Podłoga - najciekawsze propozycje do nowoczesnego wnętrza | IH - Internity Home

Podłoga – najciekawsze propozycje do nowoczesnego wnętrza

Drewniana podłoga zawsze będzie elegancka i ponadczasowa dzięki naturalnemu pięknu. Podłogi to najbardziej eksponowana część we wnętrzu i to ona nadaję charakter i styl. Czy warto do swojego domu wybrać podłogę drewnianą? Oczywiście, że tak. Ten wybór na pewno zaprocentuje i to jest dobra inwestycja na lata. Urządzając swoje mieszkanie nie warto oszczędzać na podłodze. Jej najważniejsze zalety to piękny wygląd, gustowne wykończenie i trwałość, sięgająca nawet kilkudziesięciu lat.

Podłoga w kamienicy 

Stare kamienice od lat kojarzą nam się z drewnianymi podłogami. To jeden z głównych elementów aranżacjnch, który wysuwa się na pierwszy plan. Drewniane podłogi są trwałe dlatego idealnie nadają się do pomieszczeń najsilniej eksploatowanych. Obecnie do najbardziej popularnych i ozdobnych parkietów należy jodła. Jodła klasyczna to wzór o wielkim potencjale. Z jednej strony idealnie pasuje do wnętrz klasycznych, z duszą, w których panuje klimat art déco lub retro, a z drugiej nawiązuje do nowoczesności, w której coraz więcej jest miejsca do inspiracji zaczerpniętych z klasyki.

Metamorfoza mieszkania w sercu Krakowa | Projekt: Karolina Skowrońska / Nieskromne Progi
Metamorfoza mieszkania w sercu Krakowa | Projekt: Karolina Skowrońska / Nieskromne Progi

 

 

Apartament w starej kamienicy na warszawskiej Ochocie

Najczęściej wybierana przez architektów jest podłoga od producentów takich jak: Boen, Charme Parquet, Chapel Parket. Odpowiadają one na rosnące zainteresowanie naturalnymi deseniami oraz spełniają marzenia o nowoczesnym, przytulnym wnętrzu.

Apartament w kamienicy po gruntownej metamorfozie | Loft Kolasiński

styl francuski

Mieszkanie w bloku na styl kamienicy – jaką podłogę wybrać?

Chcąc stworzyć niepowtarzalne wnętrze, które do złudzenia przypomina wnętrze kamienicy, warto zainwestować w tego typu podłogę. Warto postawić na jasne kolory, gdyż optycznie zwiększają powierzchnię.  Białe, kremowe czy popielate podłogi odbijają światło w większym stopniu niż ciemne posadzki. Konsekwencją tego jest wywołanie wrażenia wzrokowego, dzięki któremu pomieszczenia wydają się lepiej oświetlone oraz bardziej przestronne

Charme Parquet wnętrze projektantki wnętrz Doroty Szelągowskiej

Dorota Szelągowska do swojego mieszkania wybrała deskę Charme Parquet

Proj.: Studio Kulis | Karolina Kulis; Fot.: Kroniki | Hanna Połczyńska

 

Deska warstwowa czy lita?

Deski warstwowe składają się od 2 do 8 warstw drewna ułożonych do siebie prostopadle. Standardowa grubość deski warstwowej może wynosić od 10 do 22 mm. W odróżnieniu od desek litych powierzchnie warstwowe charakteryzują się lepszą stabilnością oraz większa odpornością na odkształcenia. Deska warstwowa jest gotowa do eksploatacji około 48 godzin po ułożeniu. Deska warstwowa jest zalecana do pomieszczeń, w których  jest ogrzewanie podłogowe, gdyż bardzo dobrze przewodzi ciepło. W przypadku posadzki warstwowej mamy ograniczoną możliwość renowacji. W zależności od rodzaju deski, podłoga może być cyklinowania kilkukrotnie, w odróżnieniu od  podłogi z desek litych.

Architekt – Joanna Wybrańska

Deska lita,  która również dostępna jest w wielu wersjach kolorystycznych, jednak różni się od deski litej swoją budową. W przeciwieństwie do deski warstwowej deska lita jest wykonana z jednego fragmentu drewna, dębu lub jesionu, o grubości od 14 do 21 mm. Zazwyczaj deska lita jest fabrycznie pokrywana warstwami lakieru lub oleju. Ze względu na swoją budowę „pracuje”,  czyli kurczy się lub rozszerza pod wpływem zmian temperatur, co może doprowadzać do powstawania szczelin w desce, w których gromadzi się kurz, oraz skrzypienia desek.

Rodzaj drewna, z którego wytwarzane są podłogi lite, ma decydujący wpływ na trwałość i właściwości takiej posadzki, dlatego wybór deski powinien być odpowiednio przemyślany i dostosowany do intensywności eksploatacji pomieszczenia.

 
Pracownia Werner - architekt wnętrz
Pracownia Werner – architekt wnętrz
 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Ewa Banasiewicz-Kieliszek

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków