Kuchnia jest sercem domu – slogan jakich mało, ale za to jaki prawdziwy! Zważmy, że nawet jeśli nie lubimy gotować lub nie mamy na to zbyt dużo czasu, kuchnia jest prawdziwym must have, bo czy ktoś z Was wyobraża sobie dom bez niej? Co więcej coraz częściej wciągana jest do strefy dziennej, w której spędzamy najwięcej czasu. Co niektórzy twierdzą nawet, że zajmuje centralne miejsce w domu, dlatego też do jej aranżacji powinniśmy podchodzić ze szczególną starannością. W dzisiejszym wpisie pokażemy Wam jak urządzić miejsce, w którym pomiędzy estetyką a ergonomią możemy postawić znak równości a także udowodnimy, że nawet najmniejsza kuchnia w bloku może być stylowa i maksymalnie funkcjonalna. Zapraszamy!
Nie bójmy się kolorów
O tym, że kuchnia w bloku, która zazwyczaj ma mały metraż, powinna być biała, na pewno słyszał każdy. W zasadzie nawet się z tym zgodzimy, jednakże na pewno nie będziemy mówić o tym, że jest to jedyne dobre rozwiązanie. Współczesne kuchnie, czy to małe, czy duże, uwielbiają kolor! Umiejętna i przemyślana gra barwą oraz fakturą a także odpowiednie oświetlenie, sprawi że nawet w najmniejszej kuchni może zagościć ciemny, nasycony kolor. Wśród liderów kolorystycznych w kuchni dominują: szarość, zieleń, granat, czerń oraz wszelkiego rodzaju pastele. Co ciekawe, niezależnie od koloru dominującego, obecnie najczęściej dopełniającą barwą jest złoto.
Choć biel optycznie powiększa przestrzeń, warto rozpatrzyć również inny, bardziej odważny kolor w kuchni.
Zaproś złoto do swojej kuchni
Kuchnia otwarta na…
We współczesnych mieszkaniach dąży się do zminimalizowania ilości ścian. W ten sposób łatwiej osiągnąć wrażenie przestronności, nawet przy małym metrażu. Nie bez powodu kuchnia rzadko stanowi oddzielne pomieszczenie a jej funkcje pełni aneks kuchenny, najczęściej połączony z jadalnią, salonem i holem. To wymusza na nas zachowanie spójności estetycznej w ramach wszystkich tych stref. W tej sytuacji kuchnia często stanowi bazę – uniwersalne tło dla reszty stref, albo totalnie łączy się stylistycznie z resztą.
…innowacje
Inną ciekawą tendencją, którą obserwujemy jest szukanie wielofunkcyjnych urządzeń – jest to szczególnie przydatne w przypadku mniejszych kuchni. Takie sprytne rozwiązania są nie tylko wyrazem naszego otwarcia na nowe technologie, ale też oszczędzają miejsce – zamiast kilku zagracających przestrzeń sprzętów, możemy mieć jeden, który spełnia różne role.
Przykładem takiego działania jest płyta indukcyjna z pochłaniaczem Mythos FMY 905 HE, albo bateria kuchenna z wbudowanym filtrem wody Vital (również od Franke).
Ciekawą innowacją jest także zlewozmywak Box Center BWX 220-54-27 Franke, które wzbudził ogromne zainteresowanie na targach Warsaw Home. W tym produkcie najważniejsze akcesoria kuchenne są wygodnie przechowywane w specjalnie zaprojektowanym stelażu umieszczonym w komorze zlewozmywaka, czyli dokładnie tam, gdzie ich potrzebujesz podczas przygotowywania posiłku.
Jakość, styl i funkcjonalność
Warto wspomnieć o tym, że w przypadku małej kuchni w bloku, najlepiej ograniczać ilość dekoracji, które mogłyby zakłócić pożądany ład i harmonię. Bardzo ciekawym trikiem stosowanym przez architektów jest wprowadzanie do projektu przedmiotów, które oprócz spełniania swoich podstawowych funkcji, również dekorują wnętrze. Dobrym przykładem są ozdobne uchwyty w meblach, okapy, baterie, chlebaki na pieczywo czy deski do krojenia.
Styl i funkcjonalność
Nie sposób nie wspomnień o dekoracyjnych lampach, o których zwykło się mówić, że są biżuterią wnętrza. W tym miejscu warto wspomnieć, że jedno źródło światło to zdecydowanie za mało, jeśli zależy nam na przestronności. Wiszącą oprawę znajdującą się nad stołem czy wyspą warto wzbogacić dodatkowymi punktami światła. W tej roli doskonale sprawdzają się minimalistyczne oprawy natynkowe.
Projekt wnętrza w nowym świetle | Rozmowa o trendach w oświetleniu
Wszystkie światła na...
Kuchnia w bloku – aranżacja ścian i podłogi
Niebagatelny wpływ na wygląd i funkcjonalność kuchni ma wykończenie ścian i podłóg. Ze względu na specyfikę tego pomieszczenia najpopularniejszym i zarazem najtrwalszym rozwiązaniem są płytki. W naszych showroomach znajdziecie największy wybór ceramiki od wiodących światowych brandów, takich jak: Mutina, Imola, Wow Design, 41zero42, Lea Ceramiche, Porcelanosa, Marazzi, Ornamenta, Equipe, Baerwolf, Bisazza, Sicis, Raw Decor, Dunin, Atlas Concorde, Heralgi i wiele, wiele innych.
Możemy przebierać w mozaikach, patchworkach, jodełkach, heksagonach, tradycyjnych kaflach, zellige, płytkach imitujących beton, drewno, marmur, lastryko… nie wspomnę o licznych wzorach i kolorach. Pamiętajmy tylko o tym, aby ściana nad blatem, na której często znajdują się płytki oraz podłoga były ze sobą w jedności. Absolutnie nie musimy stosować tych samych płytek na te powierzchnie, ale ważnym jest, aby płytki do siebie idealnie pasowały i oddawały klimat kuchni.
Propozycje naszego stylisty
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą