Mała łazienka z oknem - jak urządzić małą przestrzeń łazienkową?

Mała łazienka z oknem – jak urządzić małą przestrzeń łazienkową?

Okno w łazience pojawia się najczęściej w kontekście wytwornych nowoczesnych aranżacji w apartamentowcach, gdzie okno stanowi ścianę z widokiem na panoramę miasta. Jednak nie każdy może pozwolić sobie na mieszkanie w takiej lokalizacji i łazienkę z ogromnym metrażem. W statystycznych polskich łazienkach zawsze jest za mało miejsca i brakuje w nim światła. Dziś postaram się udowodnić, że mała łazienka z oknem to coś, co jest możliwe do osiągnięcia – wystarczy dobrze rozplanować układ pomieszczenia i wyposażenia.

 

Łazienka czarno-biała (Kaldewei Xetis)
Łazienka czarno-biała (Kaldewei Xetis)

Mała, ale funkcjonalna i przestrzenna łazienka. Jak to osiągnąć?

Znamy te standardy, gdzie w małej łazience musimy zmieścić wannę, umywalkę, miskę WC a do tego jeszcze pralkę i kosz na pranie. To ogromne wyzwanie, które spędza sen z powiek nie jednemu architektowi wnętrz, szczególnie gdy ma do czynienia z wybitnie małym metrażem, często nieprzekraczającym 10m2. Jak stworzyć w takim przypadku miejsce, będące wygodną strefą przeznaczoną do higieny i pielęgnacji? A do tego, żeby było pięknie zaaranżowane i prezentowało spójną, przemyślaną kompozycję?

JAK URZĄDZIĆ MAŁĄ ŁAZIENKĘ?

Poniżej prezentuję kilka przykładów małych łazienek. Pewnie większość z was uzna, że nie są to przykłady małych łazienek. Nic bardziej mylnego. To doskonałe przykłady jak można umiejętnie zaprojektować niewielką łazienkę, dając wrażenie przestrzenności i wygody w codziennym użytkowaniu. Ogromny wpływ na taki efekt ma właśnie wykorzystanie okna, które jest jednocześnie źródłem naturalnego światła. A światło, jak wiemy, buduje optyczne wrażenie przestrzenności – słowem, wydaje się nam, że pomieszczenie jest większe.

Gra jasnych kolorów i barw oraz odpowiednie oświetlenie ma kluczowy wpływ na to, jak będziemy odbierać przestrzeń naszej łazienki. Im więcej bieli, tym większa nam się ona wydaje.

Okno w łazience ma też inną, bardzo ważną funkcję – stanowi formę wentylacji pomieszczenia. W łazience z oczywistych powodów, mamy największą wilgotność powietrza. Para wodna może skraplać się na ścianach – jeśli na części ścian nie posiadamy glazury, to może na jej powierzchni pojawić się pleśń i grzyby. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie wentylowanie łazienki – samo rozszczelnienie okna pomaga zadbać o odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu.

Na realizacji poniżej widzimy połączone siły okna i dużego lustra – razem dbają o odpowiednie doświetlenie jasnej łazienki, ponadto lustro w łazience jest naturalnym sprzymierzeńcem w walce o optyczne powiększenie przestrzeni.

 

Projekt wnętrz domu pod Warszawą Projektowanie Krzysztof Ziółkowski
Projekt wnętrz domu pod Warszawą Projektowanie Krzysztof Ziółkowski
Łazienka | proj. formativ
Łazienka | proj. formativ
Apartament na Powiślu projekt Katarzyna Kraszewska Projekt: Katarzyna Kraszewska Foto: Tom Kurek the Photographer
Apartament na Powiślu projekt Katarzyna Kraszewska Projekt: Katarzyna Kraszewska Foto: Tom Kurek the Photographer

Przykłady dwóch wąskich łazienek, w których okno pełni rolę doświetlającą – mimo trudnych warunków udało zmieścić się podstawowe elementy wyposażenia łazienki.

 

Mała łazienka z oknem, utrzymana w naturalnej kolorystyce łączącej biel i intensywny odcień niebieskiego. Dbałość o szczegóły takie jak wazony, ręczniki, czy kolor półki spłukującej, sprawia, że nie jest to jedna z moich ulubionych aranżacji.

Trendy w aranżacji płytek w łazience

Kaldewei Superplan Plus Cayano Łazienka biało- niebieska
Kaldewei Superplan Plus Cayano Łazienka biało- niebieska

 

Sprytne zaaranżowanie tej małej łazienki sprawiło, że widzimy ją jako dość przestrzenną. Składają się na to jasne, kremowe płytki na ścianie i utrzymane w jednolitej stylistyce dodatki w postaci lampy, słupka łazienkowego czy wiklinowego koszyka.

 

Marazzi Italia Weekend Łazienka jasna
Marazzi Italia Weekend Łazienka jasna

Mała łazienka na poddaszu – wykorzystaj każdą przestrzeń!

Łazienki na poddaszu nie są najłatwiejszym tematem jeśli chodzi o rozwiązania architektoniczne. Szereg niestandardowych czynników, takich jak strome skosy, nietypowe ustawienie okien dachowych lub ich brak, potrafi utrudnić efektywne rozmieszczenie elementów wyposażenia czy doprowadzenie wody lub odpływów. Niemniej coraz częściej możemy spotkać śmiałe propozycje zaaranżowania przestrzeni na poddaszu pod pomieszczenia użytkowe, w tym oczywiście łazienki. Wszak jeśli budujemy dom to zależy nam na efektywnym wykorzystaniu każdego metra kwadratowego.

Trendy w urządzaniu łazienki

Dom w Tczewie Fabryka Wnętrz
Dom w Tczewie Fabryka Wnętrz

Nasza propozycje baterii łazienkowych

Realizacja Warszawa Home Sweet Home Marta Gawlicka
Realizacja Warszawa Home Sweet Home Marta Gawlicka

 

Zobacz najlepsze produkty do łazienki

Projekt Katarzyna Kraszewska
emDesign

 

W małej łazience postaw na jasne płytki z ciekawymi wykończeniami lub w połysku

 

 

Szukasz projektu, architekta? Przyjdź do naszych Salonów

– zobacz adresy – kliknij!

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków