Aranżacja kuchni będzie udana tylko wtedy, jeśli każdy jej element, poczynając od oświetlenia, poprzez meble i kończąc na dekoracjach, będzie spójny. Z tego względu powinniśmy od samego początku mieć wizję naszej kuchni, albo jej wizualizację przygotowaną przez architekta. W tym wpisie wezmę pod lupę najpopularniejsze rozwiązanie jeśli chodzi o aranżację podłogi. Mam na myśli oczywiście kafelki. Dowiedźcie się co wziąć pod uwagę i jakie ostatecznie płytki na podłogę w kuchni wybrać. Zapraszam!
Na co zwrócić uwagę, wybierając płytki na podłogę w kuchni?
Kuchnia jest jednym z najbardziej eksploatowanych pomieszczeń w domu. Z tego względu bardzo ważne jest, aby podłoga była możliwie jak najbardziej trwała i odporna na uszkodzenia. Stawiamy zatem ogromne wyzwanie płytkom, które najczęściej pojawiają się na posadzce w kuchni. Dlaczego? Otóż umiejętne dobranie ich, a więc wybranie płytek na podłogę o odpowiednich parametrach, sprawia że będziemy mogli cieszyć się piękną podłogą przez wiele lat. Na czym szczególnie powinno nam zależeć?
Przede wszystkim ważne, aby płytki były łatwe w utrzymaniu w czystości, odporne na wilgoć, o którą nietrudno w kuchni oraz na ścieranie. Klasa ścieralności określana jest parametrem PEI oznaczonym liczbami od 1 do 4. Płytki do kuchni powinny mieć PEI minimum 3 klasy. Ponadto dobrze, gdyby były antypoślizgowe. W pomieszczeniach narażonych na działanie wody i wilgoci antypoślizgowość powinna wynosić min. R8. Bezpieczeństwo zapewni nam również nierównomierna faktura. Należy wziąć pod uwagę także twardość określającą wytrzymałość płytek na zarysowania, która jest mierzona w skali Mohsa (od 1 do 10). Do kuchni wymaganym minimum jest twardość 5.
Płytki na podłogę, które wpisują się w najwyższe standardy znajdziecie w ofercie marki Ricordena, która jest dostępna wyłącznie w salonach Internity Home i Prodesigne.
Nasz stylista proponuje
Wielkość kuchni, a płytki
Inną ważną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę wybierając płytki na podłogę w kuchni, jest jej wielkość. Nie ma żadnego problemu, jeśli mamy do zagospodarowania duży metraż. Wtedy jedynym ograniczeniem jest pozostałe wyposażenie, do którego podłoga powinna doskonale pasować. Trochę inaczej sprawa wygląda w przypadku małych kuchni.
Jakie płytki na podłogę w małej kuchni?
Jeśli mamy małą kuchnię powinniśmy z jeszcze większą dbałością wybierać płytki na podłogę. Co wziąć pod uwagę? Przede wszystkich ich kolor, fakturę, wielkość, a także ogólnie pojęty design. Zacznijmy od tego, że najlepiej zdecydować się na jasne barwy: biel, albo beż. Jeszcze lepiej, gdyby miały wysoko – połyskową fakturę, która pięknie odbija światło, tym samym nadając głębi przestrzeni.
Największy wybór płytek znajdziesz w naszych showroomach
Ponadto powinniśmy raczej zrezygnować z mocnych wzorów, na rzecz jednolitej płaszczyzny, która nie zakłóca ładu i harmonii małego wnętrza. Wbrew pozorom, spokojnie możemy kłaść na podłogę duże gabarytowo kafelki, które również wpływają na optyczne powiększenie kuchni. W tym przypadku jednak powinniśmy zadbać o to, aby jedna płytka nie stanowiła całej szerokości kuchni, ponieważ nie wygląda to nazbyt dobrze (jest to bardzo ważne w przypadku wąskich pomieszczeń).
Jeśli mamy małą kuchnię otwartą na inne pomieszczenia, warto zdecydować się na jeden rodzaj płytek w całym wnętrzu. Taki zabieg znacząco wpłynie na optycznie powiększenie mieszkania.
Płytki na podłogę w kuchni
Płytki podłogowe powinny być spójne z całą kuchnią
Jeszcze większą trudność w wyborze płytek na podłogę w kuchni stanowi fakt, że powinny być doskonale dopasowane do reszty wnętrza. Nie mogą całkowicie odstawać od wystroju kuchni, a stanowić spójną kompozycję. Inną kwestią jest to, że winny wpisywać się w styl wnętrza. Do najpopularniejszych kuchni w skandynawskim stylu najlepiej wybrać białe wysoko – połyskowe kafelki, albo modne drewnopodobne. W nowoczesnej możemy zdecydować się na białe, beżowe, szare, a nawet czarne (tylko w przypadku dużego metrażu). Ciekawą alternatywą jest biało – czarna szachownica, która wprowadzi szczyptę nowojorskiego klimatu.
Propozycje naszego stylisty
W kobiecym stylu glamour możemy szaleć z kolorami. Ważne, aby pojawił się pożądany błysk nadający jeszcze większej elegancji. Rustykalna kuchnia powinna być wykończona w drewnie. Niestety chyba każdy zdaje sobie sprawę, że niełatwo jest je utrzymać w dobrym stanie, dlatego tu również warto zdecydować się na płytki imitujące ten naturalny materiał. W klasycystycznym stylu idealnie sprawdzą się beżowe, a nawet brązowe kafelki.
Płytki na podłogę w kuchni w stylu klasycystycznym
Inna ważna zasada mówi o tym, że jeśli decydujemy się na wzór w jednym miejscu, na przykład na ścianie nad blatem, reszta powinna być stonowana. Ponadto powinniśmy dobrać kolor płytek do wykończenia mebli kuchennych i ścian.
Modne wzorzyste płytki, jeśli tylko dobrze przemyślimy ich wybór, sprawdzą się w każdym stylu, jednakże najmilej widziane są w kuchniach w skandynawskim, albo rustykalnym stylu.
Obecne trendy
Warto również zwrócić uwagę na to, co obecnie jest modne, ponieważ niektóre trendy naprawdę mogą być dla nas inspirujące. Jakie płytki w tej chwili szczególnie podbijają wnętrza? Przede wszystkim są to kafelki imitujące naturalne materiały, takie jak drewno czy beton. Bardzo popularne są również heksagony, czyli płytki w kształcie plastrów miodu. Ponadto niezwykle modne są pewne połączenia, na przykład ceramiki i drewna. Pięknie wyglądają właśnie heksagony z deskami podłogowymi, które łączą się w sposób nieregularny i dzięki temu można stworzyć niepowtarzalną kompozycję. Innym sposobem na oryginalną podłogę w kuchni są wzorzyste płytki. Jeśli nie jesteście na tyle odważni, aby całą posadzkę zapełnić wzorem, możecie zdecydować się na ułożenie tylko na środku ”dywaniku” z płytek cementowych, a na zewnątrz położycie stonowane płytki. Coraz modniejsze staje się również stosowanie dywanu w kuchni, na przykład kilim.
Trendy w aranżacji płytek w łazience
Propozycje naszego stylisty
Zobacz płytki dostępne w salonach Internity Home i Prodesigne
Zapytaj // naszego eksperta
Zostaw swój adres e-mail lub numer telefonu
Nasz specjalista skontaktuje się z Tobą
Zobacz // próbki i ekspozycję