Meble do małego salonu w bloku - jak je wybrać | Poradnik Internity Home
Projekt: DESIGN MY DEER; Foto: Ayuko Studio

Meble do małego salonu w bloku – jak je wybrać | Poradnik Internity Home

Salon jest wizytówką i za razem sercem każdego domu. Właśnie tutaj spędzamy czas, odpoczywamy i przyjmujemy gości. Zatem ta część mieszkania musi łączyć w sobie bardzo różne funkcje, a przy tym być przytulna, wygodna i urządzona zgodnie z naszym stylem. Jednak jak połączyć te wszystkie elementy w spójną całość, kiedy do dyspozycji mamy bardzo ograniczony metraż? Pomoże w tym dobra organizacja, kilka praktycznych porad i przemyślany wybór wyposażenia. Dziś podpowiemy jak wybrać meble do małego salonu w bloku, by stworzyć wnętrze sprzyjające miłemu i komfortowemu spędzaniu czasu. 

Meble do małego salonu w bloku
Proj.: ASYMETRIC STUDIO Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda; Zdjęcia: Kroniki Hanna Połczyńska

TOP 12 sposobów na oddzielenie kuchni od salonu | Najlepsze projekty

Krok 1. Plan 

Urządzanie małych przestrzeni wymaga dokładnego przeanalizowania gabarytów wnętrza. Zanim zaczniemy wybierać idealne meble, należy zastanowić się nad ich ilością, wymiarem i sposobem ustawienia tak, by wszystko stworzyło spójną i funkcjonalną całość. Najlepiej zacząć od podzielenia przestrzeni salonu. Strefa wypoczynku: kanapa, fotel oraz stolik kawowy powinny stać blisko siebie, w rogu lub pod ścianą. Na przeciwległej ścianie zaaranżuj ścianę medialną, dzięki czemu będzie można swobodnie oglądać telewizje z części wypoczynkowej. 

Proj.: Ewa Tarapata Architekt Wnętrz; Fot.: Mateusz Gąska

Podczas planowania pamiętaj o zapewnieniu sobie przestrzeni do swobodnego poruszania się. Istotne jest uwzględnienie układu okien, drzwi i gniazd elektrycznych. Należy upewnić się też, że sposób ustawienia mebli pozwala na wygodne korzystanie z nich. Stolik kawowy powinien być na tyle blisko sofy, by móc odłożyć na niego książkę czy kubek z kawą. Odległość części wypoczynkowej od ściany multimedialnej musi pozwalać na komfortowe oglądanie telewizji. Natomiast w tym przypadku musimy też odpowiednio dobrać rozmiar ekranu.

Meble do małego salonu w bloku
Projekt: Barbara Bulska, Piotr Czajkowski | PLAN A

Aranżując mały salon, warto też zastosować kilka trików, które pomogą wydobyć z niego parę dodatkowych centymetrów. Pierwszy z nich to jasna kolorystyka, która optycznie powiększy przestrzeń. Oczywiście nie trzeba ograniczać się wyłącznie do niej, ale zastosowana na dużych przestrzeniach, tj. ściany, sufit czy podłoga, rozświetli pomieszczenie i sprawi, że będzie wyglądało na większe. Warto też postawić na lustra, które dodatkowo powiększą mały salon. Natomiast w oknach zrezygnuj z ciężkich zasłon i firan, na rzecz żaluzji czy shuttersów w kolorze ściany. 

Jak zaaranżować okna, by uzupełniały styl wnętrza | Inspiracje i tkaniny

Meble do małego salonu w bloku
Projekt: MAUO.DESIGN; fot. Mateusz Szeliga ( www.mateuszszeliga.pl)

Krok 2. Meble do małego salonu w bloku – kanapa

Kanapa to najważniejszy mebel w każdym salonie. Natomiast wybór odpowiedniego modelu zależy od liczby domowników i funkcji, którą ma pełnić. Przy dużej rodzinie najlepiej postawić na narożnik z funkcją spania. Jeżeli jednak w salonie masz niewiele wolnej przestrzeni, a dodatkowe miejsce do spania nie jest Ci potrzebne, wybierz mniejszy mebel, który będzie ozdobą samą w sobie. Kiedy część dzienna ma stanowić centrum domowych spotkań, najlepiej postawić na sofę o płytkim siedzisku oraz niskich oparciach. Jeśli jednak będzie to strefa odpoczynku, z pewnością lepiej sprawdzi się nowoczesna sofa o głębokich i szerokich siedziskach. Pozwoli ona na komfortową popołudniową drzemkę.

Proj.: Hanna Brzozowska – Studio Projektowania Wnętrz Inbalance ; Fot.: Beata Sikora

Meble do małego małego salonu w bloku powinny być też odpowiednio ustawione. Obecnie kompozycje wypoczynkowe w salonie odgrywają rolę tzw. focal point, czyli punktu centralnego, który nadaje pomieszczeniu styl. Najczęściej spotykaną opcją jest ustawienie kanapy przed telewizorem oraz usytuowanie dwóch foteli po jej obu stronach. Punktem centralnym całej kompozycji jest stół lub stolik kawowy. To właśnie takie ułożenie najlepiej sprawdzi się w małym pomieszczeniu. Wówczas wystarczy tylko dobrać odpowiedniej wielkości sofę i pasujące fotele.

Meble do małego salonu w bloku
Projekt: Nadia Mitłosz

Krok 3. Stolik kawowy

Kolejnym niezbędnym elementem w każdym salonie jest stolik kawowy. Jeżeli chcesz wprowadzić do salonu nieco lekkości, sięgnij po modele o lekkiej konstrukcji. W małych przestrzeniach sprawdzą się metalowe ławy i stoły ze szklanym blatem, które nie rzucają się w oczy i można je łatwo przesuwać w zależności od potrzeb. Innym dobrym pomysłem jest model posiadający schowki i szuflady, dzięki czemu stanie się dodatkowym meblem do przechowywania. Warto również wiedzieć, że by móc wygodnie korzystać ze stolika kawowego, blat powinien być równy z sąsiadującymi siedziskami, bądź niższy o 2,5 centymetra. Natomiast jego długość, powinna wynosić około 2/3 sofy.

Stoliki kawowe i pomocnicze – jak wybrać, by spełniały swoją funkcję

Projekt i realizacja: Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom; Zdjęcia i stylizacja: Marta Behling, Pion Poziom – fotografia wnętrz

Krok 4. Meble do małego salonu w bloku – modele multifunkcjonalne

Mając do dyspozycji mały metraż salonu warto postawić na meble multifunkcjonalne. Jeden model o niewielkich, minimalistycznych gabarytach, może służyć nam do wielu funkcji. Puf wykorzystamy nie tylko jako siedzisko, ale i podnóżek, stolik pomocniczy, a nawet – dodatkowe miejsce do spania w przypadku modeli ze składanym materacem (ZOBACZ). Pamiętaj też, że nie wszystkie meble będą Ci potrzebne przez cały czas, a na pewno nie muszą stać zawsze w tym samym miejscu. Dlatego dobrze jest dobrać takie, które są lekkie i można je łatwo przesuwać. 

Meble do małego salonu w bloku
Proj.: MKDEZERE Magda Knappe

Źródło: materiały prasowe Dekoria (www.dekoria.pl)

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków