Strefa dzienna - jak ją urządzić | Najciekawsze projekty architektów
Projekt: Inbalance Studio Wizualizacje: Will be studio

Strefa dzienna – jak ją urządzić | Najciekawsze projekty architektów

Sercem, każdego współcześnie projektowanego domu, jest strefa dzienna, która łączy w sobie funkcje kuchni, jadalni i salonu. Bez względu na to, czy architekt ma do czynienia z wnętrzem już na etapie budowy czy przeprowadza jego rearanżacje, dąży do uzyskania jak największej przestrzeni otwartej, pozwalającej na swobodne zintegrowanie trzech pomieszczeń, co umożliwia wspólne spędzanie czasu przez domowników, mimo wykonywania różnych czynności. Jak zorganizować strefę dzienną by była funkcjonalna, przestronna i odpowiadała naszemu trybowi życia? Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie i zainspirujemy Was najciekawszymi realizacjami architektów. 

Minimalistyczna strefa dzienna w ciepłych barwach. | Projekt: Dziurdzia Projekt

Strefa dzienna – od czego zacząć

Strefa dzienna stanowi wizytówkę domu i powinna odzwierciedlać charakter właścicieli oraz być dopasowana do ich stylu życia. Na etapie projektowania domu od podstaw, architekt ustala wielkość i kształt pomieszczeń, zależnie od oczekiwań inwestorów. Natomiast zastanemu wnętrzu, należy się dokładnie się przyjrzeć i nie forsować rozwiązań niedopasowanych do jego charakteru. W niewielkich mieszkaniach sprawdza się przestrzeń otwarta, sprzyjająca przenikaniu się ze sobą funkcji na stosunkowo małym metrażu, która dodatkowo poszerza pole oddziaływania światła dziennego, jak i sztucznego, a także ułatwia swobodne przemieszczanie się. To samo rozwiązanie przeniesione do domu o dużej powierzchni może zamiast efektu przestronności dać wrażenie pustki i być przyczyną nieprzyjemnych doznań akustycznych. Aby temu zapobiec, można się starać kształtować przestrzeń, nie tylko posługując się przegrodami takimi jak ścianki czy meble, lecz także akcentując obszary odmiennym rodzajem posadzek. Najczęstszym rozwiązaniem jest łączenie parkietu z płytkami w części kuchennej, a w obrębie wypoczynku sprawdzają się dywany, nie tylko sprzyjające lepszej akustyce, ale i nadające przytulności.  

ASYMETRIC STUDIO | Wioletta Chmielewska i Jakub Bałanda; Zdjęcia Kroniki (Hanna Połczyńska)

SALONY W JASNYCH KOLORACH – WYBÓR NAJLEPSZYCH MEBLI I DODATKÓW

Projekt: Dziurdzia Projekt

Domy piętrowe posiadają naturalny podział na strefy dzienną i nocną, który pokrywa się z kondygnacjami. W tym przypadku kuchnia, salon i jadalnia wypełniają prawie całą przestrzeń parteru, stając się miejscem wspólnego spędzenia czasu wszystkich domowników.

Proj.: we’re architects

Poszczególne części strefy dziennej można zaakcentować różnymi rodzajami posadzki. Kiedy jednak decydujmy się na jeden typ podłogi, np. drewniany parkiet, warto wykorzystać dywany w części salonu, które dodadzą wnętrzu przytulności.  

Aneks kuchenny i jadalnia 

Aneks kuchenny jest bardzo istotną częścią strefy dziennej. Powinien być zorganizowany tak, żeby spełniał swoją praktyczną funkcję, a jednocześnie umożliwiał integrację z pozostałą częścią wnętrza. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest blat w literę L bądź U dający dużą przestrzeń roboczą, gdzie również można wydzielić miejsce z hokerami, przeznaczone do spożywania posiłków. 

Co na podłogę w salonie z aneksem kuchennym

Wyspa z hokerami, pry której można spożywać posiłki. | Projekt: 3 Deko

Wyspa kuchenna z hokerami świetnie zastąpi stół, szczególnie w przypadkach kiedy strefa dzienna jest niewielka. Takie rozwiązanie sprawdzi się również dla osób, które stołują się poza domem i nie są fanami gotowania dla gości. 

Projekt: Inside

Jeśli uwielbiamy przyjmować gości na wspólne biesiady, musimy koniecznie wyposażyć strefę dzienną w odpowiedni stół. Prostokątny stół rozkładany sprawdzi się w małych pomieszczeniach. Można go ustawić przy ścianie, a w razie potrzeby rozłożyć. Wiele modeli stołów, posiada dwie lub więcej wkładek, dzięki czemu możemy rozkładać je zgodnie z potrzebami. Przy wyborze stołu istotna jest wiedza, że jedna osoba potrzebuję około 55-60 cm szerokości oraz 40cm głębokości, by komfortowo siedzieć i spożywać posiłek. Jednocześnie przestrzeń między siedzącymi na przeciw siebie osobami powinna wynosić około 25cm, co umożliwia postawienie potraw i sprzyja swobodnej rozmowie. Natomiast optymalna wysokość stołu to 75/76cm.

Proj.: Madama; Fot.: Yassen Hristov Fotograf Wnętrz i Architektury

Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią, a biesiady z najbliższymi stanowią ważną część naszego życia, wybierzmy długi stół, z którego uczynimy centrum pomieszczenia. Modele o tłoczonych nogach, czy metalowych płozach, będą jednocześnie spełniać funkcje dekoracyjną. Alternatywą dla tradycyjnego kształtu blatu, jest blat okrągły. Taki Stół sprawia wrażenie wizualnie mniejszego i umożliwia użytkowanie przez więcej osób. Wymaga jednak wyodrębnienia większej ilości wolnej przestrzeni w pomieszczeniu, dlatego najlepiej umieścić go w centralnej części.

Proj. Piotr Stolarek Projektowanie wnętrz

Podczas dobierania krzeseł do stołu pamiętajmy, że odległość między nimi i ścianą lub innymi meblami, powinna wynosić minimum 75 cm, aby można było swobodnie przejść. Jeśli nie kupujemy kompletu, zwróćmy uwagę na to, czy krzesła mają odpowiednie wymiary – muszą bez problemu wsuwać się pod stół i mieścić wzdłuż jego krawędzi. Standardowe krzesło ma głębokość 45 cm, minimalna odległość pozwalająca na podniesienie się z niego to 60 cm. Optymalna przestrzeń pozwalająca na jego swobodne odsunięcie i swobodne przejście obok stołu oscyluje w granicach 70-80 cm.

Strefa wypoczynku

Kompleksowo urządzona strefa dzienna nie obędzie się bez części wypoczynkowej, najczęściej uzupełnioną przez telewizor. Podstawowym meblem jest oczywiście wygodna kanapa, której może towarzyszyć fotel i podnóżki, służące również jako pufy do siedzenia. Wielkość i rodzaj mebli wypoczynkowych powinien być dostosowany do ilości domowników. Jeśli lubisz spędzać czas w dużym gronie, wybierz dwie niewielkie sofy. Ustawione na przeciw siebie stworzą miejsce sprzyjające rozmowie. Jeśli chcemy stworzyć kącik telewizyjny, na pewno dobrym rozwiązaniem będzie sofa z szezlongiem. Bardzo praktycznym rozwiązaniem, odpowiednim do każdego metrażu, są sofy modułowe, umożliwiające samodzielne tworzenie układów, dopasowanych do proporcji wnętrza. 

Projekt: Noreststudio

Kultowe meble wypoczynkowe, cz. I sofy

Proj.: Kowalczyk-Gajda Studio Projektowe, fot.: Hanna Połczyńska
Proj. Mili Młodzi Ludzie, Fot.: Zdjęcia: PION

Nawet w małym mieszkaniu typu studio można wydzielić miejsce na strefę wypoczynku. Niewielka sofa przy ścianie, będzie idealnym miejscem do czytania, a model wyposażony w funkcje spania, pozwoli na nocowanie gości.  

Proj. NOWW Studio

Najważniejsze w aranżowaniu wnętrza jest przystosowanie go do naszego stylu życia, poprzez określenie naszych potrzeb. Strefa dzienna musi odpowiadać temu co najczęściej robimy i jak spędzamy czas w domu. Zastanówmy się jaki mebel jest dla nas najważniejszy, jeśli chodzi o komfortowy wypoczynek i od niego rozpocznijmy wyposażanie mieszkania. 

Urządź strefę dzienną w showroomach Internity Home

 

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków