Styl industrialny: wybieramy oświetlenie i meble
proj. DWAcproj. DWAconcept | zdj. Przemysław Kuciński ( niewformie.pl)proj. DWAconcept | zdj. Przemysław Kuciński ( niewformie.pl)oncept | zdj. Przemysław Kuciński ( niewformie.pl)
Flos

Styl industrialny: wybieramy oświetlenie i meble

Styl industrialny narodził się w latach 50. XX wieku w USA z potrzeby zagospodarowania opuszczonych fabryk poprzemysłowych. Kiedyś – przymus, dziś – synonim luksusu i wolności. W tak zwanych loftach szybko swoje miejsce znaleźli artyści, którzy stworzyli całkiem nowy styl – z jednej strony pozbawiony wszelkich dekoracji i tym samym minimalistyczny, z drugiej – wyposażony w ciekawe meble (częstokroć z odzysku) i dużą ilość okazałych lamp. O tym wszystkim chciałabym napisać. Ponadto podkreślam, że wcale nie trzeba być w posiadaniu loftu z wielkimi oknami i wysokim sufitem, aby styl industrialny wprowadzić do swoich czterech kątów, nawet w bloku. Dzięki zaproponowanym przeze mnie meblom, lampom, a także sprawdzonym trikom – styl industrialny będziecie mieli na wyciągnięcie ręki. 

 

Styl industrialny | proj. Hola Design
Styl industrialny | proj. Hola Design

 

Styl industrialny od podstaw

Kiedy wejdziemy do loftu, od razu czujemy w nim styl industrialny. Duże, niczym nieprzysłonięte okna (ewentualnie możemy pokusić się o shuttersy lub drewniane żaluzje, o których więcej w tym wpisie), wysoki sufit, duża, niczym niezakłócona przestrzeń, którą uzyskujemy dzięki wyzbyciu się wszelkich zbędnych ścian działowych, a także ogromna ilość światła wpadającego przez duże okna i zapewnionego również dzięki dużej ilości industrialnych lamp. Do tego dodamy meble w tym klimacie, które częstokroć wyglądają tak jakby miały długą historię, drewniane elementy, na przykład tworzące niby ścianę ze szczebelków, symbolicznie rozgraniczając strefy w otwartym wnętrzu, albo urozmaicające sufit. Podstarzałe drewno może znaleźć się również na podłodze. Drewniane deski podłogowe wyraziste licznymi sękami i postarzeniami dodają każdemu wnętrzu niepowtarzalnego klimatu, a loft ocieplą. 

 

CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY WYBORZE DREWNIANEJ PODŁOGI?

 

Loft apartament | proj. ofdesign Oskar Firek
Loft apartament | proj. ofdesign Oskar Firek

 

Ważna jest również kolorystyka, która nadaje loftowi tego niepowtarzalnego, surowego klimatu. Najczęściej jest utrzymana w tonacji szaro – białej, gdzieniegdzie przełamana turkusem, albo ciemną czerwienią, np. w postaci ściany z czerwonej cegły. Pożądane jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, która tworzy industrialny klimat. Tak samo działają lustra i przeszklenia. Innymi materiałami, które warto przemycić do loftu to modny obecnie beton i stal. Ponadto, nie bójmy się zostawiać na wierzchu tego, co w innym stylu chcielibyśmy schować. Mowa o elementach instalacji, rurach, kablach i niczym niepokrytych ścianach.

 

proj. Hola Design
proj. Hola Design

 

Meble w stylu industrialnym

W lofcie, tak samo jak w innych wnętrzach, nie może zabraknąć stylowego wypoczynku. Jeśli chodzi o styl industrialny, powinniśmy zdecydować się na okazały narożnik, który nie będzie wyglądał jak miniaturowy mebel w dużym wnętrzu. Jeśli chodzi o jego obicie, to najlepiej zdecydować się na skórę lub neutralną tapicerkę w szarym lub grafitowym wykończeniu. 

 

WYGODNY DESIGN, CZYLI NAJLEPSZE SOFY I NAROŻNIKI DO SALONU

 

proj. Hola Design
proj. Hola Design

 

Pozostałe meble, takie jak komody, stoły czy stoliki kawowe również powinny mieć w miarę prostą formę. Połączenie, które najlepiej sprawdza się w stylu industrialnym to metal i drewno (najlepiej postarzane). Jeśli decydujemy się na zwykłą płytę meblową, np. w przypadku mebli kuchennych, zadbajmy o to, aby była w szarym lub grafitowym wykończeniu. Innym materiałem świetnie sprawdzającym się w tym kierunku jest beton, nie tylko na ścianach czy podłodze. Co powiecie na betonowe blaty, albo wannę lub umywalkę wykonaną właśnie z betonu? Im meble bardziej klimatyczne, tak zwane ,,z duszą”, tym lepiej. W oryginalnych loftach pojawiały się elementy częstokroć z odzysku, pochodzące z pchlich targów, albo nawet te, które zostały w fabryce, dlatego warto rozejrzeć się za meblami, które wyglądają na wiekowe. 

 

W stylu industrialnym wyrzekamy się wszelkich zbędnych dekoracji, które mogłyby zakłócić surowy klimat panujący w loftach. 

 

Styl industrialny | proj. Exit Design
Styl industrialny | proj. Exit Design

 

Industrialne lampy

O wyjątkowym charakterze loftów świadczą nie tylko wyszukane meble, oryginalne podejście pełne wolności i swobody oraz wyzbycie się wszelkiej maści dodatków. Styl industrialny kojarzy się przede wszystkim z dużą ilością charakternych lamp, które wyglądają jakby właśnie urwały się z fabryki. Ich charakterystyczną cechą jest przede wszystkim to, że mają stalowe oprawy, które najczęściej są pomalowane na czarno, ewentualnie mają grafitowe lub szare wybarwienie. W nowocześniej wersji loftu, znajdziemy miedziane lampy, a nawet te w kolorze różowego złota. Innym pomysłem na lampę w stylu industrialnym jest szkło, a nawet beton. Wszystkie one dodają wnętrzu niepowtarzalnego klimatu, a dodatkowo doświetlają wnętrze.

 

Oświetleniem w iście industrialnym klimacie są stylowe żarówki, które najlepiej jeśli są wyposażone w ozdobne kable, które z lubością wyeksponujemy w lofcie.

 

Przykładem marek, które tworzą lampy w iście industrialnym stylu są: AXO Light, Grok, Flos, Aquaform czy SternLight. Wszyscy Ci producenci są dostępni w naszych salonach: Internity Home i Prodesigne. 

 

DIMA LOGINOFF – WSCHODZĄCA GWIAZDA DESIGNU

 

Oświetlenie Aquaform | projekt wnętrza: Hola Design
Oświetlenie Aquaform | projekt wnętrza: Hola Design
proj. DWAcproj. DWAconcept | zdj. Przemysław Kuciński ( niewformie.pl)
proj. DWAconcept | zdj. Przemysław Kuciński ( niewformie.pl)

 

Styl industrialny w mieszkaniu w bloku?

Jak już wspomniałam na samym początku wpisu, styl industrialny może się sprawdzić również w innego typu wnętrzach, nie tylko w okazałym lofcie. Jeśli marzy się Wam ten styl, a macie małe mieszkanie w bloku, spokojnie możecie przemycić niektóre elementy z tego stylu do swoich czterech kątów.

Dla wzmocnienia efektu i optycznego powiększenia wnętrza, powinniście stosować jak najwięcej jasnych kolorów, które gdzieniegdzie warto przełamać pożądaną szarością. Fajnym trikiem, związanym z doborem kolorów, jest postawienie na ciemniejsze kolory przy podłożu i stosowanie coraz jaśniejszych, idąc w górę. Ten zabieg sprawi, że mieszkanie będzie wyglądało na wyższe. Ten sam efekt uzyskamy, stosując tej samej wysokości krzesła, narożniki i innego typu meble. Warto również postawić na meble i lampy w stylu industrialnym. Ścianę warto pokryć czerwoną cegłą, a nawet fototapetą imitującą ten wzór. Okna wyposażmy tylko w niezbędne elementy, które osłonią nas przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Powstrzymajmy się przed stosowaniem dużej ilości dekoracji, które niepotrzebnie zagracą nasze mieszkanie. 

Warto również pamiętać o tym, że oprawy oświetleniowe wpuszczane i natynkowe, a także reflektory (szczególnie te w białym lub czarnym wybarwieniu) świetnie sprawdzają się w industrialnym stylu. W mniejszych mieszkaniach mogą występować w pojedynkę, doświetlając wnętrze, natomiast w loftach z krwi i kości będą stanowiły wspaniałe uzupełnienie okazałych zwieszanych lamp.

 

Proj.: Natalia Pęcka - Dezeen Architekci
Proj.: Natalia Pęcka – Dezeen Architekci

 

Zapytaj // naszego eksperta

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków