Stwórz zielony azyl | Pomysły na rośliny we wnętrzach

Rośliny już od kilku lat są wszechobecne w aranżacjach wnętrz, zarówno w pismach branżowych, jak i projektach architektów, a także lokalach komercyjnych takich jak restauracje czy kawiarnie. Zielone rośliny są nie tylko piękne, modne i fotogeniczne, ale przede wszystkim mają właściwości zdrowotne , oczyszczają powietrze i sprzyjają relaksowi. Przygotowaliśmy dla was przegląd najciekawszych aranżacji, gdzie rośliny we wnętrzach grają główną rolę. Zainspirujcie się i stwórzcie własny zielony azyl.

Rośliny we wnętrzach – dlaczego warto je mieć 

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani do założenia prywatnej szkółki roślin, podamy wam trzy główne powody, dla których warto trzymać rośliny we wnętrzach.

Latem rośliny pięknie prezentują się również na balkonie. |Proj. Inside Projektowanie i Aranżacja Wnętrz Aleksandra Majtka-Małecka; fot.:Szymon Ratajczyk

1. Rośliny to żywa dekoracja

Różne gatunki zielonych roślin w różnych rozmiarach, nadadzą nawet najbardziej minimalistycznemu wnętrzu, przytulnego charakteru. Dzięki nim wszelkie elementy dekoracyjne i bibeloty stają się zbędne. 

Proj. Projekt Praga | Apartamenty Browar Perla w Lublinie | Źródło: www.projektpraga.pl

2. Rośliny polepszają samopoczucie

Rośliny wydzielają energetyzujące aromaty, wpływające na zmianę samopoczucia, ponieważ impulsy zapachowe są łatwo przenoszone do mózgu. Przebywanie wśród roślin ułatwia relaks, dobrze wpływa na psychikę, uspokajają nerwy i koi oczy. 

Rośliny spotęgują atmosferę relaksu w łazience. | Źródło @tam_i_tu

Dlaczego warto trzymać rośliny w łazience?

3. Rośliny pozytywnie wpływają na zdrowie

Prowadzone przez NASA doświadczenia dowiodły, że rośliny są zdolne do rozkładania szkodliwych substancji znajdujących się w ich otoczeniu. Badania wykazują również, że zielony kolor poprawia pracę płuc, pogłębia oddech, poprawia krążenie krwi.

Rośliny pomogą ci się zregenerować w sypialni. | Źródło: @aletuladnie

18 roślin według NASA, które najskuteczniej oczyszczają powietrze w domu

 

Rośliny we wnętrzach – jak je wyeksponować 

Jeśli już wiesz, że musisz założyć domową dżunglę, poznaj nasze rady jak eksponować rośliny, by wyglądały jeszcze piękniej. 

1.Doniczki i osłonki 

Najłatwiejszym sposobem na eksponowanie roślin, są doniczki. Dobierzmy je zgodnie z klimatem wnętrza, tak by tworzyły z nim spójną całość. Gorącym trendem są osłonki na doniczki w formie plecionych koszy. Można je zastąpić jutowymi workami bądź grubymi torbami papierowymi. 

Proj. Na antresoli; fot: @agatapiatkowskafotograf

Dom pełen roślin | Stepping Park House / VTN Architects

Proj. Na Antresoli

2. Kwietniki

Nastał wielki come back kwietników, które niegdyś kojarzyły się ze szkolnymi korytarzami, klatkami schodowymi czy domem babci. Teraz powróciły do łask w pełnej krasie i idealnie dogadują się z zielonymi roślinami. 

Źródło www.naatresoli.pl; fot. @agatapiatkowskafotograf
Proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz (fot. Fotomohito)
Vibia – kinkiet z kwietnikiem. | Sprawdź ofertę marki.

3. Las w słoiku 

Kolejną propozycją eksponowania roślin jest las w słoiku. Możesz z łatwością stworzyć go samodzielnie, bądź po prostu włożyć doniczkę z roślinką do dużego słoja. Taki „kwietnik” będzie piękną dekoracją stołu. 

Las w słoiku to wspaniała dekoracja wnętrza | źródło: Label Magazine

Las w słoiku – krok po krokU

Proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrza, zdjęcie: fotomohito

Rośliny dla opornych

Jeśli mimo wszystko uważasz, że nie nadajesz się na domorosłego ogrodnika, mamy dla Ciebie wyjście awaryjne.

1. Kaktusy i sukulenty 

Kaktusy i sukulenty to rośliny, które sprawdzą się u „kwiatoopornych” – mają niewielkie wymagania i są łatwe w uprawie. Doskonale poradzą sobie tam, gdzie wiele innych roślin zginie: w miejscach suchych, gorących i silnie nasłonecznionych (np. na parapetach południowych okien). Jedynym błędem, jaki możemy popełnić, pielęgnując te rośliny jest za częste i za obfite podlewanie.

Źródło: 24homely.com

2. Motyw roślinne

Jeśli w Twoim domu usychają nawet kaktusy, mamy jeszcze jedną opcję. Zielone rośliny jako motyw na elementach wyposażenia wnętrz. Żywy akcent z łatwością wprowadzisz dzięki dekoracyjnej tapecie czy tekstyliom. 

proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz, zdjęcia: fotomohito
Projekt: Colombe Design

Tropikalne wzory we wnętrzach

Proj. Sikorska & Architekci
Projekt: maka.studio

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków