Zastanawialiście się kiedyś jakie rośliny do sypialni powinniście wybrać i czy w ogóle dobrym pomysłem jest stawianie tam jakichkolwiek doniczek? Jeśli tak, to dziś mamy dla Was kilka informacji, które rozwieją wątpliwości i być może namówią do spróbowania hodowania kwiatów, które pomogą w zdrowym śnie. Chodzi oczywiście o gatunki, które w trakcie dnia pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla, zastępując go w trakcie nocy tlenem. Gotowi na szybką naukę domowego ogrodnictwa? Zapraszamy!
Rośliny do sypialni? Po pierwsze – aloes!
Roślina ta należy do sukulentów i wspaniale rozwija się w warunkach domowych. Aloes znany jest głównie ze swoich leczniczych właściwości – sok stosowany na rany skór przyspiesza jej gojenie, łagodzi poparzenia, wypity zaś działa przeczyszczając wzmagając czynności żółciotwórcze. W naszych warunkach klimatycznych aloes może być uprawiany wyłącznie w pomieszczeniach, należy jednak zapewnić mu jak najwięcej światła, jednocześnie nie wystawiając liści bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Co ważne, nie lubi on nadmiaru wody, dlatego należy podlewać go regularnie niewielką ilością płynu.
Orchidea
Orchidee potrzebują pielęgnacji na najwyższym poziomie. Zacznijmy od podstaw: w podłożu powinny znajdować się drobne fragmenty kory; nie powinno podlewać się jej codziennie, jednak najmniej dwa razy w tygodniu, a w trakcie upałów nawet częściej. Ponad to mimo, że nasłonecznienie miejsca, w którym postawimy naszą doniczkę jest właściwie dowolne, to jednak w pomieszczeniu musi zostać zachowana wysoka (50-70%) wilgotność powietrza i pokojowa jego temperatura. Hodowanie orchidei wymaga sporo zachodu, jednak efekty końcowe w postaci pięknego ukwiecenia wynagradzają wszystko.
Sansewieria
Ta roślina jest chyba najmniej wymagającym gatunkiem domowej zieleni. Nie musi być postawiona w nasłonecznionym miejscu, może to być też pokój, w którym zanieczyszczenie powietrza jest szczególnie wysokie, a my zapominamy o podlewaniu. Przetrwa wszystkie te czynniki o ile nie będziemy jej zbyt często podlewać ani przesadzać. Roślina – marzenie dla zapominalskich i tych, którzy szczególnie cenią sobie wiecznie zielone kwiaty doniczkowe.
Skrzydłokwiat
Hodując skrzydłokwiat powinniśmy pamiętać o tym, by ziemia w jego doniczce była żyzna i próchniczna. Kwiat ten lubi średnie temperatury: latem 18–25°C, zimą min. 16 °C. Najlepiej rośnie w zacienionych miejscach (w zbyt jasnych liście zmieniają kolor na bladozielone). Jak w przypadku poprzednich roślin należy uważać, by nie podlewać zbyt często, ani zbyt obficie skrzydłokwiatu. Roślina lubi dużą wilgotność powietrza i zraszanie w czasie upałów.
Szlumbergera
Chcąc mieć kaktus bożonarodzeniowy w swoim mieszkaniu musimy pamiętać, że lepiej rośnie on w ziemi torfowej niż zwykłej. Doniczka z kwiatem powinna stać w jasnym, ale nie nasłonecznionym miejscu. W odróżnieniu od innych kaktusów gatunek ten potrzebuje regularnego podlewania i przycinania wraz z końcem sezonu zimowego. Przycinanie sprawi, że roślina będzie gęstsza i jeszcze piękniejsza.
ROŚLINY, KTÓRE WARTO TRZYMAĆ W MIESZKANIU, BO POPRAWIAJĄ NASTRÓJ