Stoliki kawowe i pomocnicze - jak wybrać, by spełniały swoją funkcję
Proj.: modeko.studio

Stoliki kawowe i pomocnicze – jak wybrać, by spełniały swoją funkcję

Kiedy myślimy o wyborze stolików kawowych czy pomocniczych wydaje nam się, że jest to najprostsze zadanie podczas urządzania wnętrza. Jednak nic bardziej mylnego! Źle dobrany stolik z funkcjonalnego dodatku, może stać się zagracającym przestrzeń meblem. Zatem zanim podejmiecie tą pozornie łatwą decyzję, dokładnie przemyślcie swój wybór. Oczywiście nie zostawimy Was z tym samych i przychodzimy ze sporą garścią informacji, które ułatwią Wam zakup nowego stolika kawowego czy pomocniczego. Zapraszamy na poradnik Internity Home pod hasłem: „Stoliki kawowe i pomocnicze – jak wybrać, by spełniały swoją funkcję”.

Stoliki kawowe i pomocnicze jak wybrać
Proj.: Monika Rogusz-Witkos | Studio projektowe COIstudio

Wyjątkowa propozycja nobonobo na wiosnę – „zakwitający” stolik Flesia

Stoliki kawowe i pomocnicze – od czego zacząć

Zanim wybierzesz się na zakupy czy zaczniesz przeglądać internet w poszukiwaniu wymarzonego stolika, rozejrzy się po swoim salonie. Pomyśl, w którym miejscu ma się znajdować nowy mebel. Dobrze dobrany stolik, zachowuje proporcje i skalę pomiędzy meblami znajdującymi się we wnętrzu. Jego materiał i wykończenie współgra zarówno z charakterem aranżacji, jak i ze stylem życia domowników. Na koniec musi uwzględniać nasze potrzeby: być przyjazny dla dzieci, odpowiedni do postawienia na nim niezbędnych rzeczy czy nawet rozłożenia nóg. Okazuje się, że wybór nie jest taki prosty prawda? Bez obaw, przeprowadzimy Cię po wszystkich zasadach krok po kroku. 

Stoliki kawowe i pomocnicze jak wybrać
Stoliki z serii Love marki Sits, dostępne są w szerokiej gamie rozmiarów i wybarwień. Pozwala to na zaprojektowanie mebla skrojonego na miarę potrzeb.

Krok nr 1 – dobierz wysokość 

Zbyt wysoki lub za niski stolik kawowy traci całkowicie na swojej funkcjonalności. Żeby móc wygodnie z niego korzystać, blat powinien być równy z sąsiadującymi siedziskami, bądź niższy o 2,5 centymetra. Natomiast jeśli chodzi o stolik pomocniczy, najlepiej spełnia swoją rolę kiedy jest wysokości podłokietnika fotela czy sofy, tak by móc odłożyć na niego rzeczy z wygodnej pozycji siedzącej. 

Stoliki kawowe i pomocnicze jak wybrać
Proj.: Decoroom; Zdjęcia i stylizacja: Marta Behling, Pion Poziom – fotografia wnętrz

Stoliki kawowe i pomocnicze jak wybrać

Stoliki kawowe i pomocnicze jak wybrać
Proj.: Mistovia; Fot.: ONI Studio

Krok nr 2 – określ proporcje 

Tak samo jak wysokość, ważna jest długość stolika i jego relacja z sofą. Stolik kawowy powinien być długości około 2/3 sofy. Ponad to należy  pamiętać, że przestrzeń pomiędzy krawędzią, a innymi meblami powinna wynosić około 45 centymetrów, a odległość od telewizora około 75 cm. Natomiast pomocnik jest dodatkiem, którego funkcjonalność wyznacza mobilność. Powinien być przede wszystkim mały i lekki, by można go było przesuwać. Warto wybrać model, który wsuwa się pod kanapę, a jego blat opiera się na podłokietniku.

Idealne proporcje są zachowane, kiedy wielkość stolika wynosi około 2/3 długości sofy. | Projekt: Szymon Hanczar Studio Projektowe
Stoliki kawowe i pomocnicze jak wybrać
Projekt i wizualizacje: Kristina Busko
Stoliki kawowe i pomocnicze - jak wybrać
Projekt: 3XEL: Justyna Kolasa i Patryk Ławrynowicz (www.3xel.pl); Fot.: Dariusz Jarząbek

Trend alert: BAREK NA KÓŁKACH. Ten rodzaj stolika staje się coraz popularniejszy. Świetnie sprawdzi się jako pomocnik, a nawet stolik nocny.

Stoliki kawowe i pomocnicze jak wybrać
Barek na kółkach w klasycznym wnętrzu. | proj. Wioletta Niedziela Bogusz / VN Design; zdj. Przemysław Kuciński

Krok nr 3 – dobierz kształt i formę

Dobrze dobrany stolik kawowy jest komplementarny wobec sofy. Powoduje to, że pomieszczenie jest proporcjonalne i zrównoważone. Co to oznacza w praktyce? Jeśli Twoja sofa ma wysokie, cienkie nóżki, należy zrezygnować z takiej postawy w stoliku. Lepiej wybrać model w formie kubika zaczynającego się od ziemi lub taki na krótkich i grubych nóżkach. Analogicznie postępujemy w wypadku, kiedy sofa nie posiada nóżek. Wówczas stolik może mieć lekką formę na wysokiej podstawie.

Projekt by Whitecastle.pl. foto Tom Kurek
Stoliki na długich, cienkich nóżkach są komplementarne wobec sofy bez nóżek. | proj. Kando Architects

Krok nr 4 – określ swoje potrzeby 

Wybór idealnego stolika kawowego, powinien uwzględniać styl życia domowników. Jeśli posiadasz wiele rzeczy w salonie: magazynów, gazet, książek, pilotów do sprzętu RTV, pomyśl o modelu posiadającym szuflady bądź dodatkową półkę pod blatem. Fani spędzania czasu przy grach planszowych lub spożywania posiłków w wschodnim stylu, powinni zadbać o duży blat, przy którym wygodnie będzie się gromadzić. Masz tendencje do kładzenia nóg na stoliku podczas oglądania telewizji? może wybierz otomanę, którą równie dobrze można wykorzystywać w roli stolika. Dużo modeli posiada opcjonalne tace, które szybko zamieniają puf w funkcjonalny blat. Jeśli stolik kawowy ma być przyjazny dla dzieci z pewnością nie powinien mieć ostrych krawędzi i być wykonany ze szkła. Lepiej wówczas wybrać lekką metalową bądź drewnianą konstrukcję o opływowych kształtach. 

Stoliki kawowe i pomocnicze - jak wybrać
Musztardowa sofa w salonie. | Proj.: Hanna Brzozowska – Studio Projektowania Wnętrz Inbalance ; Fot.: Beata Sikora
Stoliki kawowe i pomocnicze - jak wybrać
Kolekcja Likewise marki Fameg to otomany i pufy, które szybko zamienią się w wygodny stolik.
proj.: Wonderspace Marietta Wojtczak | zdj.: Kamil Brycki

Krok nr 5 – wybierz materiał

Ostatnim krokiem jest wybór odpowiedniego materiału dla naszego nowego stolika. Obecnie mamy ogromną różnorodność w tym zakresie i nie musimy ograniczać się do drewna. Alternatywą dla szkła, przyjazną dzieciom, są transparentne tworzywa sztuczne. Jeśli posiadasz drewniane podłogi, dla stolika wybierz inny materiał, np, marmur czy metal. Najbardziej funkcjonalne modele są lekkie i łatwe w przenoszeniu, dzięki czemu łatwo możemy zmieniać ich położenie. Pomysłem, wartym rozważenia są też stoliki na kółkach. 

Stoliki kawowe i pomocnicze - jak wybrać
 
Proj. Inside Projektowanie i Aranżacja Wnętrz Aleksandra Majtka-Małecka; fot.:Szymon Ratajczyk
Stoliki kawowe i pomocnicze jak wybrać
Projekt: 3 Deko
 

Krok nr 6 – odwiedź  Internity Home

Showroomy z grupy Internity Home to miejsca, które powinieneś odwiedzić jeśli planujesz zakup idealnego stolika. Nasi specjaliści fachowo Ci doradzą, a ekspozycja to kopalnia inspiracji do wnętrz. Poznaj najnowsze trendy i najlepszy design.
 

ZOBACZ ADRESY SHOWROOMÓW INTERNITY HOME

Stoliki kawowe i pomocnicze jak wybrać
Ekspozycja meblowa w showroomie Internity Home – znajdziesz tu kompleksowe wyposażenie salonu.

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków