Uporządkowane i dobrze zorganizowane wnętrze ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Sprzyja skupieniu, koncentracji i wydajności. Kiedy wszystkie przedmioty mają swoje wyznaczone miejsce, oszczędzamy czas i energie, którą poświęcilibyśmy na poszukiwania aktualne potrzebnej nam rzeczy. Jednocześnie, wraz z upływem czasu przybywa nam sprzętów, akcesoriów, książek etc., więc już na etapie projektowania, powinniśmy zadbać o praktyczne miejsca do przechowywania. Dziś podpowiemy jak efektywnie wykorzystać przestrzeń wnętrza i pokażemy kilka bardzo ciekawych projektów, które na pewno Was zainspirują.
Druga młodość meblościanek
Meblościanki przez lata były jednym z najbardziej znienawidzonych mebli (zaraz po półkotapczanie). Utożsamiane z ciemnymi latami PRLu, jako zło konieczne o niskiej jakości i wątpliwych walorach estetycznych, zostały na długi czas zepchnięte w niepamięć. Jednak obecnie meblościanki przeżywają swój wielki renesans i już niczym nie przypominają tych z domów naszych rodziców. Ten typ mebla można dopasować do stylu wnętrza i uczynić z niego jego ozdobę. Przede wszystkim jednak, jest to najbardziej praktyczne miejsce do przechowywania, szczególnie w niewielkich mieszkaniach. Meblościanki nie zabierają dużo miejsca, a dzięki temu, że mogą sięgać do sufitu, pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Zamykane szafki pozwolą nam ukryć to czego nie chcemy eksponować, natomiast półki możemy wykorzystać do ułożenia książek lub ważnych dla nas pamiątek. Warto też pamiętać, że pionowe elementy i wysokie meble optycznie powiększają pomieszczenie.
Praktyczne miejsca do przechowywania – dwa w jednym
Szczególnie w małych mieszkaniach ważne jest dobre rozplanowanie każdego centymetra sześciennego. Nasze domy kryją wiele przestrzeni, której nie zauważamy, a która może zostać wykorzystana w bardzo praktyczny sposób. Architekci wnętrz w swoich projektach udowadniają, że miejsca do przechowywania mogą posiadać podwójną funkcjonalność. Bardzo popularne w małych mieszaniach z antresolą, jest wykorzystywanie przestrzeni pod schodami do zrobienia szafek czy regałów. Pozwala to na uzyskanie dodatkowego miejsca na nasze rzeczy, bez zmniejszania i tak już ograniczonego metrażu.
Kolejnym bardzo ciekawym pomysłem na uzyskanie miejsca do przechowywania o podwójnej funkcjonalności, są szafki, które jednocześnie spełniają rolę siedziska. Kiedy na górny blat takiej szafki położymy poduchy lub specjalny, cienki materac oraz dołożymy poduchy, uzyskamy wygodną alternatywę dla klasycznej sofy. Rozwiązanie takie sprawdzi się min. w niewielkich strefach dziennych, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na krzesła.
Wymiana pokrowca na siedzisko i poduchy pozwoli na szybką metamorfozę, która nie byłaby taka prosta w przypadku sofy.
Oryginalne i praktyczne miejsca do przechowywania
Miejsca do przechowywania poza swoją funkcjonalnością mogą jeszcze być bardzo oryginalne. Tak jak łóżko chowane do drewnianej zabudowy, które klientom zaproponowali architekci z pracowni Wielkie Rzeczy. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się stworzyć namiastkę sypialni w mieszkaniu, gdzie nie było możliwości wygospodarowania na nią oddzielnego pomieszczenia.
Innym wyzwaniem przed jakim można stanąć to, jak zorganizować praktyczne miejsca do przechowywania w bardzo wąskiej sypialni? Architektki z One Design miały do czynienia z pomieszczeniem, gdzie poza łóżkiem, nie było już miejsca na inne meble. Dlatego postanowiły stworzyć dwustopniowy podest, w którym znajdują się szuflady. Na jego szczycie ulokowano materac. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstała bardzo oryginalna sypialnia.
Architekci wnętrz zgodnie twierdzą, że po elektronice najszybciej widać upływ czasu, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednie ukrycie sprzętu RTV. Jednocześnie taka zabudowa, może posłużyć nam za miejsce do przechowywania, szczególnie jeśli będzie sięgać do wysokości sufitu.
Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie zabudowy pod sprzęt elektroniczny jako przepierzenia, które wydziela części w otwartej strefie dziennej.