Jaki jest koszt ogrzewania podłogowego? | IH - Internity Home
Bisazza-Cementiles_Duct-Grey_design-Tom-Dixon
Bisazza

Jaki jest koszt ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe jest coraz bardziej popularnym sposobem stosowanego do ogrzewania powierzchni mieszkalnych. Wynika to z wielu korzyści, jakie niesie ze sobą zastosowanie takiego rozwiązania. Czy warto w nie inwestować? Przyglądamy się bliżej możliwościom jakie daje ogrzewanie podłogowe w domu.
Jaki jest koszt ogrzewania podłogowego?

CO TO JEST OGRZEWANIE PODŁOGOWE WODNE?

To bodaj najbardziej popularna technologia ogrzewania podłogowego, głównie ze względu na niższy koszt w porównaniu z tzw. ogrzewaniem suchym. Ogrzewanie podłogowe stosuje się jako alternatywę do tradycyjnych grzejników, zawieszanych na ścianach lub pod parapetami okien. Rury grzewcze rozprowadzane są pod powierzchnią podłogi – płytek ceramicznych, paneli podłogowych, rzadziej paneli drewnianych. Ważne, aby grubość powierzchni podłogi była jak najmniejsza (najlepiej poniżej 1 cm grubości). Czynnikiem grzewczym w instalacji ogrzewania podłogowego jest woda. Optymalnym zakresem temperatury czynnika grzewczego jest od 25 do 30 stopni Celsjusza – daje to wysoki komfort cieplny i jednocześnie jest bezpieczna dla nagrzewającej się podłogi, w tym także dla domowników (możemy bez obaw stąpać po takiej podłodze boso).

OGRZEWANIE PODŁOGOWE – OPINIE

Rosnąca popularność ogrzewania podłogowego nie bierze się znikąd. Specjaliści, ale także zwykli użytkownicy wskazują wiele zalet tego typu rozwiązania w kwestii ogrzewania mieszkania. Są to m.in:

  • Estetyka – nie musimy zaprzątać sobie głowy często nieestetycznymi grzejnikami, oraz ich rozmieszczeniem w pomieszczeniu. Element grzewczy znajduje się w podłodze, dzięki czemu mamy więcej możliwości aranżacyjnych.
  • Energooszczędność – to co jest najistotniejsze z punku widzenia ekonomicznego, czyli zużycie energii przy zastosowaniu technologii ogrzewania podłogowego. Woda w konwencjonalnych instalacjach z grzejnikami osiąga temperatury do 60 stopni Celsjusza. Przy ogrzewaniu podłogowym wodnym te temperatury utrzymują się na stałym poziomie około 40 stopni.
  • Korzystny rozkład temperatury – równomierne rozprowadzenie instalacji ogrzewania sprawia, że pomieszczenie ogrzewane jest niemal całą powierzchnią podłogi. Ponadto odczuwalna temperatura jest średnio o 2 stopnie wyższa niż przy zastosowaniu ogrzewania tradycyjnego.
  • Cyrkulacja powietrza – ogrzewanie podłogowe nie wywołuje sztucznej cyrkulacji powietrza ani nie wysusza go. Ponadto szybkie schnięcie nawierzchni eliminuje ryzyko powstawania grzybów i hamuje rozwój bakterii.

JAKIE SĄ WADY OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO?

Jak ze wszystkim, także w kwestii ogrzewania podłogowego znajdziemy także minusy takiego rozwiązania:

  • Koszt montażu – w porównaniu z budową tradycyjnego obiegu ciepła, wykonanie nowoczesnego ogrzewania podłogowego w wysokim standardzie będzie około 30-40% droższe. Warto przeprowadzić kalkulację opartą o zużycie energii potrzebnej do ogrzania pomieszczenia za pomocą różnych metod ogrzewania, i w konsekwencji obliczyć okres zwrotu inwestycji w dane rozwiązanie.
  • Mniejsze możliwości zastosowania materiałów podłogowych – nie każdy rodzaj materiału może posłużyć jako wykończenie podłogi z ogrzewaniem podłogowym wodnym. O ile zastosowanie płytek kamiennych lub ceramicznych, czy syntetycznych paneli i specjalnych okładzin, nie stanowi większego problemu, tak nieodpowiednio przygotowane deski podłogowe, pod wpływem temperatury, mogą się wypaczać i odkształcać.
  • Bezwładność cieplna – dość długi czas nagrzewania się i stygnięcia. To automatycznie wydłuża czas podwyższenia temperatury w pomieszczeniu.
  • Konieczność planowania aranżacji – stosowanie ogrzewania podłogowego należy odpowiednio wcześniej rozplanować, chociażby pod względem rozmieszczenia mebli. Zasłonięcie miejsc, które emitują ciepło wpływa na obniżenie efektywności całej aranżacji.

ILE KOSZTUJE OGRZEWANIE PODŁOGOWE?

Koszty materiałów niezbędnych do wykonania, w zależności od złożoności projektu i powierzchni pomieszczenia, mogą się wahać w granicach około 80-160 PLN/m2 (brutto). Do tego należy także dodać koszt wykonania, który w cenach rynkowych może wynosić netto od 20 do 50 PLN/m2. Czy istnieje możliwość obniżenia kosztów tej inwestycji? Tylko jeśli zdecydujemy się na montaż samodzielny.

SAMODZIELNY MONTAŻ OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO, CZYLI ZRÓB TO SAM!

Wbrew pozorom, montaż ogrzewania podłogowego jest dosyć prosty, ale wymaga podstawowej wiedzy na temat łączenia obwodów hydraulicznych i kolejnych kroków, które trzeba wykonać przy instalowaniu tego typu układów. Oto uproszczony schemat montażu ogrzewania podłogowego wodnego do samodzielnego wykonania:

1. Przygotowanie podłoża – oczyszczenie i wysuszenie. Postawą jest, by podłoże było idealnie wypoziomowane.
2. Izolacja termiczna – na przygotowane podłoże układamy izolację termiczną (styropian, keramzyt lub wełna mineralna). Jej grubość zależy od wymagań cieplnych budynku: 5 cm na podłodze nad pomieszczeniem ogrzewanym; 10 cm gdy podłoga jest nad powierzchnią nieogrzewaną.
3 .Izolacja przeciwwilgociowa – nakładana w przypadku instalacji ogrzewania na gruncie. Najczęściej wystarcza zastosowanie zwykłej folii.
4 .Montaż przewodów – układane w pętle o długości maksymalnie 120 cm w taki sposób, aby kształt instalacji przypominał spiralę. Odległość między rurkami powinna wynosić od 10 do 30 cm. Po odpowiednim rozłożeniu rurek należy je przytwierdzić do podłoża.
5 .Przyłączenie do rozdzielacza wody – końcówki pętli przyłączamy do rozdzielacza wody.
6 .Test szczelności – po podłączeniu instalacji wykonujemy próbę szczelności w celu wykrycia ewentualnych przecieków wody jeszcze przed wylaniem posadzki.
7. Ułożenie dylatacji obwodowej – dylatacja pozwala na swobodne odkształcenie podłoża; jej grubość powinna wynosić nie więcej niż około 5 mm. Ważne aby szczeliny dylatacyjne nie przebiegały bezpośrednio nad pętlą grzewczą.
8. Wylanie posadzki – gdy cała instalacja jest już podłączona możemy dokonać wylania posadzki. Najlepiej wybrać taki rodzaj posadzki, który charakteryzuje się maksymalną przewodnością cieplną. Po wykonaniu posadzki należy odczekać kilka dni do pełnego wyschnięcia.

 

20227688_1531720143533284_243151142_o

OGRZEWANIE PODŁOGOWE A PANELE

W przypadku zastosowania paneli drewnianych, musimy się liczyć ze specjalnymi obostrzeniami. Przestawia to schemat opracowany przez serwis martdom.pl

Jaka jest wasza opinia na temat podłogowego ogrzewania wodnego? Macie taką instalację w waszych mieszkaniach? Czekamy na komentarze.