W ramach naszego cyklu #myArchitects, w którym przepytujemy osobistości związane ze środowiskiem architektów i projektantów wnętrz, zadaliśmy 10 pytań duetowi Aleksandra Piasecka&David Bongiovanni z Aleksandra & David – Architektura & Design. Ich dewizą jest połączenie polskiego dynamizmu z nutą francuskiej subtelności. O tym, że projektowanie może zacząć się od układania klocków lego i rozwinąć się do tworzenia niezwykłych, pięknych i przede wszystkim funkcjonalnych rozwiązań.
MyHome.pl: Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z projektowaniem?
Aleksandra Piasecka (Architektura&Design):
Projektowałam od dziecka. Zaczynałam od drobiazgów: pierwsza rzeźba w korze drzewa, pierwsza instalacja ze sprężyn i magnesów, klocki lego – jako mała dziewczynka walczyłam z myślami, czy budować duże konstrukcje przymykając oczy na niepasujące do siebie, wymieszane kolory, czy budować formy mniejsze z ograniczonej ilości białych klocków, ale za to czyste, minimalistyczne. Przygoda z budową w skali 1:1 zaczęła się przedsięwzięciem wybudowania domku dla mnie i moich braci z drewnianych pni i gałęzi. Chcieliśmy mieć coś solidnego, trwałego, nie jakiś szałas. Konstrukcja była prosta, materiału u dziadków pod dostatkiem, tylko mech na izolacje musieliśmy zwozić rowerami z oddalonego o kilka kilometrów lasu. Przetrwaliśmy w naszej lepiance niejedną burzę.
Jak wyglądają możliwości edukacji projektowania i wzornictwa? Co sprawiło Ci największe trudności podczas nauki w szkole wyższej?
Uczelnia w tym zawodzie to tylko pierwszy krok, najważniejsze jest doświadczenie. Bardzo wcześnie wyjechałam za granicę. Mój cel był jasno określony: Paryż, staż w renomowanej pracowni architektonicznej, by uczyć się od najlepszych. Zdobyłam go u Christiana de Portzamparc (laureata Pritzkerprize w 1994 roku).
W 2007 roku Palais de Chaillot na Trocadéro w Paryżu zorganizował wystawę projektów naszej pracowni. Makiety, rysunki, wizualizacje i … moje nazwisko pośród zespołu architektów. Nabrałam wiatru w żagle. Przyszły kolejne kontrakty – Paryż, Cannes. Realizowałam jednak cudze pomysły, nie własne. By to zmienić przygotowałam się do egzaminu na uprawnienia budowlane. Pamiętam dreszcz emocji po egzaminie, po morderczej pracy zaczęła się dla mnie nowa przygoda.
W 2010 roku przyjęła mnie Polska Izba Architektów, potem Francuska. Założyłam pracownię. Takie były moje początki w zawodzie.
Jakie style wnętrzarskie cieszą się wśród Twoich klientów największą popularnością? Do czego przywiązują największą uwagę w kwestii wystroju wnętrz?
Do tej pory styl tzw. nowoczesny, minimalistyczny . Chętnie projektuję wnętrza, które podkreślają wrażliwość inwestora na sztuki piękne.
Jaki jest najbardziej istotny etap w pacy nad nowym projektem?
Poznanie inwestora, zrozumienie jego oczekiwań i rozmarzenie go. Praca architekta, jak powtarzała Manuel Gautrand (znana francuska architekt, z którą współpracowałam) to przecież tworzenie i sprzedawanie marzeń. Od tego się wszystko zaczyna i to ten etap jest gwarantem udanej współpracy i wyjątkowych projektów.
Twój najważniejszy projekt w karierze to…?
Nawet najmniejszy projekt to nowe doświadczenie i bez tych małych nie byłoby większych, wiec trudno powiedzieć, który tak naprawdę był najważniejszy.
Dzień pracy rozpoczynasz od…?
Piękno tego zawodu to brak schematu, każdy dzień zaczyna się inaczej.
