Ikigai spotyka projektowanie wnętrz - Zamów Aranżację! | IH - Internity Home

Ikigai spotyka projektowanie wnętrz – Zamów Aranżację!

Życie nie składa się z wielkich wydarzeń i spektakularnych sukcesów, ale z drobnych, jednorazowych doznań. Warto zacząć podchodzić z respektem i uważnością do drobnostek, bo jak się głębiej zastanowić, to z nich właśnie składa się nasze życie. Podchodząc do nich z powagą, japońska filozofia ikigai, pozwala odnajdywać szczęście i spełnienie w codzienności takiej, jaką jest – tu i teraz. 

Japońska filozofia szczęścia to harmonia ciała, ducha i umysłu. Jednym z jej elementów jest ikigai, czyli wielka pasja, która nadaje sens naszemu życiu. Jej odkrycie gwarantuje szczęście, satysfakcję i długowieczność. Japończycy twierdzą, że posiada go każdy człowiek, ale nie wszyscy go w sobie znaleźli i nie są go świadomi. Jak odnaleźć swoje własne ikigai? 

Każdy z nas ma swoje ikigai, które stanowi napęd do życia. Jeśli już odnaleźliście to jesteście świadomi, inni zaś poszukują ją w swoim wnętrzu.  To właśnie ikigai stanowi jeden z sekretów długiego, młodzieńczego i szczęśliwego życia mieszkańców japońskiej Okinawy, wyspy zamieszkanej przez najbardziej długowiecznych ludzi świata.

Ikigai oznacza przyjemność oraz istotę życia, a słowo to składa się z dwóch części: „Iki”, które oznacza „żyć” oraz „gai” – „powód”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza powód do życia.

Proj.: Eliza Ziemińska-Żak, Nasze Nowe; Zdj.: Marta Behling, PionPoziom

Filozofia polega na docenianiu codzienności i jej małych dobroci. Kluczowe jest osiągnięcie równowagi w robieniu tego, co kochamy i tego, co musimy. 

Jakie powinno być wnętrze, które kieruję się filozofią ikigai? 

Przede wszystkim harmonia – powinniśmy zadbać o każdy aspekt swojego życia, jak również o mieszkanie. Poświęcając czas i energię na wykreowanie pięknego domu, odwdzięczy Ci się czerpaniem z niego spokój i poczucia bezpieczeństwa. 

Projekt Modeko Studio

A jak urządzić łazienkę? 

W łazience musimy odnaleźć spokój, ukojenie i odprężenie. Rano przyda nam się zastrzyk energii. Jak urządzić taką przestrzeń? Oto kilka znakomitych projektów utrzymanych w duchu japońskiego stylu. Jest minimalistyczne lecz przez wybrane produkty, odpowiednio dobrane kolory jest przytulnie i stylowo. 

proj. Finchstudio, fot. Tom Kurek
proj. Finchstudio, fot. Tom Kurek

Proj.: Ggrupa projektowa; fot.: Martyna Rudnicka

 

proj. Małgorzata Niedzielska

Wnętrze w stylu ikigai to mieszanka skandynawskiej funkcjonalności i japońskiej estetyki w stylu japandi. Wdrażając ikigai do swojego życia, dom to nie tylko azyl po dniu pracy. To także miejsce przygotowane do home office. W końcu praca w myśl filozofii to szansa rozwoju i realizowania siebie i swojej misji. Bardzo ważnym filarem japońskiej filozofii szczęścia jest poszukiwanie działań, które pozwalają całkowicie zanurzyć się w chwili obecnej i które będą wywoływały w nas twórczy oraz absorbujący stan tzw. przepływu.

 

Zapytaj // naszego eksperta

Katarzyna Jasińska

Specjalista // Wyposażenie Wnętrz
×

Monika Gross

mgross@internity.pl
×

Wiktor Sumara

Specjalista // Wielkie formaty płytek
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków