Pergola – dobieramy idealne rośliny

Pergola – dobieramy idealne rośliny

Pergola pojawiła się w ogrodach już w starożytności – w upalne dni antyczni Grecy, Rzymianie i Egipcjanie potrzebowali miejsca do odpoczynku, które będzie ich chronić przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi, ale jednocześnie przepuści światło i wiatr. Oczywiście musiało być ono niezwykle malownicze i najlepiej całe usłane kwiatami. Dziś pergola najczęściej służy jako łagodne przejście pomiędzy domem a strefą ogrodową. Czym ją przyozdobić, aby robiła wrażenie nie tylko na waszych gościach, ale również na was samych? O tym w dzisiejszym wpisie.

 

RÓŻA PNĄCA

Tak naprawdę powinna nosić nazwę „czepna”, gdyż to określenie bardziej pasuje do stylu, w jakim oplata pergolę. Co należy wiedzieć o tej jakże urodziwej, wdzięcznej i romantycznej roślinie? Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że zostawiona w samopas sobie nie poradzi i nie stworzy malowniczej kompozycji. Należy ją przywiązywać do podpór i monitorować przebieg wzrostu. Róża pnąca kwitnie długo i jest niezwykle płodna – czasem zdarzy jej się powtórzyć kwitnienie! Potrafi urosnąć nawet do 6 m. Nie wymaga intensywnych cięć, jednakże na wiosnę należy pozbyć się chorych, zdrewniałych i uszkodzonych pędów. Róża pnąca idealnie czuje się w żyznej i przepuszczalnej glebie o dużej próchnicy. Po zasadzeniu, należy wyścielić ziemię około 5 – centymetrową warstwą kory. Róże pnące najlepiej rosną w miejscach dobrze doświetlonych, jednakże nie narażajcie ich na zbyt intensywne promienie słoneczne. Roślina ta nie lubi ekspozycji południowej – sprzyja ona rozwojowi szkodników i szybkiemu przekwitaniu.

 

Pnąca róża
Pnąca róża
Róże potrafią stworzyć naprawdę piękny widok
Róże potrafią stworzyć naprawdę piękny widok

GLICYNIA

Glicynia, zwana również wisterią lub słodlinem, to pnąca roślina z rodziny motylkowatych o zdrewniałych łodygach i niezwykle kunsztownych kwiatach. Wysiewana z nasion po raz pierwszy zakwita po ok. 7-10 latach, jednak jeśli zdecydujemy się na wersję szczepioną, zakwitnie po latach 5. W ciągu roku potrafi osiągnąć od 1 do 3 m wzrostu, zaś jej docelowe wymiary potrafią sięgnąć 10 m! Dlatego też glicynia najlepiej się prezentuje w dużych ogrodach, gdzie nie przytłacza przestrzeni a jedynie – bądź aż! – ją dekoruje. Roślina ta wymaga solidnych i niezwykle trwałych pergoli, które jasno wytyczą drogę wzrostu, gdyż jeśli takowych nie ma, ekspansywna glicynia podczepi się do wszystkich napotkanych przedmiotów. Najlepszym stanowiskiem dla glicynii będzie miejsce słoneczne, na które przez co najmniej 6 godzin padają promienie światła. Idealną glebą dla tej rośliny jest gleba luźna, lekko kwaśna lub obojętna, o wysokim stężeniu próchnicy. Cięcie glicynii należy rozpocząć po upływie 2 – 3 lat od posadzenia.

 

Grona glicynii przybierają barwę liliową, niebieską, czasem białą i różową
Grona glicynii przybierają barwę liliową, niebieską, czasem białą i różową
Romantyczny widok
Romantyczny widok

BLUSZCZ POSPOLITY

Ta niezwykle łatwa w uprawie roślina jest jednym z najpopularniejszych gatunków pnączy. Przy odpowiedniej pielęgnacji potrafi osiągać nawet 7 metrów wysokości! Rośnie wolno, jednakże fakt ten rekompensuje długowieczność tej rośliny. Bluszcz pospolity nie wymaga ekspozycji na słońce – świetnie sobie poradzi w miejscach mocno zacienionych, północna strona świata nie jest mu straszna. Na czas zimy, roślina przykryta warstwą śniegu dobrze znosi chłody. Bardziej wrażliwe na niskie temperatury są odmiany o plamistych liściach. Pamiętajcie, aby przed posadzeniem bluszczu należycie przygotować ziemię, wzbogacając ją kompostem, bądź torfem.

 

Bluszcz pospolity - najpopularniejszy z pnączy
Bluszcz pospolity – najpopularniejszy z pnączy

KOKORNAK WIELKOLISTNY

Po czym poznać, że mamy do czynienia z kokornakiem? Nie trudno pomylić jego duże, sercowate liście z innymi roślinami. Liście te potrafią osiągnąć nawet 30 cm długości, zaś pędy – od 10 do 15 cm. Kokornak to roślina długowieczna, która jest dość prosta w uprawie. W jakim miejscu najlepiej zlokalizować pergolę z kokornakiem? Jego stanowisko powinno być osłonięte od wiatru – roślina jest bardzo wrażliwa na jego działanie. Jeśli chodzi o aspekty oświetleniowe, kokornak nie ma zbyt wysokich wymagań – można go uprawiać w miejscach zacienionych. Preferencje glebowe rośliny sprowadzają się do gleby przepuszczalnej, o wysokim stopniu próchnicy lub piaszczysto-gliniastej. Zabiegi pielęgnacyjne? Na zimę okrywajcie kokornaka agrowłókniną, zaś w czasie suszy regularnie go podlewajcie. Jeśli posiadacie starsze egzemplarze, dobrze im zrobi wiosenne cięcie odmładzające.
Jeśli zmartwił was widok jesiennego przebarwienia liści na żółto, uspokajam was: w tym okresie to normalne!

 

Imponujące liście
Imponujące liście

MILIN AMERYKAŃSKI

W zależności od odmiany, milin amerykański potrafi osiągać wysokość od 6 do 10 m. Jest to roślina, która ma dosyć wysokie wymagania. Przede wszystkim, musi posiadać żyzne podłoże o wysokim poziomie próchnicy oraz bogate w składniki pokarmowe. Milin lubi słońce – wystawiając go na stronę północną, nie osiągniecie oczekiwanych efektów. Młode egzemplarze rośliny mogą być wrażliwe na mróz – prewencyjnie okryjcie je na zimę kopczykami. Polecanymi odmianami uprawowymi są m.in.: flamenco (o dużych czerwonych kwiatach), flava (o kwiatach żółtych), gabor (o ciemnoczerwonym ubarwieniu).

 

Milin amerykański posiada kwiaty w kształcie trąbki
Milin amerykański posiada kwiaty w kształcie trąbki

POWOJNIK WIELOKWIATOWY

Ta niezwykle delikatna i malownicza roślina nie rośnie w zbyt intensywny sposób, najczęściej osiąga od 2 do 4 metrów wysokości. Najlepiej rozwijają się w miejscach słonecznych, jednakże gdy przychodzi czas upałów należy je systematycznie podlewać. Powojnik jest dość wymagającą rośliną – każdej wiosny domaga się przycięcia, aby móc w pełni zaprezentować swoje ukryte piękno. Nie odpowiada mu zarówno ciężka gliniasta gleba, jak i zbyt lekka i piaszczysta. Najlepiej się czują w żyznych, nieprzepuszczalnych i wilgotnych podłożach. Pamiętajcie o tym, aby ziemię wokół zasadzonego powojnika wyłożyć kilkucentymetrową warstwą kory. Powojniki wielokwiatowe należy sadzić w dole o głębokości 50 – 60 cm, uprzednio wysypanym żyznym podłożem.

 

Powojnik może przybierać różne barwy
Powojnik może przybierać różne barwy

WICIOKRZEW

Wiciokrzew to roślina niezwykle malownicza i… uwodzicielska! Wszystko przez jej niezwykle intensywny i pobudzający zmysły zapach. Jego bujne i obficie kwitnące kwiaty cieszą oko posiadacza od maja aż do października! Wiciokrzew osiąga wysokość od 3 do 7 metrów, spiralnie owijając pergolę. Roślina lubi towarzystwo innych gatunków – świetnie czuje się w sąsiedztwie pnących róż, tworzy również piękne kompozycje z powojnikami. Wiciokrzew nie ma wysokich wymagań glebowych – dobrze znosi przeciętne gleby ogrodowe. Roślina lubi miejsca słoneczne oraz półcieniste – unikajcie ekspozycji całkowicie północnych! Wystrzegajcie się mszyc – niestety szczególnym zainteresowaniem darzą tę przepiękną roślinę.

 

Malowniczy wiciokrzew
Malowniczy wiciokrzew

KILKA INNYCH PROPOZYCJI ROŚLIN, KTÓRE RÓWNIE DOBRZE SPRAWDZĄ SIĘ NA PERGOLI:

» aktinidia chińska;
» winobluszcz pięciolistkowy;
» winobluszcz trójklapowy;
» winorośl japońska;
» złotokap weterera.

Na dziś to już wszystko. Od was zależy, czy wybierzecie rośliny bujne i bogato ukwiecone, czy też te o niskich wymaganiach. Jedno jest pewne – pergola to kolejny element podwyższający ogrodową estetykę. Pamiętajcie jednak, że umiar to podstawa!