Lustro do łazienki - jak wybrać | Poradnik Internity Home
Proj.: NAM STUDIO, fot.: Zasoby

Lustro do łazienki – jak wybrać | Poradnik Internity Home

Lustro jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdej łazienki. Często poza tym, że wiemy, iż musimy je mieć, nie przykładamy większej wagi do samego modelu czy odpowiedniego montażu. Poniższy wpis pomoże nie tylko w wyborze idealnego lustra do łazienki, ale i podpowie jak je zainstalować. Przygotowaliśmy garść praktycznych porad i inspiracji. Zapraszamy!

Proj. Pracownia KODO

Projekt łazienka! Inspirujemy najciekawszymi rozwiązaniami

Lustro do łazienki – od czego zacząć

Optymalna szerokość lustra oscyluje między 40 a 80 cm, co pozwala na wygodne korzystanie przy codziennych czynnościach pielęgnacyjnych. Natomiast grubość lustra nie powinna być mniejsza niż 4 mm. Inaczej może zniekształcić nasze odbicie. Lustra często wytwarzane są przy użyciu tzw. kryształowego szkła lub nowoczesnych odmian z dodatkami sprawiającymi, że zwierciadła idealnie odwzorowują rzeczywistość. Zanim więc dokonamy wyboru, dobrze przyjrzyjmy się sobie w odbiciu. 

Proj.: Mistovia; Fot.: ONI Studio

Małe łazienki można optycznie powiększyć i doświetlić, dzięki odpowiedniemu rozmiarowi lustra. Pomieszczenie będzie wydawać się bardziej przestronne, dzięki dużej tafli bez ramy. Innym pomysłem, który sprawdzi się w przypadku małej łazienki, jest wybór szafek o lustrzanych drzwiczkach. Jest to świetne rozwiązanie, zwłaszcza jeśli nie mamy miejsca na przybory toaletowe.

Proj.: Pura Design; Fot.: Jakub Nanowski

Jak prawidłowo zamontować lustro

Miejsce na lustro najlepiej zaplanować przed układaniem glazury. Można wówczas zostawić na ścianie, niewykończone miejsce odpowiedniej wielkości. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przykleić je wprost do płytek. Gdy wybierzemy najlepsze miejsce na zawieszenie lustra, okładzinę ceramiczną przemywamy płynem do szyb, aby usunąć tłuszcz i inne zabrudzenia. Powierzchnia musi być też sucha. Pasy taśmy naklejamy na spód lustra w równych odstępach. Następnie zrywamy z taśmy paski ochronne i przykładamy lustro do ściany, dociskając je równomiernie, ale niezbyt mocno.

proj. Studio Monocco | fot. Hanna Połczyńska (Kroniki.Studio)

Lustro powinno być umieszczone około 20 cm nad umywalką, ponad linią baterii. Tafle zaczynające się na równi z blatem lub umywalką są wyjątkową ozdobą łazienki, ale bardzo trudne w utrzymaniu w czystości. Głowa patrzącej w lustro osoby powinna znajdować się centralnie, w połowie wysokości tafli. Dlatego tak ważne jest uwzględnienie wzrostu wszystkich domowników, i tych najniższych, i tych najwyższych.

Proj.: bo/sko; FOt.: Hanna Połczyńska / kroniki.studio

Myśląc o umieszczeniu większej liczby luster, należy je rozmieścić nie tylko w miejscach bezpiecznych, ale także takich, w których będziemy mieli do nich swobodny dostęp .

Lustro do łazienki – oświetlenie

Wybór lustra to również wybór pomiędzy produktem z oświetleniem lub bez niego. Wybierając model bez lampek musimy mieć w zanadrzu pomysł na jego odpowiednie doświetlenie. Należy zadbać o takie oświetlenie lustra, żeby światło się w nim nie odbijało, a nasza sylwetka i twarz była doskonale widoczna. Możemy wybrać oprawę umieszczoną centralnie, nad lustrem lub kinkiety po obu jego stronach. Pamiętajmy, że oświetlenie znajdujące się tak blisko umywalki powinno mieć odpowiedni stopień szczelności. 

Źródło: materiały prasowe Geberit

Mała łazienka w bloku może zachwycać wyglądem i funkcjonalnością

Proj.: NAM STUDIO, fot.: Zasoby

Poza główną taflą nad umywalką warto mieć w łazience dodatkowe lustro (np. powiększające), mocowane do ściany na uchwycie lub wolnostojące. 

lustro do łazienki
Proj.: Bran&Pine; Fot.: ONI Studio

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Stpiczyńska

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Agnieszka Wichracka

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Wojciech Mantur

Specjalista // Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków