Prysznic walk-in i jego zalety | 30 inspirujących projektów architektów

Prysznic walk-in i jego zalety | 30 inspirujących projektów architektów

Prysznic walk-in już od kilku lat dominuje w aranżacjach łazienkowych. Strefa prysznicowa bez brodzika, zamknięta cienkimi szklanymi szybami lub zupełnie otwarta, swoją popularność zawdzięcza uniwersalności i wygodzie użytkowania. Ponadto sprawdza się w każdej przestrzeni, zarówno tej małej, jak i bardzo dużej, gdzie prysznic jest świetnym towarzystwem dla wanny. Dodatkowo bardzo łatwo można go wkomponować w każdą stylistykę. W dzisiejszym wpisie krótko przedstawimy największe zalety prysznica typu walk-in oraz zaprezentujemy najlepsze projekty architektów z tym rozwiązaniem w roli głównej.  

Prysznic walk-in
Prysznic walk-in wydzielony w sypialni. | Proj.: Magma; zdj.: Fotomohito

Prysznic walk-in  – funkcjonalność i wygoda

Podstawową zaletą prysznica typu walk-in z pewnością jest łatwość użytkowania, jak i utrzymywania w czystości. Korzystanie z niego jest wyjątkowo łatwe, gdyż podłoga znajduje się na poziomie posadzki, co z pewnością docenią wszystkie osoby mające problemy z poruszaniem się. Dodatkowo sama kabina może być dość przestronna, gdyż nie ogranicza jej rozmiar brodzika, więc swoboda poruszania się w niej jest większa. Łatwiej też zamocować uchwyty, czy siedzisko, które przydadzą się starszym, czy mniej sprawnym osobom. Rozwiązanie to docenią również rodziny z dziećmi, a także właściciele psów. Warto podkreślić, że prysznic walk-in jest o wiele łatwiejszy w utrzymaniu czystości, gdyż w porównaniu z tradycyjnymi kabinami ma mniej zakamarków, które trzeba czyścić. Dodatkowo montaż ścianek jest łatwy oraz posiada znacznie mniej elementów, które mogłyby się zużyć (zawiasy, rolki). 

Dzięki prysznicowi walk-in można wyeksponować ściany natryskowe. | Proj.: KW Studio we współpracy z Kamą Czudowską; Fot.: PION

Ponadczasowy trend

Kabiny typu walk-in, pasują do łazienek urządzonych w różnych stylach i nie grozi nam, że zaczną wyglądać niemodnie. Ich ponadczasowa forma umożliwia wyeksponowanie ścian natryskowych. O ile standardowe rozwiązania wynikają często z bieżącej mody, prostota i dominacja szkła to nurt, który jest niezmienny. Niemal niewidoczna kabina jest też wielką zaletą aranżacyjną w przypadku małych łazienek, gdyż optycznie „nie zajmuje” miejsca, więc łazienka wydaje się bardziej przestronna, a wrażenie „klaustrofobicznego” pomieszczenia jest zniwelowane. Kabiny montowane bezpośrednio na podłodze, sprawdzą się również na dużej przestrzeni, tworząc wyjątkowo elegancką strefę natrysku. Jednocześnie w dużych salonach kąpielowych,  stanowią świetne towarzystwo dla wanny, nie wprowadzając wrażenia natłoku sprzętów. 

Prysznic walk-in
Mikro łazienka z prysznicem typu walk-in | Proj. Schudy Studio

Prysznic walk-in  – warto wiedzieć

Montaż kabiny walk-in należy zaplanować jak najwcześniej. Najlepiej na etapie budowy domu lub projektowania łazienki, która jest w stanie surowym. Dotyczy to kwestii odpływu, ale również mocowania ścianek. Trzeba pamiętać, że są one przytwierdzone na specjalnych szynach zarówno do podłogi, jak i sufitu, dzięki czemu są stabilne. Bardzo istotną kwestią jest sam odpływ. Najpopularniejsze są dwa typy – punktowy i liniowy. Ten pierwszy przypomina odpływ w tradycyjnych kabinach. Umieszcza się go na brzegu lub na środku przestrzeni prysznicowej. Powszechniej stosowanym w kabinach walk-in jest odpływ liniowy. Woda spływa całą jego szerokością, co jest bardziej wydajne od odpływu punktowego. Bez względu na wybór odpływu należy odpowiednio wyprofilować spadek – minimum 2 % w kierunku pionu, tak by odpływ nadążał odprowadzać wodę. Ważna jest również temperatura w łazience. Powinna być wyższa aniżeli w łazienkach z zamkniętym prysznicem. Dzięki temu można liczyć na komfortową kąpiel bez gęsiej skórki.

Duża łazienka z walk-inem oraz wanną. | Proj. luumo; zdj.: Tom Kurek

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Daniel Kwiatkowski

Specjalista //Wyposażenie wnętrz
×

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków