Zwieszane lampy punktowe – 5 propozycji naszego eksperta
18_Bouroullec_0001521E

Zwieszane lampy punktowe – 5 propozycji naszego eksperta

Lampy zwieszane mają dwie podstawowe funkcje: dostarczać światło w możliwie najbardziej precyzyjny punkt pomieszczenia, oraz być wypełnieniem wolnej przestrzeni w postaci efektownego elementu dekoracyjnego. To dobre rozwiązanie do pokoi o kubaturze lub stylistyce loftowej. Szukasz pomysłu na fajną, oryginalną oprawę do swojego mieszkania? Jesteś w dobrym miejscu! Przedstawiamy najbardziej designerskie lampy punktowe!

 

01

 JAK ZAPEŁNIĆ LOFT ŚWIATŁEM?

Światło w naszym domu ma niebagatelne znaczenie. Nie tylko towarzyszy codziennym czynnościom, jak czytanie książek, nauka, przygotowywanie posiłków czy praca przy komputerze (tak, światło powinno być!). Wynikające z jego właściwości funkcje to jedna strona medalu. Musimy też pamiętać o tym, że oprawy, w które „ubieramy” nasze światło, są istotnym elementem wystroju każdego wnętrza.

Szczególnie jest to ważny element w przypadku dużych pomieszczeń z wysokimi sufitami i dużą przestrzenią – czymś tę przestrzeń trzeba zapełnić, a doskonale sprawdzają się w tym rozbudowane, poprowadzone na długich linkach lub wysięgnikach, oprawy o zmyślnych kształtach i modnych kolorach. Dlatego wraz z naszym ekspertem – Mariolą Rysik z Internity S.A. – wybieramy 5 ciekawych propozycji zwieszanych lamp, które znajdą zastosowanie w wysokich pomieszczeniach i zaskoczą was nieoczywistą formą i wyjątkowym designem.

FLOS AIM – REFLEKTORY ZWIESZANE Z SUFITU

Na początek sympatyczne oprawy oświetleniowe AIM, które wyglądem przypominają nieco reflektory, ale nie stojące, lecz zawieszone w pozornym bezładzie na suficie. Mamy możliwość dowolnego „dostrajania” ułożenia poszczególnych lamp (a także dokładania kolejnych elementów) w taki sposób, aby jak najbardziej współgrały pomieszczeniem. Dobrze się sprawdzi zarówno w sterylnych wnętrzach w stylu minimalistycznym – tworząc kontrast np. w białym salonie lub kuchni – jak i dobrze wkomponuje się we wnętrza nowoczesne, bardziej stonowane i zróżnicowane kolorystycznie.

 

f23dd4f12465bc075fb768d26715b3ba
operart.it
Zwieszane-lampy-punktowe-Flos-AIM-1000x548 (1)
octantdesign.com
1045-3
einrichten-design.de

ARTEMIDE CASTORE – KRĄGŁE KSZTAŁTY WŚRÓD LAMP

Te lampy są wyjątkowe! Nie dość, że mają piękny, kulisty design i wykonane są w wysokiej jakości materiałów, to dzięki specjalnej technologii, świecą całą swoją objętością tworząc wyjątkowe, wiszące obłoki pod sufitem. Obły charakter opraw Artemide Castore doskonale komponuje się z aranżacjami o prostych, konkretnych liniach, z wyraźnie zaznaczonymi krawędziami. Tworzą tym samym kontrast dla kanciastych form i urozmaicają wizualnie całe pomieszczenie.

 

rezidence-nadlouhe.cz
Zwieszane-lampy-z-okrągłą-oprawą-Artemide-Castore
rezidence-nadlouhe.cz

VIBIA WIREFLOW – GEOMETRYCZNA PERFEKCJI

Oprawy oświetleniowe Vibia Wireflow to mój prywatny faworyt. Jak już kiedyś wspominałem, bardzo lubię geometrię i przemyślane wzory. Ta lampa jest w stanie przekształcić nawet najbardziej nudne pomieszczenie w intrygujące miejsce. Dlaczego? To za sprawą zmyślnego rozwiązania jakim jest budowa za pomocą kabla wyjątkowych form, które pełnią rolę dekoracyjną. Formy te mogą być zarówno jednowymiarowe, jak i przyjmować przestrzenne kształty 3D. Niestety, jedynym minusem może być fakt, że ta lampa potrzebuje bardzo wysokiego sufitu, żeby najpełniej wyeksponować jej przestrzenno-geometryczną naturę.

 

Designerska-lampa-zwieszana-3D-Vibia-Wireflow
archiproducts.com
Oświetlenie-punktowe-3D-Vibia-Wireflow
designbest.com
Punktowe-lampy-wiszące-Vibia-Wireflow
ilamparas.com
Zwieszana-punktowa-lampa-2D-Vibia-Wireflow
archiproducts.com

MOOOI BELL – DZWONY, KTÓRE ŚWIECĄ

Oświetlenie projektowane przez Moooi to synonim wyjątkowości. Niemal wszystkie lampy tego producenta, z którymi się spotkałem, posiadają w sobie coś indywidualnego, niespotykanego nigdzie indziej. Może to kwestia tego, że produkty Moooi zawsze idą pod prąd trendom, nie ma tu mowy o zachowawczości – designerzy łączą to, co na pierwszy rzut oka nie powinno się łączyć. Tak jak na przykładzie lampy Bell: kielich nawiązujący formą do starodawnych dzwonów i złota kokardka. A to wszystko zwieszane na długim kablu. Wydawałoby się to absurdalne, ale patrząc na końcowy efekt nie można wyjść z podziwu.

 

Stylowe-lampy-zwieszane-Moooi-Bell
moooi.com
Kolorowe-lampy-zwieszane-Mooi-Bell
inspirationist.ro
Przezroczyste-oprawy-zwieszane-Moooi-Bell
hivemodern.com

FLOS FUCSIA – STOŻKOWA ELEGANCJA

Na dopełnienie zestawienia 5 najciekawszych propozycji zwieszanych lamp przedstawiamy bardziej uniwersalną opcję w postaci oprawy Fucsia od producenta Flos. Fucsia dostępna jest teoretycznie w wariantach od jedno- do 12-punktowej lampy, czyli dwunastu zwieszanych na kablu stożkowatych świecących opraw wykonanych ze szkła. Ich klarowna forma sprawia, że doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach w niemal każdym stylu wnętrzarskim, od surowego industrialu, po sielski i ciepły styl folk.

 

Nowoczesne-lampy-zwieszane-Flos-Fucsia
johnlewis.com
Punktowa-lampa-zwieszana-Flos-Fucsia-12
madeindesign.co.uk