Projekt wnętrza lub budowla, która sprawia, że chcesz powiedzieć “Wow!”…
Takich projektów znam bardzo wiele, ale praca architekta to tworzenie, dążenie do perfekcji, rozwój, wiec po pierwszym „wow” zaraz pojawia się refleksja – „czy gdyby coś zmienić nie byłoby lepiej”. Dlatego tak ważne jest w tym zawodzie ciągłe konfrontowanie swojego punktu widzenia z innymi.
Najczęstsze wątpliwości i obawy, jakie spotykasz u Inwestorów?
( Śmiech) Czy sprostają finansowo swoim marzeniom wyrażonym w wizji architekta.
Najdziwniejsza prośba ze strony Inwestora, którą możesz nam zdradzić, to…
Chyba żadnej prośby nie nazwałabym dziwną, każdy ma swoje poczucie formy, swoje wyobrażenia i sprostanie temu jest ciekawe dla architekta.
Materiał, z którym najbardziej lubisz pracować?
Materiały szlachetne które się dobrze starzeją jak: kamień, drewno, ceramika i szkło, nowe materiały jak różnego rodzaju żywice i plastiki dają ogromne możliwości, ale niestety ich urok nie jest trwały.
Ulubiony kolor?
Nie mam ulubionego koloru, każdy kolor może być piękny w zależności w jakim zestawieniu występuje i jaki efekt ma osiągnąć.
Podłoga drewniana Charme Parquet
Oświetlenie wybierz w naszych showroomach
Książka, którą trzeba koniecznie przeczytać, to…?
„Kamień i cierpienie” – przeczytana czy raczej przeżyta przeze mnie w dzieciństwie biografia Michała Anioła. Artystycznie niedoskonała, ale jest w niej prawdziwy duch tworzenia w trudzie i odwadze; przynajmniej tak zapamiętałam i nie chciałabym tego wyobrażenia weryfikować.
Jest masa książek do przeczytania koniecznie, tylko kiedy to zrobić? Dnie i noce za krótkie…
Jakie narzędzia są przydatne podczas codziennej pracy projektanta/architekta? Korzystasz z rozwiązań, które dostarcza internet?
Pierwsze narzędzie to ołówek, później rożne programy komputerowe, które ułatwiają projektowanie i wizualizacje. Internet – oczywiście. To teraz największy zbiór informacji, inspiracji, trendów, wiedzy technicznej oraz platforma do dzielenia się pomysłami.
Jaką przyszłość przewidujesz jeśli chodzi o kierunek projektowania wnętrz? Zauważasz jakieś wyraźne trendy?
Coraz więcej osób decyduje się na profesjonalnie zaprojektowane wnętrza, zarówno biurowe jak i mieszkalne. Inwestorzy zdają sobie sprawę, że projektowane wnętrza są wynikową samej architektury obiektu, dlatego coraz częściej projekty są kompleksowe: bryła, projekt otoczenia i projekt wnętrz. To dobry kierunek, który pozwala tworzyć spójne przestrzenie, czerpiące nie tylko z upodobań inwestora, ale także z kontekstu otoczenia, w którym się znajdują.
Łazienkę wyposażysz w naszym salonie!
Aleksandra i David – Architektura i Design. Polsko-francuska pracownia projektowa założona przez Aleksandrę Piasecką i Davida Bongiovanni.
Po wieloletnich doświadczeniach w międzynarodowych pracowniach w Paryżu postanowili otworzyć wspólne biuro projektowe, w którym realizują swoją pasję do architektury i designu. Ona architekt, on designer i architekt wnętrz mają różne spojrzenie na projektowaną przestrzeń, dzięki czemu udaje im się w pełni i wnikliwie odpowiedzieć na zapotrzebowanie inwestora.
Pracownia zaangażowana jest w projekty związane z architekturą, architekturą wnętrz, architekturą komercyjną, projektowaniem krajobrazu i wzornictwem przemysłowym. Oferta obejmuje wszystkie etapy prac projektowych: koncepcję, projekt budowlany, wykonawczy oraz nadzór autorski nad realizacją. Współpracuje z wykwalifikowanymi i sprawdzonymi biurami inżynierskimi i firmami z branży budowlanej, zapewniając kompleksową obsługę klienta.
Pracownia posiada siedzibę w Warszawie i Paryżu, co pozwala na sprawne realizowanie projektów w Europie.