Stół i krzesła do jadalni – jak wybrać? Praktyczne porady i inspiracje

Jadalnia jako odrębne pomieszczenie przeznaczone jedynie do spożywania posiłków, już dawno stała się przeżytkiem. Przeważająca większość współczesnych wnętrz, posiada strefę dzienną łączącą w sobie salon, kuchnie oraz jadalnie. Wyjątkiem są bardzo duże domy, gdzie metraż pozwala na wydzielenie kilku pomieszczeń, z których każde spełnia tylko jedną funkcję. Jednak bez względu na to, czy jesteście właścicielami kawalerki czy domu, warto pomyśleć o dobrze zagospodarowanej części jadalnianej, sprzyjającej wspólnemu biesiadowaniu lub długim weekendowym porankom przy kawie i książce. Dziś podpowiemy Wam, jak wybrać idealny stół i krzesła do jadalni oraz jak je zaaranżować we wnętrzu. 

Proj. luumo; zdj.: Tom Kurek

 

Stół i krzesła do jadalni – od czego zacząć?

Poszukiwania zestawu idealnego, warto zacząć od zastanowienia się, ile osób najczęściej będzie z niego korzystać. Wiedząc, że jedna osoba potrzebuję około 55-60 cm szerokości oraz 40 cm głębokości, a przestrzeń między siedzącymi na przeciw siebie osobami powinna wynosić około 25 cm, szybko policzymy jaki rozmiar blatu wybrać. 

 

Kolejnym ważnym aspektem jest wysokość stołu, która standardowo waha się  między 76 a 80 cm. Tutaj powinniśmy wziąć pod uwagę nasz wzrost. Dla osób wysokich najbardziej komfortowy będzie blat, umieszczony na wysokości 78-80 cm, a dla osób średniego wzrostu optymalna będzie wysokość 76 cm.

Proj. Kowalczyk-Gajda Studio Projektow; zdj.: Hanna Połczyńska
Źrodło: @annamichaliszyn

Jadalnia o jakiej marzysz – przegląd najciekawszych projektów

Proj. Inside

Stół a wnętrze 

Stół i krzesła do jadalni powinny stanowić integralną część strefy dziennej, dlatego tak ważne jest, by zachować proporcje między zestawem a wnętrzem. Idealną alternatywą dla pomieszczeń o ograniczonym metrażu są stoły rozkładane, które na co dzień mogą pozostawać złożone czy ustawione przy ścianie, natomiast w razie potrzeby rozłożone. Wiele modeli stołów, posiada dwie lub więcej wkładek, dzięki czemu możemy rozkładać je zgodnie z potrzebami.

Źródło: @ranczo.od.nowa

Architekci coraz częściej wybierają do swoich projektów stoły okrągłe. Ich główną zaletą jest to, że sprawiają wrażenie wizualnie mniejszych i umożliwiają użytkowanie przez więcej osób, przy jednoczesnym ułatwieniu interakcji pomiędzy biesiadnikami. Przyjmuje się, że taki typ stołu powinien stać na środku pomieszczenia, gdyż dostawiony do ściany traci na funkcjonalności i nie wygląda najlepiej. Natomiast modele o małej średnicy blatu, np. takie przeznaczone dla 2 osób, śmiało można dosunąć do ściany. 

Źródło: @aletuladnie

Jadalnia w małym mieszkaniu – urządzamy!

Proj.: PB Studio

Stół, poza funkcją biesiadną, może służyć również do pracy. Dlatego warto postawić na model, który będzie nam służył przez lata, i który będziemy wykorzystywać do różnych zadań.

Okrągły stół o małej średnicy może zostać ustawiony przy ścianie  i nie straci na funkcjonalności. | Proj. NOWW Studio

Krzesła idealne

Kiedy decyzja o wyborze stołu została podjęta, czas dobrać do niego idealne krzesła. Musimy pamiętać, że odległość między nimi i ścianą lub innymi meblami, powinna wynosić minimum 75 cm, aby można było swobodnie przejść. Jeśli nie kupujemy kompletu, zwróćmy uwagę na to, czy krzesła mają odpowiednie wymiary – muszą bez problemu wsuwać się pod stół i mieścić wzdłuż jego krawędzi. Standardowe krzesło ma głębokość 45 cm, minimalna odległość, która pozwoli odsunąć krzesło i wstać to 60 cm. Jeżeli chcemy mieć możliwość przejścia między stołem, a ścianą potrzebne nam będzie około 110 cm. 

Źródło: @Gregory.room
Drewniane ławy to świetna alternatywa dla krzeseł. | Proj. Na Antresoli; Fot. Agata Piątkowska Fotograf

Wybór modelu krzesła uzależniony jest już od naszych indywidualnych preferencji.  Zestawy składające się z różnych modeli, a nawet kolorów są nadal chętnie wykorzystywane w aranżacjach. Natomiast komplety krzeseł zdają się powracać do łask. Wnętrza, w których panuje skandynawski minimalizm lub styl rustic, zyskają dzięki zastąpieniu tradycyjnych krzeseł ławami, ustawionymi po przeciwległych stronach stołu. Jeśli jesteś zwolennikiem częstych metamorfoz, postaw na proste krzesła drewniane, które z łatwością przemalujesz, założysz pokrowiec lub ozdobisz poduchą. 

Projekt: Patrycja Suszek-Rączkowska / Poco design | Stylizacja: Patrycja Suszek-Rączkowska / Poco design | Zdjęcia: Yassen Hristov / Hompics

Strefa jadalniana – jak ją wygospodarować

Strategiczne położenie strefy jadalnianej jest bardzo istotne dla komfortu podawania i spożywania posiłków. Wykorzystanie wolnej powierzchni w kuchni jest chyba najbardziej intuicyjne, ponieważ daje maksymalną wygodę wydawania posiłków. Jednocześnie osoba pełniąca rolę kucharza, cały czas czynnie uczestniczy w biesiadzie. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie stołu jako przedłużenia wyspy kuchennej, co zwiększa powierzchnie roboczą blatu i subtelnie wydziela strefę kuchni od salonu. 

Wyspa kuchenna z hokerami świetnie zastąpi stół, szczególnie w przypadkach kiedy strefa dzienna jest niewielka. Takie rozwiązanie sprawdzi się również dla osób, które stołują się poza domem i nie są fanami gotowania dla gości. 

Stół jako przedłużenie wyspy kuchennej. | Proj. Jacek Tryc

Sprytnym sposobem na łagodny podział części dziennej jest zastosowanie zróżnicowanego pokrycia podłogi. W aneksie kuchennym można wykorzystać łatwe do utrzymania w czystości płytki, a pozostałą część pokryć parkietem drewnianym lub dywanami. Drugim zabiegiem, który zdobywa coraz większą popularność wśród architektów i inwestorów, są wąskie ścianki działowe. Stanowią element dekoracyjny, ale też często wykorzystane są do zabudowy RTV.

Zróżnicowanie pokrycia podłogi w części dziennej. | Proj. PB Studio; fot.: Hanna Połczyńska; kroniki studio
Ścianka działowa oddzielająca salon od jadalni w aranżacji Dziurdzia Projekt.

Zobacz więcej inspiracji na jadalnie na naszym Pintereście

 

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków