dzień. Jednak odpowiednia wentylacja naszych domów pozwoli nam kontrolować wymianę powietrza w pomieszczeniu i zapewnić jego wysoką jakość.

 

Jakie rośliny oczyszczają powietrze w domu?

 

Przykładowy schemat rozprowadzenia systemu wentylacji Vasco
Przykładowy schemat rozprowadzenia systemu wentylacji Vasco

 

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to proces odzyskiwania energii cieplnej z usuwanego z domu powietrza za pomocą rekuperatora. Dzięki systemowi kontrolowanej wentylacji mechanicznej przez całą dobę dostarczane jest świeże, filtrowane powietrze do wszystkich pomieszczeń „suchych” typu salon czy sypialnia. Jednocześnie z pomieszczeń „mokrych” typu kuchnia, łazienka, WC, pralnia usuwane zostaje powietrze zużyte o wysokiej zawartości CO2 i wilgoci. W ten sposób w całym domu zapewniona jest odpowiednia cyrkulacja powietrza

 

rekuperacja
Zasada działania rekuperacji

 

Bezpieczny i zdrowy mikroklimat

Sercem systemu wentylacji mechanicznej jest rekuperator wyposażony w specjalne filtry. To do niego trafia świeże powietrze zasysane z zewnątrz oraz zużyte powietrze gotowe do odprowadzenia. Zarówno jedno, jak i drugie przechodzi proces filtracji, który eliminuje wszelkie zanieczyszczenia, kurz, roztocza, alergeny, pyły czy cząsteczki smogu. To jedyny system instalacji w budynku, który bez wątpienia wpływa na zdrowie mieszkańców i łagodzi dolegliwości, takie jak alergie, astma, bóle głowy, migreny czy osłabienie organizmu.

 

W ofercie showroomów z Grupy Internity Home znajdziecie nowoczesne systemy rekuperacji marki Vasco. Polecany przez naszych specjalistów z działu grzewczego zrównoważony system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła VASCO SILENT VENTILATION jest nie tylko niezawodny, ale również niewidoczny i niesłyszalny. Gwarantuje on skuteczną wymianę powietrza z uwzględnieniem maksymalnej energooszczędności i najwyższego komfortu mieszkańców.

 

Systemy_rekuperacji_vasco. Przykład zastosowania w otwartej kuchni połączonej z salonem. Na zdjęciu dekoracyjne sufitowe osłony zaworu Vasco „Smile”.
Systemy_rekuperacji_vasco. Przykład zastosowania w otwartej kuchni połączonej z salonem. Na zdjęciu dekoracyjne sufitowe osłony zaworu Vasco „Smile”.

 

Niższe koszty ogrzewania

Wymiennik ciepła w rekuperatorze odzyskuje część ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń i ogrzewa nim powietrze nawiewane, dzięki czemu ciepło pozostaje wewnątrz domu. Nawet w okresie srogiej zimy rekuperator ogrzewa powietrze z zewnątrz do temperatury 15 stopni. Oznacza to, że do pomieszczeń nie dostaje się mroźne powietrze, również jeśli temperatury na zewnątrz spadają poniżej zera.

 

System rekuperacji Vasco – sufitowa okrągła osłona zaworu wentylacyjnego.
System rekuperacji Vasco – sufitowa okrągła osłona zaworu wentylacyjnego.

 

Mniejsze wydatki na klimatyzację

W okresie gorącego lata, jeśli dom jest aktywnie chłodzony za pomocą klimatyzatora, wentylacja z rekuperacją zatrzymuje chłód wewnątrz domu, zmniejszając tym samym wydatki na klimatyzację. Jeśli dom nie posiada aktywnego chłodzenia, wentylacja mechaniczna automatycznie wykorzystuje niższe temperatury powietrza zewnętrznego do nocnego przewietrzania domu.

 

System rekuperacji Vasco – sufitowa okrągła osłona zaworu wentylacyjnego.
System rekuperacji Vasco – sufitowa okrągła osłona zaworu wentylacyjnego.

 

Wygoda na co dzień

System kontrolowanej wentylacji niesie ze sobą również wiele innych korzyści odczuwalnych w codziennym funkcjonowaniu. W lecie, dzięki wymianie powietrza bez konieczności otwierania okien, eliminowane są latające owady, takie jak muchy i komary. Co więcej do domu dostaje się mniej kurzu, a hałas wewnątrz pomieszczeń jest dużo niższy, ponieważ z zewnątrz nie docierają już uciążliwe odgłosy. W zimie okna nie będą zaparowywać od zbyt wysokiej wilgotności powietrza, a pomieszczenia będą idealnie wywietrzone bez utraty ciepła. Nie musimy już pamiętać o zamykaniu okien, gdy zaczyna padać deszcz. Dodatkowo powietrze dostające się do wnętrza domu, nawet przy największych mrozach ma dodatnią temperaturę, ponieważ rekuperator dba o to, żeby nie miało mniej niż około 15 stopni.

 

System rekuperacji Vasco – kwadratowa osłona zaworu wentylacyjnego
System rekuperacji Vasco – kwadratowa osłona zaworu wentylacyjnego

 

Aspekt ekonomiczny systemu wentylacji

Na pierwszy rzut oka montaż rekuperacji może wydawać się sporym wydatkiem. Nic bardziej mylnego – taka inwestycja szybko się zwróci, ponieważ budując nowy dom nie musimy się martwić o instalację kominów wentylacyjnych. W przypadku modernizacji istniejącej już wentylacji, burzymy komin lub go zaślepiamy oraz ograniczamy liczbę grzejników, co również wpłynie na przyszłe wydatki. Warto wspomnieć, że wraz z montażem systemu wentylacji mechanicznej wzrasta również wartość domu, co będzie miało znaczący wpływ od 2021 roku.

 

Według wytycznych prawa budowlanego WT2021 zastosowanie wentylacji mechanicznej w budynku stanie się koniecznym wymogiem budownictwa niskoenergetycznego.

 

Wentylacja wcale nie musi być głośna

Osoby, posiadające już w swoich domach mechaniczną wentylację, częstą narzekają na szumy i inne uciążliwe dźwięki, które mogą w pewien sposób niwelować korzyści płynące z tej inwestycji. Jednak na rynku dostępne są już systemy, które rozwiązują ten problem. Oferowany przez firmę VASCO SILENT VENTILATION system wentylacji domu rodzinnego działa bezgłośnie i nie jest słyszalny w pomieszczeniach mieszkalnych. Taki efekt udało się uzyskać dzięki materiałom, które nie przenoszą hałasu oraz wbudowanym elementom tłumiącym dźwięki. Dodatkowo prosta i estetyczna forma wyciągów i nawiewów oraz dekoracyjne osłony zaworów sprawiają, że instalacja VASCO doskonale wtapia się w każde wnętrze i nie wpływa na jego estetykę.

 

Komfort ciszy z rekuperacją Vasco
Komfort ciszy z rekuperacją Vasco

 

Zapytaj // naszego eksperta

Krzysztof Majerski

Specjalista // Ogrzewanie, wentylacja
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków