TOP 12 sposobów na oddzielenie kuchni od salonu | Najlepsze projekty
design: Katarzyna Piotrowska Projektowanie Wnętrz, photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

TOP 12 sposobów na oddzielenie kuchni od salonu | Najlepsze projekty

Gdy już poznasz sposoby doświadczonych architektów na symboliczne podzielenie kuchni i salonu, aranżacja serca domu stanie się o wiele łatwiejsza. W tym wpisie wyróżnimy 12 najlepszych sposobów na podział otwartej przestrzeni jednak to od Ciebie zależy, jaki ostatecznie kształt przyjmie. Jeśli jesteś żądny inspiracji, zapraszamy do dalszej części wpisu.

 

Symboliczne oddzielnie pomieszczeń pełniących różne funkcje, znajdujących się na otwartej przestrzeni, pomaga uporządkować ją. Harmonijny efekt potęguje przemyślane zastosowanie materiałów i kolorów.

 
proj. Na Antresoli, fot. @mateuszszeliga
proj. Na Antresoli, fot. @mateuszszeliga

 

1. Aranżacja ściany

Ten koncept aranżacyjny sprawdza się najlepiej w przypadku małych mieszkań, podobnie jak drugi, mówiący o aranżacji podłogi. Dlaczego? Bowiem przy ograniczonym metrażu zazwyczaj nie ma miejsca na szaleństwa, typu wyspa czy duży, prostokątny stół. W tego typu pomieszczeniach najczęściej znajdziemy mały okrągły stolik, który sam w sobie nie ma dużej mocy sprawczej jeśli chodzi o symboliczny podział otwartej przestrzeni.

W takich przypadkach architekci często wyznaczają podział za pomocą aranżacji ściany. W projektach możemy zobaczyć różne kolory ścian a nawet sufitu, tak jak ma to miejsce w realizacji autorstwa pracowni Bold Design.

Jednakże farba to nie jedyne wyjście. Projektanci często sięgają po tapety, lamele, kamień, gres itp. Świetny przykład znajdziecie poniżej w projekcie Justyny Krupki.

 

Strefa dzienna – jak ją urządzić | Najciekawsze projekty architektów

 

proj. Bold Design
proj. Bold Design
Projekt: Justyna Krupka
projekt: Justyna Krupka

 

2. Aranżacja podłogi

Tak jak wspomniałam powyżej, dobrym sposobem na wydzielenie aneksu kuchennego w małym mieszkaniu jest zastosowanie różnych rodzajów podłogi. Warto dodać, że to rozwiązanie znajduje zastosowanie także w większych domach.

Wtedy w kuchni najczęściej znajdują się płytki, natomiast w salonie drewno. Jeśli chcecie zdecydować się na to rozwiązanie, jednakże obawiacie się braku spójności w otwartym wnętrzu, ceramika może znaleźć się tylko tuż przy meblach kuchennych.

 

proj. Schudy Studio
proj. Schudy Studio
proj. Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe
proj. Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe

 

3. Dywan

Jeśli jednak bardziej podoba Wam się wnętrze, w którym znajduje się tylko jeden rodzaj podłogi a mimo to zależy Wam na symbolicznym podziale przestrzeni, warto w salonie położyć dywan. Oprócz funkcji porządkującej strefę dzienną, pozytywnie wpłynie na jej wygląd a także komfort odpoczynku w salonie. 

 

Rodzajem podłogi, która doskonale sprawdza się zarówno w salonie, jak i kuchni, są coraz bardziej popularne deski winylowe.

 

proj. Kando Architects
proj. Kando Architects

 

4. Przeszklenie

Innym ciekawym rozwiązaniem jest industrialne przeszklenie, które sprawdza się równie dobrze w dużych i małych mieszkaniach, co możemy zaobserwować w poniższych projektach. Nieocenioną zaletą tego pomysłu jest fakt, że w tym przypadku mamy do czynienia z jawnym podziałem przestrzeni bez utraty przepływu światła i optycznego powiększenia pomieszczenia.

 

4 wskazówki jak stworzyć więcej przestrzeni w domu

 

proj. Colombe Design
proj. Colombe Design
proj: Sobkowiak Architektura Wnętrza
proj: Sobkowiak Architektura Wnętrza

 

5. Umiejętne ustawienie mebli

W małych mieszkaniach równie dobrze możemy postawić na odpowiednie ustawienie mebli. Jeśli za sprawę priorytetową uznamy właśnie symboliczny podział i uporządkowanie otwartej przestrzeni, obiecuję, że przy zastosowaniu tego konceptu, pożądany efekt będzie na wyciągnięcie ręki.

Zazwyczaj w małych pomieszczeniach strategicznym elementem jest sofa i jej ustawienie. Dwa ciekawe pomysły znajdziecie w poniższych projektach. W pierwszym z nich, autorstwa arch. Anny Marii Sokołowskiej, sofa stoi równolegle do mebli kuchennych i jest do nich zwrócona tyłem. Efekt potęguje konsola ustawiona tuż za wypoczynkiem.

W drugim projekcie, którego autorką jest arch. Barbara Wojsz, przestrzeń udało się podzielić za pomocą narożnika. Architektka wybrała popularny model w kształcie litery „L”, gdzie krótszy jego bok oddziela salon od kuchni.

 

Otwarta kuchnia czy zamknięta? Sprawdzamy rozwiązania!

 

proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz | zdj. Fotomohito
proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz | zdj. Fotomohito
projekt: Wojsz Studio Barbara Wojsz, zdjęcia: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito
projekt: Wojsz Studio Barbara Wojsz, zdjęcia: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

 

6. Półwysep

W małych mieszkaniach czy nawet kawalerkach, w których coraz częściej salon jest połączony z kuchnią, sprawdzonym rozwiązaniem jest zabudowa kuchenna z półwyspem. W praktyce oznacza to, że tworzymy dodatkowe miejsce, np. do spożywania posiłków przez przedłużenie blatu kuchennego.

Jednocześnie możemy zrezygnować ze stołu, dzięki temu zyskując dodatkową przestrzeń, którą możemy wykorzystać, np. na komodę. Miejsca do przechowywania nigdy dość.

 

Półwysep w symboliczny sposób zamyka kuchnię, tym samym porządkuje strefę dzienną.

 

proj. Studio Projekt, zdj. Fotomohito
proj. Studio Projekt, zdj. Fotomohito

 

7. Kuchnia za otwieraną ścianą

Jeśli już jesteśmy w temacie małych mieszkań, warto zainteresować się konceptem ukrytej kuchni. Autorem jednego z ciekawszych pomysłów jest pracownia Hamak Pro. W jednym z ich projektu, z pozoru tradycyjna jadalnia przeobraża się pokój z aneksem kuchennym za sprawą kuchni ukrytej za drzwiami pokrytymi tą samą tapetą co cała ściana.

Jest to doskonałe rozwiązanie także dla osób, które niekoniecznie dobrze czują się w roli kucharza i raczej wolą stołować się „na mieście”. Wtedy ich mini kuchnia może mieć jedynie charakter, np. mini kawiarki, gdzie znajdziemy ekspres parzący pyszną kawę – w sam raz na wizytę naszych przyjaciół. Przyda się również lodówka i mikrofalówka. To takie minimum dla ludzi będących na bakier z gotowaniem.

 

proj. Hamak Pro, zdj. To Kurek
proj. Hamak Pro, zdj. Tom Kurek
proj. Hamak Pro, zdj. Tom Kurek
proj. Hamak Pro, zdj. Tom Kurek

 

8. Stół

W apartamentach a także domach jednorodzinnych możemy sobie pozwolić na wydzielenie aneksu kuchennego za pomocą dużego, prostokątnego stołu. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko zyskujemy uporządkowane wnętrze, ale też dużą jadalnię, co sprawdzi się w domach wielodzietnych rodzin, a także amatorów częstego przyjmowania gości.

 

Wnętrze będzie jeszcze bardziej funkcjonalne, jeśli wybierzesz rozkładany stół. Na co dzień wystarczy jeśli mebel pomieści wszystkich domowników. Od święta warto, żeby się rozkładał. Dzięki temu unikniemy niezręczności i dodatkowego problemu przy organizowaniu przyjęć.

 

proj. WZ Studio, zdj. Trzykropy
proj. WZ Studio, zdj. Trzykropy
proj. Mana Design, zdj. Tom Kurek
proj. Mana Design, zdj. Tom Kurek

 

9. Wyspa

Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest jednak wyspa, która oprócz oczywistych funkcji symbolicznego podziału otwartej przestrzeni, pełni szereg innych – równie istotnych. Na wyspie możemy zaplanować nie tylko miejsce do spożywania posiłków, ale też np. do ich przygotowywania. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest instalacja płyty grzewczej właśnie na wyspie. Ponadto wyspa często stwarza dodatkowe miejsce do przechowywania. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż w wyspie mini chłodziarki, np. na alkohole, co podpatrzyliśmy w projekcie arch. Moniki Gruszki  – Ziółkowskiej.

Inną istotną kwestią jest fakt, że niektórym kuchnie z wyspą po prostu bardzo się podobają. Nie ukrywam, że zaliczam się do tego grona.:)

 

proj. Magdalena Adamus, zdj. Tom Kurek
proj. Magdalena Adamus, zdj. Tom Kurek
proj. Modoso Interiors
proj. Modoso Interiors
proj. luumo., zdj. Tom Kurek
Otwarta kuchnia | proj. luumo., zdj. Tom Kurek

 

10. Wyspa i stół

Najbardziej luksusową możliwością jest wydzielenie kuchni od salonu za pomocą wyspy i stołu. Tym samym otrzymujemy bardzo funkcjonalne i ergonomiczne wnętrze. W zależności od potrzeby możemy w biegu zjeść lunch przy wyspie lub delektować się ulubionym daniem w gronie najbliższych przy stole.

W zależności od tego, jaki układ wnętrza mamy, możemy postawić na różne konfiguracje ze stołem i wyspą w roli głównej. Poniżej znajdziecie kilka propozycji od uznanych architektów.

 

design: Karolina Karczewska, photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito
design: Karolina Karczewska, photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito
design: Katarzyna Piotrowska Projektowanie Wnętrz,photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito
design: Katarzyna Piotrowska Projektowanie Wnętrz,photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito
proj. Jacek Tryc
proj. Jacek Tryc
proj. Oikoi, fot. Martyna Rudnicka
Otwarte wnętrze | proj. Oikoi, fot. Martyna Rudnicka
proj. Dmowska Design
proj. Dmowska Design
proj. Finchstudio
proj. Finchstudio

 

11. Kominek

Jeśli pozwala nam na to układ wnętrza, warto wykorzystać element konstrukcyjny domu, tak jak ma to miejsce w przypadku poniższego projektu, którego autorką jest arch. Irena Lang. Takie rozwiązanie spodoba się przede wszystkim osobom, którym podoba się otwarta kuchnia, ale obawiają się, że bałagan powstający w kuchni w trakcie przygotowywania posiłków będzie przeszkadzał gościom biesiadującym w salonie (oczywiście jeśli nie zdążymy posprzątać, a może to się zdarzyć każdemu).

Wtedy warto już na etapie wybierania projektu domu, zdecydować się na taki, w którym jest możliwość częściowego zasłonienia części roboczej kuchni od strony salonu. Dobrym przykładem jest poniższa realizacja. Bez uszczerbku na przestrzeni każda ze stref ma swoje miejsce, kuchnia nie stanowi centrum strefy dziennej a kominek tylko dopełnia to nieziemsko przytulne miejsce.

 

proj. Loft Studio Irena Lang
proj. Loft Studio Irena Lang

 

12. Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie

Niezależnie od wielkości naszego mieszkania, zawsze warto dobrze zaprojektować oświetlenie. Co ważne, ten aspekt należy przemyśleć już w trakcie planowania elektryki domu. Wtedy montaż lamp jest po prostu o wiele łatwiejszy i bardziej sprawny.

Przy tym warto pamiętać, że każda strefa powinna mieć swoje źródło światła. W praktyce oznacza to, że każda część strefy dziennej, a najczęściej jest to aneks kuchenny, wyspa / półwysep, stół, strefa salonowa i coraz częściej home office, ma swoją oprawę oświetleniową.

W podziale przestrzeni pomoże nam oświetlenie mocowane na szynoprzewodach. Ciekawą, bardziej nowoczesną alternatywą jest oświetlenie magnetyczne, np. system Archlines, o którym więcej możecie przeczytać w tym wpisie.

 

proj. Formea Studio
proj. Formea Studio
proj. WZ Studio
proj. WZ Studio

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków