Ekologia - ranking baterii, które najlepiej wybrać i dlaczego - [Top Trend] | IH - Internity Home
Umywalka Catalano

Ekologia – ranking baterii, które najlepiej wybrać i dlaczego – [Top Trend]

Ponieważ świat staje się coraz bardziej świadomy ekologicznie, to obecne trendy w projektowaniu wnętrz opierają się na zrównoważonym rozwoju. Zrównoważony rozwój odnosi się do minimalizowaniu negatywnego wpływu na otaczające nas środowisko. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem produktów do swojego domu, które nie tylko będą trwałe, ale będą też pod względem ekonomicznym oszczędne podczas użytkowania. 

To właśnie w łazience zużywamy najwięcej wody. Są jednak sposoby, które umożliwią obniżenie kosztów związanych z wydatkami na rachunki za wodę. Jednym ze skutecznych sposobów na stworzenie łazienki ekologicznej jest dobór odpowiedniej armatury. Mniejsze zużycie wody jest możliwe dzięki bateriom ze zintegrowanym ograniczeniem przepływu strumienia wody. Ponadto warto pamiętać o wylewkach wyposażonych w perlator. O wszystkich możliwościach oszczędności wody postaramy się napisać w tym wpisie. Wskażemy też najkorzystniejsze parametry, które zagwarantują nam mniejsze zużycie wody. 

 

Po czym poznajemy, że dana bateria jest ekologiczna

Każda bateria posiada określoną klasę ekologiczną, która informuje nas o ilości przepływu wody na sekundę. Baterie, które charakteryzują się najmniejszym zużyciem wody.  Dawne przepływy na poziomie 12-14 litrów na minutę zastąpiły 9 litrowe.

O czym koniecznie powinniśmy pamiętać?

Przy wyborze baterii należy pamiętać, aby wybrać baterię z jednym kurkiem. Te z dwoma są mniej ekonomiczne, manewrowanie dwoma pokrętłami w celu ustawienia odpowiadającej nam temperatury wody, powoduje jej marnotrawienie. 

 

Kupując baterię sprawdź: 

  1. Oszczędność wypływającej wody w bateriach umywalkowych
  2. Oszczędność wypływającej wody w głowicach deszczowych i słuchawkach
  3. Oszczędność zużycia wody ciepłej, czyli zużycia energii na podgrzanie dzięki użyciu termostatów
  4. Z jakich surowców została wykonana 
  5. Zainteresuj się fabryką, czy stawia na ekologię. Czy odzyskuje wodę z produkcji, czy wykorzystuję energię odnawialną, zapewnienie lokalnych dostaw komponentów i transportu (promień 100 km) 
  6. Czyszczenie i pielęgnacja – ograniczenie w zastosowaniu środków chemicznych

 

 

Oszczędność wody w bateriach umywalkowych

Coraz więcej producentów używa oszczędnych perlatorów w swoich bateriach umywalkowych. To bardzo łatwe i praktycznie bezobsługowe rozwiązanie. Bateria umywalkowa wyposażona w perlator – sitko, które napowietrza wodę. Dzięki temu strumień jest wystarczająco silny, pomimo, że samej wody zużywamy mniej. Pamiętajmy, że obecnie baterie mogą zużywać 3,5 l/min oraz 1,9 l/min. Istnieje również blokada głowicy tzw. skok pozwalająca na stopniowe otwieranie wody. Prekursorem takich oszczędnych rozwiązań była marka Oras (Finlandia).

Wśród baterii o niskich przepływach należy szukać u producentów: Axor/ Hansgrohe, Hushlab, Steinberg, Treemme, Geda i Radomonte. Również ciekawymi markami, które możemy polecić są Graff, Damixa. 

Bateria Geda dsotępna w Internity Home

Oszczędność wody podczas kąpieli

Czy na pewno wybierając kabinę zamiast wanny, zminimalizujemy wydatki i zadbamy o środowisko? Zastanawiając się, ile wody zużywa prysznic, musisz wziąć pod uwagę jego wyposażenie. Naszym zdaniem dobrym rozwiązaniem jest pewien kompromis oczywiście wanna z prysznicem. Niektóre akcesoria sprawią, że zmniejszysz rachunki, a komfort z kąpieli pozostanie taki sam. Odpowiedni sposób korzystania z prysznica ułatwi Ci zmniejszenie zużycia wody.

  • Zużycie wody zależy od wielu czynników,
  • Dziesięciominutowa kąpiel w kabinie to około 130 litrów,
  • Ilość zużytej wody zależy od intensywności strumienia czy rodzaju baterii.

Oszczędność wody pod prysznicem zapewnią nam produkty od Hansgrohe, Hushlab, Steinberg, Axor, Geda, Radamonte, Treemme. 

Hansgrohe jest liderem w proponowanych rozwiązaniach np. EcoSmart Hansgrohe. Średnio głowice deszczowe (innych producentów dostępnych na rynku) zużywają około 20-25 litrów wody na minutę. Hansgrohe w wersji EcoSmart zużywa tylko 9 litrów przy tej samej wielkości urządzenia. Słuchawki prysznicowe zużywają 12-15 litrów, dla Hansgrohe ten parametr może wynosić odpowiednio 6 lub 9 litrów na minutę w zależności od modelu i wielkości słuchawki. Ekonomiczny wynik jest prosty, mniejsze rachunki za wodę. I co ważne, oszczędność wody nie powoduje utraty komfortu kąpieli, działa tu technologia dopowietrzanania strumienia, normalnie się spłukujemy, nie ma uczucia, że wody jest mało.

Hansgrohe

Podobnymi parametrami mogą pochwalić się producenci: 

Niemiecki producent armatury Steinberg posiada rozwiązania z zużyciem ok. 12 litrów na minutę, ale jest to sprytnie rozwiązane mniejszą ilością dysz na tej samej powierzchni deszczowni.

 

Treemme Rubinetterie to firma z siedzibą we Włoszech, Asciano, w prowincji Siena. To jeden z najbardziej renomowanych producentów stylowych i jakościowych baterii oraz innych akcesoriów łazienkowych. Treemme posiada w swojej ofercie głowice deszczowe z przepływem 9 litrów rozwiązane podobnie, czyli cienka głowica i mniejsza ilość dysz. 

Produkty pod marką Hushlab, zostały stworzone w oparciu o 20 letnie doświadczenie w wyposażaniu wnętrz. Polska marka, która prezentuje światowy design, bardzo dobrą jakość a cena dopasowana do polskich realiów. Czyli mamy możliwość wyboru bardzo dobrego produktu za rozsądną cenę. Kolekcje powstają przy współpracy z polskimi architektami i projektantami wnętrz, którzy tworzą wyjątkowe i wybitne realizacje w naszym kraju. W ofercie marki również możemy znaleźć produkty dzięki, którym zaoszczędzimy oraz zadbamy o środowisko. 

Ceramika Hushlab Płytki 41zero42 | Projekt łazienki KKArchitekci

Baterie i prysznice wyposażone w odpowiednie technologie mogą zużywać nawet do 60 % mniej wody.  Oprócz tego, mniejsze zużycie wody ciepłej powoduje w rezultacie mniejszy pobór energii. Sumarycznie oznacza to: mniejszą emisję dwutlenku węgla i niższe koszty. Dlatego wybór odpowiedniej baterii sprzyja środowisku i zaoszczędzeniu pieniędzy. 

Termostaty

Wygodne i komfortowe rozwiązanie. Element termostatyczny znajdujący się w bateriach steruje mechanizmem mieszającym wodę ciepłą i zimną, odpowiada tym samym za utrzymanie odpowiedniej temperatury wody mimo spadków ciśnienia wody dopływającej. Takiej, jaką sami wcześniej ustawimy na pokrętle regulacji temperatur. Armatura „zapamiętuje” ustawienie i zmiana temperatury nastąpi tylko wówczas, jeśli sami zmienimy pozycję na pokrętle. Zatem utrzymanie niezmiennej temperatury wody to podstawowa zaleta baterii termostatycznej. Nie zawsze droższe od zwykłego mieszacza, a jednak ułatwiające właściwy dobór temperatury wody. Termostat działa szybciej, a dzięki temu oszczędzamy energię, ponieważ on sam reguluje dopływ wody gorącej. Reaguje też szybko na zmiany ciśnienia w instalacji.

Dziś termostaty oferuje każdy producent. Zwykle też przy baterii natryskowej mamy opcję ograniczenia wypływu o 50%, co także pomaga i wystarcza w zupełności do komfortowej kąpieli.

Jakie jest podejście produkcyjne?

Dobre surowce są coraz droższe, dlatego producenci starają się wykorzystywać je maksymalnie już na etapie produkcji. Przede wszystkim chodzi o mosiądz wykorzystywany do produkcji armatury oraz wodę, która jest ważnym elementem każdego procesu.

Świadomi producenci podejmują kilka działań:

– zbierają resztki, ścinki i pozostałości mosiądzu do przetopienia, aby nic się nie zmarnowało

– „piasek”, który jest odpadem zbierają dla firm budujących drogi, jako składnik asfaltu

– woda wykorzystywana do produkcji jest gromadzona, oczyszczana i ponownie wykorzystywana w procesie. Podobnie woda zużywana przez pracowników np. do mycia rąk jest potem wykorzystywana do spłukiwania toalet, a więc wykorzystuje się ją przynajmniej dwa razy.

– jeśli w trakcie produkcji kontrolerzy jakości odrzucą jakiś produkt cały proces jest odwracany, aby ponownie móc wykorzystać surowiec 

– to samo dotyczy tworzywa sztucznego ABS, z którego produkuje się m.in. słuchawki prysznicowe i część głowic deszczowych

 

kolorowa ceramika hushlab
Zielona umywalka slim 40 Hushlab | Bateria Geda

Czyszczenie armatury to również proces, na którym można zaoszczędzić

Bardzo częste zadawane pytanie, czym czyścić baterię, aby przy okazji nie uszkodzić powłoki. Większość powierzchni, błyszczących, polerowanych wystarczy wytrzeć do sucha w codziennej pielęgnacji i nic więcej. Powierzchnie szczotkowane czasem należy przetrzeć wilgotną szmatką. Raz w roku baterię należy „przeserwisować”, czyli odkręcić i odkamienić perlator. Nie trzeba używać ostrej chemii, żadnych kwasów, ani marketowych propozycji. 

Jeśli będziemy systematyczni zadbamy również o naturę nie wprowadzających żrących środków chemicznych do wód. Dostępne są również naturalne preparaty na bazie octu, cytryny oraz winogron, które sprawdzają się doskonale.  

 Jeśli zastanawiacie się nad wyborem armatury to serdecznie polecamy kontakt ze specjalistą – Rafał Hampel 601 830 685 rhampel@internity.pl

 

Zapytaj // naszego eksperta

Ewa Banasiewicz-Kieliszek

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Katarzyna Jasińska

Specjalista // Wyposażenie Wnętrz
×

Marcin Jaczewski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków