Karnisz nad oknem, czyli jak przymocować firanę i zasłonę | IH - Internity Home

Karnisz nad oknem, czyli jak przymocować firanę i zasłonę

Wymiana zasłon w salonie lub sypialni to najprostszy i jeden z tańszych sposobów na sporą odmianę wyglądu wnętrza. Dlatego jest to jeden z ważniejszych aspektów wystroju domu, do którego warto przyłożyć nieco więcej uwagi i energii. Odpowiednio dobrana zasłona lub firana może dopełnić stylistycznie misternie zaplanowany projekt wnętrza – być wybijającym się elementem lub jedynie subtelnym tłem. Ostatnio zastanawiałem się nad wymianą mojej białej zasłony w pokoju, w której obok białych ścian i mebli, w innym kolorze jest jedynie drewniana podłoga i rama łóżka. Jako zupełny laik w dziedzinie wystroju okna, zacząłem szukać w internecie zasłony podobnej do tej, którą mam, ale w innym kolorze. Po dwóch godzinach poszukiwań już wiedziałem o różnych rodzajach karniszy i mocowaniach zasłon na różne sposoby. Postanowiłem, że podzielę się tą wiedzą z Wami.

KARNISZ – SPOSÓB NA DEKORACJĘ OKNA

Rodzajów karniszy, abstrahując od materiałów z jakich zostały wykonane (drewniane, metalowe, plastikowe), oraz form dekoracyjnych jakie potrafią przyjąć, jest zasadniczo dwa: ścienne i sufitowe.

Karnisze ścienne montowane są do ściany, tak, aby drążek znajdował się odpowiednio wyżej niż okno. Ten rodzaj karnisza sprawdza się w bardziej klasycznych mieszkaniach z wysokimi sufitami. Pozwala on na zastosowanie różnych rodzajów mocowania zasłon, w tym modnych i efektownych szelek czy sztancowań. Świetnie sprawdza się w stylizowanych wnętrzach klasycyzujących i eklektycznych.
W przypadku, gdy nadproże okna jest bardzo niskie, zaleca się stosowanie karniszy sufitowych. Wśród nich wyróżniamy wsporniki sufitowe, do których mocuje się drążek z nawleczoną lub przymocowaną zasłoną oraz tzw. szyny (często pozwalające jedynie na zastosowanie popularnych „żabek”).

Do niewątpliwych zalet możemy zaliczyć możliwość zawieszenia zasłony niemal na całej wysokości pomieszczenia co świetnie się prezentuje w nastrojowych, nowoczesnych aranżacjach salonów. Często wykorzystywany jest ten mechanizm także w przypadkach, gdy potrzebujemy odgraniczyć część pomieszczenia od reszty przy pomocy ciężkich i sztywnych kotar. Minusem jest mała dekoracyjność samego karnisza.

Jasno w domu, czyli stylowe shuttersy

1. SZTANCOWANIE, CZYLI ZASŁONA NA KOŁACH

Bardzo efektowny sposób na dekorację okna, szczególnie popularny w ostatnim czasie w polskich wnętrzach. Metalowe kółka wbijane są w zasłonę, dzięki czemu łatwiej jest ją nawlec na drążek, a także zsuwać i rozsuwać – materiał lubi się „przyklejać” do drążka, a dzięki zastosowaniu kółek, powierzchnia tarcia jest mniejsza, co automatycznie przekłada się na łatwość przesuwania całej zasłony.

Zdecydowanie zaleca się wykorzystanie sztancowania w przypadku dużych, ciężkich zasłon lub kotar, w których najprościej umieścić metalowe kółka. Niestety, mimo że efekt końcowy jest doskonały, to koszt nabicia kółek w zasłonę może wahać się od kilku do nawet kilkunastu złotych za sztukę.

Projekt Anna Koszela – Między Madrytem a Warszawą

koniczyna marokańska

MIESZKANIE-POKAZOWE-NA-OŁTASZYNIE-e1444985852790
MIESZKANIE-POKAZOWE-NA-OŁTASZYNIE-e1444985852790

2. ZASŁONA NA SZELKACH

Jeden z moich faworytów jeśli chodzi o sposoby mocowania zasłon. Szelki, które bardzo łatwo zapiąć na zwykłym drążku karnisza, nie wymagają umiejętności w finezyjnym upinaniu zasłon. Do tego dobrze się przesuwają po drążku (lepiej niż w przypadku przeszycia tunelowego – o tym poniżej), a materiał puszczony na tym rodzaju mocowania prezentuje się wyjątkowo dobrze w każdym wnętrzu. Minus? Karnisz powinien być zamontowany relatywnie wysoko nad oknem, tak aby dokładnie je przykryć.

Zasłony na szelkach
Zasłony na szelkach
Firanki na szelkach
Firanki na szelkach

3. KLASYCZNIE – KARNISZ Z ŻABKAMI

Wśród karniszy z żabkami możemy wyróżnić dwa rodzaje: te ze ślizgami (wykorzystywanymi w szynach) oraz kółka z żabkami (przeznaczone do karniszy drążkowych). Szczególnie te pierwsze znane są z polskich domów z lat 90. gdzie szyny potrafiły się pojawić także w wersji karnisza ściennego. Dziś to rzadkość i trochę ciężko jest je sobie wyobrazić. Co nie zmienia faktu, że żabki to już niemal klasyka w dziedzinie wystroju okna. Dawne żabki zostały uwspółcześnione i same w sobie, formą, wyglądem i dizajnem, są uzupełnieniem dekoracji okna.

Decomania.pl-Cotton-Balls-Zestaw-Pastelowa-Bajka
Decomania.pl-Cotton-Balls-Zestaw-Pastelowa-Bajka

4. PRZESZYCIE TUNELOWE, CZYLI ZASŁONA NA DRĄŻKU

Przeszycie tunelowe jest przydatne w dwóch przypadkach. Jednym z nich jest możliwość całkowitego rozciągnięcia zasłony, tak, aby tworzyła gładką powierzchnię (efekt rolety). Jest to możliwe dzięki temu, że zasłona lub firana nawlekana jest bezpośrednio na drążek karnisza, dzięki czemu możemy ją łatwo rozprowadzić po całej długości drążka.

Druga możliwość to zupełna odwrotność tej pierwszej – przypadek, kiedy chcemy zrobić gęste zmarszczenia, których nie uda nam się uzyskać przy pomocy pozostałych rodzajów mocowań. Znajduje swoje zastosowanie raczej w cienkich, bardziej zwiewnych materiałach. Aby uzyskać odpowiedni efekt zalecane jest, żeby szerokość zasłony lub firany była co najmniej dwukrotnie większa od długości samego karnisza.

Algarve | Dywan dostępny w Internity Home
Algarve | Dywan dostępny w Internity Home
Projekt wnętrza Miśkiewicz Architekt

proj. formativ
proj. formativ

Dekoracja okna wykonana przez specjalistów w Internity Home – Przyjdźcie do nas!

Salon projekt Katarzyna Kraszewska | Dekoracja okna wykonana w Internity Home
Salon projekt Katarzyna Kraszewska | Dekoracja okna wykonana w Internity Home
Katarzyna Kraszewska
Katarzyna Kraszewska

5. TAŚMA MARSZCZĄCA DO ZASŁON, CZYLI PIĘKNE FAŁDY ZA KAŻDYM RAZEM

Chyba jeden z najchętniej wykorzystywanych sposobów na zasłonę w polskich domach. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo dzięki wszywanej w tkaninę taśmie, mamy możliwość efektownego udrapowania zasłony na karniszu.

Szczególnie popularne są taśmy systemowe, które pozwalają na równomierne rozmieszczenie fałd w określonych proporcjach – najczęściej 3:1 lub 2:1 (co wskazuje także, że szerokość zasłony powinna być trzy- lub dwukrotnie większa od szerokości taśmy marszczącej. Dla osób, które preferują dowolność w układaniu zasłon na roletach stworzono taśmy niesystemowe.

Beżowe dodatki w przytulny domu

Kilka pomysłów na elegancki i nowoczesny, a zarazem przytulny salon

Elegancka realizacja sypialni

6. FLEKSY – DOPASUJ ZASŁONĘ DO KARNISZA

W utworzone fałdy zasłon wszywane są specjalne prowadnice, na których umieszczane są niewielkie haczyki. Nie byłoby nic praktycznego i interesującego w tym sposobie upinania zasłon, gdyby nie fakt, że możemy regulować położenie tychże haczyków – przesuwając je w górę lub w dół.

To rozwiązanie jest przydatne w momentach, gdy chcemy np. schować karnisz pod zasłonami, lub wyregulować samą wysokość zasłony. Jeśli okazało się, że zasłona jest o 3 cm za długa i „szura” po podłodze, to dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie szybko ten problem rozwiązać.

 

7. TROCZKI DLA DEKORACJI

Ostatni sposób jest wariacją na temat wspomnianych wcześniej szelek. Troczki to ich bardziej dekoracyjna odmiana, która pozwala na tworzenie efektownych kokardek. Ta propozycja przypadnie do gustu szczególnie osobom ceniącym sobie romantyczne klimaty, oraz subtelne zdobienia i dekoracje we wnętrzu domu lub mieszkania.

Jak widzimy, technik mocowania zasłon i firan jest dużo. Warto oczywiście wcześniej skonsultować z profesjonalistą, które z rozwiązań będzie dla nas najodpowiedniejsze.

Tkaniny VillaNova dostępne w Internity Home
Mark Alexander tkaniny dostępne w Internity Home

styl art deco

TIKA Architektura - dom jednorodzinny w Bostwinie
TIKA Architektura – dom jednorodzinny w Bostwinie

Przytulne wnętrza z minimalistyczną nutką etno – nowości tkaniny

COGNAC

pepe pracownie, mieszkanie w wilanowie

Poduszki uszyjesz w naszym showroomie - przyjdź i wybierz tkaninę!

 

Mieszkanie z akcentem czerwieni
Mieszkanie z akcentem czerwieni

Jadalnia

sypialnia

 Mamy dla Was niespodziankę!

Przy zamówieniu* dekoracji okna, poduszka w pięknych wiosennych kolorach gratis – Przyjdźcie!

Poduszki Internity Home
Poduszki Internity Home

JOANNA SIARECKA

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne

Szukasz profesjonalnego zespołu, który pomoże dobrać Tobie tkaniny do wnętrza? Koniecznie przyjdź do naszych

showroomów  ZOBACZ ADRES INTERNITY HOME

Zapytaj // naszego eksperta

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków