Jaki sprzęt audio do domu kupić? Praktyczne wskazówki | IH - Internity Home
Jaki sprzęt audio wybrać - poradnik
The Modern HiFi Stereo Console / kickstarter.com

Jaki sprzęt audio do domu kupić? Praktyczne wskazówki

Lubisz usiąść wygodnie w fotelu i oddać się chwili zapomnienia wsłuchując się w brzmienia ulubionego albumu muzycznego wydobywające się z twojego domowego systemu audio? Wspaniała sprawa! Jeśli nie masz jeszcze w swoim salonie lub pokoju takiego zestawu, to czas najwyższy o tym pomyśleć. Jaki powinien być idealny sprzęt audio do domu? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie!

JAK KUPOWAĆ SPRZĘT AUDIO DO DOMU?

Zanim przystąpimy do kupna dobrego sprzętu hi-fi, należy zapoznać się z kilkoma ważnymi zasadami, które powtarza wielu specjalistów z branży sprzętu audiofilskiego. To ważne, aby nie kierować się jedynie opiniami na forach czy specyfikacją techniczną danego urządzenia, a kryteriami stricte subiektywnymi.

Zasada pierwsza: Wybieraj sprzęt audio słuchając!

Nic nie jest lepszym testem konkretnego modelu głośników, amplitunerów i odtwarzaczy jak osobiste sprawdzenie takiego sprzętu wprost „ze słuchu”. Ważne, aby na takie testy zabrać doskonale znaną nam osłuchaną płytę – taką, którą znamy na pamięć. To pozwoli za jej pomocą zbadać wszystkie różnice między poszczególnymi zestawami hi-fi. Często bowiem zdarza się tak, że sprzęt o identycznych parametrach technicznych (czyli zakres częstotliwości od 30 do 20000 Hz, RMS min. 40W, etc.) nie brzmi tak samo. Tutaj znaczenie mają nawet najdrobniejsze szczegóły jak materiał obudowy głośników, kształt, jakość magnesów, czy nawet przewody przenoszące dźwięk z odtwarzacza do kolumn. 

 

Sprzęt audio do domu - jak wybrać
fot. The Modern HiFi Stereo Console / kickstarter.com

Zasada druga: Więcej nie znaczy lepiej!

To nie jest zasadą, że im głośniejsze niskie tony (tzw. basy), to muzyka brzmi lepiej i efektowniej. Nic bardziej mylnego. Zbytnia dominacja tego zakresu może doprowadzić do sytuacji, że pozostałe instrumenty, partie wokalnie i melodyczne zostaną zagłuszone. Sprzęt dobrej jakości nie pozwoli na dominację niskiego zakresu podczas odtwarzania, jego brzmienie jest wyraziste, sprężyste i uaktywnia się tylko w momencie „wywołania go do tablicy”. Podobnie jest w przypadku wysokich tonów. Uważa się, że ich klarowność świadczy o wysokiej jakości audio systemu. Jednak i tutaj trzeba uważać, by zbyt ostro „syczący” hi-hat po pół godziny odtwarzania nie wywołał wewnętrznego krwotoku w naszym układzie słuchu. 

Sprzęt dobrej jakości nie pozwoli na dominację niskiego zakresu podczas odtwarzania, jego brzmienie jest wyraziste, sprężyste i uaktywnia się tylko w momencie „wywołania go do tablicy”. 

Zasada trzecia: Pomyśl, gdzie będziesz używał swój sprzęt audio!

Jeśli masz pomysł na małe studio, w którym będziesz przesiadywać nocami pracując nad swoją pierwszym hitem, to zdecydowanie bardziej musisz zwrócić uwagę na jakość wiernego odtwarzania brzmienia. Tutaj najczęściej sprawdzają się aktywne monitory studyjne, które dostępne są także w wersjach do bardziej domowych zastosowań. Pozostałe sprzęty: odtwarzacze, miksery, instrumenty to indywidualna kwestia – tu wybór jest bardzo szeroki. Należy także pamiętać, by w takim wypadku zadbać o odpowiednią akustykę pomieszczenia. Do tego celu stosuje się najczęściej specjalne panele wygłuszające, a jeśli nie chcemy pochłaniać na początku zbyt dużego budżetu na urządzenie domowego studia, to jako alternatywa powinny sprawdzić się wszelkiego rodzaju tkaniny i tekstylia, które „pochłaniają dźwięk” (eliminujemy w ten sposób niepożądany efekt pogłosu).

Gdy w planach mamy po prostu wyposażyć nasz salon lub prywatny pokój, to do tego celu warto rozważyć kupno dobrego odtwarzacza, amplitunera oraz kolumn głośnikowych. Musimy też określić jak duże pomieszczenie będziemy chcieli „obsłużyć” takim zestawem audio. W małych pomieszczeniach nie ma sensu instalować kolumn o dużej mocy, gdyż nigdy nie będziemy mieli okazji w pełni wykorzystać ich możliwości, w dużych zaś pokojach niewielki zestaw będzie nas zmuszał do „przeciągania” zakresów, co zawsze kończy się pogorszeniem jakości odtwarzanej muzyki.

Często zdarza się też tak, że sprzęt audio w salonie zastępowany jest zestawem kina domowego – to dość powszechna praktyka, ale użytkownicy, którzy bardziej cenią sobie walory wysokiej jakości sprzętu audiofilskiego, są w stanie zrezygnować z przestrzennego dźwięku na rzecz dobrego brzmienia stereo.

 

Zestaw audio do mieszkania - jaki kupić
fot. The Modern HiFi Stereo Console / kickstarter.com

Zasada czwarta: Masz sprzęt audio? Spróbuj w nim coś zmienić!

Jeśli posiadasz w swoim domu zestaw audio, ale nie jesteś z niego zadowolony, to warto zamiast wymieniać cały system, spróbować wymienić w nim np. kolumny. Często zdarza się tak, że przy zakupie odtwarzacza czy amplitunera, do zestawu dołączane są głośniki niskiej jakości, które nie oddają pełni brzmienia. Taki zabieg potraktowany jest oszczędnościami jakie wprowadzają producenci sprzętu stereo w dystrybucji swoich produktów. Wymiana kolumn na nowe, z lepszymi parametrami (tu watro zwrócić uwagę na poziomy zniekształceń nieliniowych – im niższy, tym sprzęt jest lepszej jakości) lub nawet samych kabli, może sprawić, że nas domowy zestaw hi-fi odżyje.

Zasada piąta: Kupuj najlepiej za najtaniej!

Nie sztuką jest wydać 10 000 zł na odjechany zestaw hi-fi stereo i ustawić go w swoim domu. Sztuką jest kupić sprzęt o porównywalnych parametrach i jakości odtwarzania za połowę ceny lub więcej. Często zdarza się tak, że mniej znani producenci oferują produkty o identycznej lub nawet lepszej jakości niż wiodące marki w segmencie profesjonalnego sprzętu audio. Warto zrobić research, poświęcić trochę czasu na testy u różnych sprzedawców, bo może się okazać, że zaoszczędzimy na naszych działaniach pokaźne sumy pieniędzy.

Zasada szósta: Design też ma znaczenie!

Jeśli nie mamy zapędów audiofilskich i najwyższa jakość dźwięku nie jest sprawą priorytetową, a chcemy by nasz zestaw audio w domu również się dobrze prezentował, to nic nie stoi na przeszkodzie, by rozejrzeć się za ciekawymi kolumnami głośnikowymi, czy całymi systemami audio w nowoczesnym i efektownym opakowaniu.

Designerski sprzęt audio, jego wygląd i materiały z jakiego został wykonany, wcale nie musi kłócić się z wysoką jakością odtwarzanego dźwięku. Mało tego, często zdarza się tak, że projektanci z pomocą niestandardowych form obudów, wydobywają z takiego sprzętu niespotykane nigdzie indziej właściwości i brzmienie. Poza tym, czemu to co ma nam służyć na co dzień w domu, ma nie wyglądać ładnie? 

Jaki masz sprzęt audio w domu? Podziel się zdjęciami i doświadczeniami. 

Pisz na //  kontakt@internityhome.pl