Stół i krzesła do jadalni - jak wybrać? Praktyczne porady i inspiracje
Proj.: Studio Projektowania Wnętrz Inbalance; Fot.: Tom Kurek

Stół i krzesła do jadalni – jak wybrać? Praktyczne porady i inspiracje

Jadalnia jako odrębne pomieszczenie przeznaczone jedynie do spożywania posiłków, już dawno stała się przeżytkiem. Przeważająca większość współczesnych wnętrz, posiada strefę dzienną łączącą w sobie funkcje salonu, kuchni oraz jadalni. Wyjątkiem są bardzo duże domy, gdzie metraż pozwala na wydzielenie odrębnych pomieszczeń. Jednak bez względu na to, czy jest się właścicielem kawalerki czy domu, warto pomyśleć o dobrze zagospodarowanej części jadalnianej, sprzyjającej wspólnemu biesiadowaniu lub długim weekendowym porankom przy kawie i książce. Dziś podpowiemy, jak wybrać idealny stół i krzesła do jadalni oraz jak je zaaranżować we wnętrzu. 

proj. Dziurdzia Projekt, zdj. Martyna Rudnicka

Stół i krzesła do jadalni – od czego zacząć?

Poszukiwania zestawu idealnego, warto zacząć od zastanowienia się, ile osób najczęściej będzie z niego korzystać. Wiedząc, że jedna osoba potrzebuję około 55-60 cm szerokości oraz 40 cm głębokości, a przestrzeń między siedzącymi na przeciw siebie osobami powinna wynosić około 25 cm, szybko policzymy jaki rozmiar blatu wybrać. 

Proj.: MIKOŁAJSKAstudio; Zdjęcia: Yassen Hristov; stylizacja: Anna Salak

proj. Dobry Układ Sandra Białkowska | fot. Studio Prototypownia

Kolejnym ważnym aspektem jest wysokość stołu, która standardowo waha się  między 76 a 80 cm. Tutaj powinniśmy wziąć pod uwagę nasz wzrost. Dla osób wysokich najbardziej komfortowy będzie blat, umieszczony na wysokości 78-80 cm, a dla osób średniego wzrostu optymalna będzie wysokość 76 cm.

Fotograf: INKADR Natalia Kaczmarek Wizualizator: Projektant: Daria Przewłócka projektowanie wnętrz

Jadalnia o jakiej marzysz – przegląd najciekawszych projektów

Stół a wnętrze 

Stół i krzesła do jadalni powinny stanowić integralną część strefy dziennej, dlatego tak ważne jest, by zachować proporcje między zestawem a wnętrzem. Idealną alternatywą dla pomieszczeń o ograniczonym metrażu są stoły rozkładane, które na co dzień mogą pozostawać złożone czy ustawione przy ścianie, natomiast w razie potrzeby rozłożone. Wiele modeli stołów, posiada dwie lub więcej wkładek, dzięki czemu możemy rozkładać je zgodnie z potrzebami.

Drewniano – złota kuchnia | proj. Pomysłownia

Architekci coraz częściej wybierają do swoich projektów stoły okrągłe. Ich główną zaletą jest to, że sprawiają wrażenie wizualnie mniejszych i umożliwiają użytkowanie przez więcej osób, przy jednoczesnym ułatwieniu interakcji pomiędzy biesiadnikami. Przyjmuje się, że taki typ stołu powinien stać na środku pomieszczenia, gdyż dostawiony do ściany traci na funkcjonalności i nie wygląda najlepiej. Natomiast modele o małej średnicy blatu, np. takie przeznaczone dla 2 osób, śmiało można dosunąć do ściany. 

design: Studio Projektowe Kreatura | photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito

Jadalnia w małym mieszkaniu – urządzamy!

proj. Joanna Piórko . Anna Nadany {Wrażenia Przestrzenne} www.wrazeniaprzestrzenne.com | fot. Hanna Połczyńska {Kroniki} www.kroniki.studio

Stół, poza funkcją biesiadną, może służyć również do pracy. Dlatego warto postawić na model, który będzie nam służył przez lata, i który będziemy wykorzystywać do różnych zadań.

Okrągły stół o małej średnicy może zostać ustawiony przy ścianie  i nie straci na funkcjonalności. | Proj. NOWW Studio

Krzesła idealne

Kiedy decyzja o wyborze stołu została podjęta, czas dobrać do niego idealne krzesła. Musimy pamiętać, że odległość między nimi i ścianą lub innymi meblami, powinna wynosić minimum 75 cm, aby można było swobodnie przejść. Jeśli nie kupujemy kompletu, zwróćmy uwagę na to, czy krzesła mają odpowiednie wymiary – muszą bez problemu wsuwać się pod stół i mieścić wzdłuż jego krawędzi. Standardowe krzesło ma głębokość 45 cm, minimalna odległość, która pozwoli odsunąć krzesło i wstać to 60 cm. Jeżeli chcemy mieć możliwość przejścia między stołem, a ścianą potrzebne nam będzie około 110 cm. 

proj. Morr Studio | zdj. Kamila Palmowska
Proj. Pracownia KODO

Wybór modelu krzesła uzależniony jest już od naszych indywidualnych preferencji.  Zestawy składające się z różnych modeli, a nawet kolorów są nadal chętnie wykorzystywane w aranżacjach. Natomiast komplety krzeseł zdają się powracać do łask. Wnętrza, w których panuje skandynawski minimalizm lub styl rustic, zyskają dzięki zastąpieniu tradycyjnych krzeseł ławami, ustawionymi po przeciwległych stronach stołu. Jeśli jesteś zwolennikiem częstych metamorfoz, postaw na proste krzesła drewniane, które z łatwością przemalujesz, założysz pokrowiec lub ozdobisz poduchą. 

Proj: Modeko Studio

Strefa jadalniana – jak ją wygospodarować

Strategiczne położenie strefy jadalnianej jest bardzo istotne dla komfortu podawania i spożywania posiłków. Wykorzystanie wolnej powierzchni w kuchni jest chyba najbardziej intuicyjne, ponieważ daje maksymalną wygodę wydawania posiłków. Jednocześnie osoba pełniąca rolę kucharza, cały czas czynnie uczestniczy w biesiadzie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie stołu jako przedłużenia wyspy kuchennej, co zwiększa powierzchnie roboczą blatu i subtelnie wydziela strefę kuchni od salonu. 

Wyspa kuchenna z hokerami świetnie zastąpi stół, szczególnie w przypadkach kiedy strefa dzienna jest niewielka. Takie rozwiązanie sprawdzi się również dla osób, które stołują się poza domem i nie są fanami gotowania dla gości. 

Sprytnym sposobem na łagodny podział części dziennej jest zastosowanie zróżnicowanego pokrycia podłogi. W aneksie kuchennym można wykorzystać łatwe do utrzymania w czystości płytki, a pozostałą część pokryć parkietem drewnianym lub dywanami. Drugim zabiegiem, który zdobywa coraz większą popularność wśród architektów i inwestorów, są wąskie ścianki działowe. Stanowią element dekoracyjny, ale też często wykorzystane są do zabudowy RTV.

Proj.: Kohlrabi – Filip Symonowicz i Amelia Symonowicz; zdjęcia: Stanisław Zajączkowski
Ścianka działowa oddzielająca salon od jadalni w aranżacji Dziurdzia Projekt.

Zobacz więcej inspiracji na jadalnie na naszym Pintereście

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków