Praktyczne miejsca do przechowywania - jak je zorganizować?
Na Antresoli
Proj. Na Antresoli

Praktyczne miejsca do przechowywania – jak je zorganizować?

Uporządkowane i dobrze zorganizowane wnętrze ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Sprzyja skupieniu, koncentracji i wydajności. Kiedy wszystkie przedmioty mają swoje wyznaczone miejsce, oszczędzamy czas i energie, którą poświęcilibyśmy na poszukiwania aktualne potrzebnej nam rzeczy. Jednocześnie, wraz z upływem czasu przybywa nam sprzętów, akcesoriów, książek etc., więc już na etapie projektowania, powinniśmy zadbać o praktyczne miejsca do przechowywania. Dziś podpowiemy jak efektywnie wykorzystać przestrzeń wnętrza i pokażemy kilka bardzo ciekawych projektów, które na pewno Was zainspirują.

Druga młodość meblościanek

Meblościanki przez lata były jednym z najbardziej znienawidzonych mebli (zaraz po półkotapczanie). Utożsamiane z ciemnymi latami PRLu, jako zło konieczne o niskiej jakości i wątpliwych walorach estetycznych, zostały na długi czas zepchnięte w niepamięć. Jednak obecnie meblościanki przeżywają swój wielki renesans i już niczym nie przypominają tych z domów naszych rodziców. Ten typ mebla można dopasować do stylu wnętrza i uczynić z niego jego ozdobę. Przede wszystkim jednak, jest to najbardziej praktyczne miejsce do przechowywania, szczególnie w niewielkich mieszkaniach. Meblościanki nie zabierają dużo miejsca, a dzięki temu, że mogą sięgać do sufitu, pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Zamykane szafki pozwolą nam ukryć to czego nie chcemy eksponować, natomiast półki możemy wykorzystać do ułożenia książek lub ważnych dla nas pamiątek. Warto też pamiętać, że pionowe elementy i wysokie meble optycznie powiększają pomieszczenie. 

Praktyczne miejsca do przechowywania
Meblościanka nawiązująca do klimatu lat 80. |Projekt Na Antresoli
Praktyczne miejsca do przechowywania
Industrialna meblościanka, pełni jednocześnie funkcję przepierzenia. |Projekt Lokal Studio
Praktyczne miejsca do przechowywania
Proj.: Patrycja Suszek-Rączkowska / Poco design | Stylizacja: Patrycja Suszek-Rączkowska / Poco design | Zdjęcia: Yassen Hristov / Hompics

Strefa dzienna – jak ją urządzić | Najciekawsze projekty architektów

proj. MAP, zdj. PION
Meblościanka, która wtapia się we wnętrze. | Projekt:  MAP, zdj. PION

Praktyczne miejsca do przechowywania – dwa w jednym

Szczególnie w małych mieszkaniach ważne jest dobre rozplanowanie każdego centymetra sześciennego. Nasze domy kryją wiele przestrzeni, której nie zauważamy, a która może zostać  wykorzystana w bardzo praktyczny sposób. Architekci wnętrz w swoich projektach udowadniają, że miejsca do przechowywania mogą posiadać podwójną funkcjonalność. Bardzo popularne w małych mieszaniach z antresolą, jest wykorzystywanie przestrzeni pod schodami do zrobienia szafek czy regałów. Pozwala to na uzyskanie dodatkowego miejsca na nasze rzeczy, bez zmniejszania i tak już ograniczonego metrażu.

Praktyczne miejsca do przechowywania
Regał pod schodami w kawalerce. | Projekt: Fuga Architektura Wnętrz

Naturalne barwy i nuta nostalgii w kawalerce | FUGA Architektura Wnętrz

Praktyczne miejsca do przechowywania
Miejsce pod schodami zostało wykorzystane jako szafki kuchenne. | Projekt: Capricorn Interiors

Kolejnym bardzo ciekawym pomysłem na uzyskanie miejsca do przechowywania o podwójnej funkcjonalności, są szafki, które jednocześnie spełniają rolę siedziska. Kiedy na górny blat takiej szafki położymy poduchy lub specjalny, cienki materac oraz dołożymy poduchy, uzyskamy wygodną alternatywę dla klasycznej sofy. Rozwiązanie takie sprawdzi się min. w niewielkich strefach dziennych, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na krzesła.

Projekt i realizacja One Design, arch. Joanna Rej
Siedzisko na szafce, sprawdzi się tam gdzie nie ma miejsca na sofę. | Projekt i realizacja One Design, arch. Joanna Rej

Wymiana pokrowca na siedzisko i poduchy pozwoli na szybką metamorfozę, która nie byłaby taka prosta w przypadku sofy.

Praktyczne miejsca do przechowywania
Tego typy siedzisko sprawdzi się tam, gdzie nie ma miejsca na zestaw krzeseł. | Źródło: @aletuladnie
Ciekawie zorganizowane miejsce nad grzejnikiem. | Projekt: Indigo Design Studio.

Oryginalne i praktyczne miejsca do przechowywania

Miejsca do przechowywania poza swoją funkcjonalnością mogą jeszcze być bardzo oryginalne. Tak jak łóżko chowane do drewnianej zabudowy, które klientom zaproponowali architekci z pracowni Wielkie Rzeczy. Dzięki takiemu rozwiązaniu udało się stworzyć namiastkę sypialni w mieszkaniu, gdzie nie było możliwości wygospodarowania na nią oddzielnego pomieszczenia.

proj. Pracownia Wielkie Rzeczy Izabela Olszewska, zdj. joannakorczynska.pl
Projekt: Pracownia Wielkie Rzeczy Izabela Olszewska, zdj. joannakorczynska.pl

Innym wyzwaniem przed jakim można stanąć to, jak zorganizować praktyczne miejsca do przechowywania w bardzo wąskiej sypialni? Architektki z One Design miały do czynienia z pomieszczeniem, gdzie poza łóżkiem, nie było już miejsca na inne meble. Dlatego postanowiły stworzyć dwustopniowy podest, w którym znajdują się szuflady. Na jego szczycie ulokowano materac. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstała bardzo oryginalna sypialnia.

Projekt i realizacja One Design, arch. Joanna Rej
Projekt i realizacja One Design, arch. Joanna Rej

Architekci wnętrz zgodnie twierdzą, że po elektronice najszybciej widać upływ czasu, dlatego powinniśmy zadbać o odpowiednie ukrycie sprzętu RTV. Jednocześnie taka zabudowa, może posłużyć nam za miejsce do przechowywania, szczególnie jeśli będzie sięgać do wysokości sufitu.

Zabudowa pod sprzęt RTV jest jednocześnie dobrym miejscem do zorganizowania szafek. | Projekt: Na Antresoli

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie zabudowy pod sprzęt elektroniczny jako przepierzenia, które wydziela części w otwartej strefie dziennej. 

Proj. Na Antresoli
Zabudowa RTV spełania jednocześnie rolę przepierzenia, za którym znajduje się jadalnia. |Proj. Na Antresoli

Kompleksowo urządzone wnętrze z Internity HOme

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Agnieszka Stpiczyńska

Specjalista // Wyposażenie wnętrz
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków