Sypialnie w loftowych wnętrzach - industrialny look | IH - Internity Home

Sypialnie w loftowych wnętrzach – industrialny look

Industrialny look prosto z Nowego Jorku

Styl industrialny wyrósł z potrzeby wolności. A narodził się w latach 60., gdy nowojorska bohema zaczęła zasiedlać opuszczone fabryki w dawnych dzielnicach przemysłowych, takich jak Brooklyn czy Soho. Przestronne, duże hale z ogromnymi oknami okazały się idealnym miejscem do życia i twórczej pracy: były tanie, dobrze oświetlone, pozwalały na organizację wystaw, koncertów i modnych imprez. Przytula sypialnia w industrialnym stylu | proj.: Marlena Kłos, fot.: Barbara Rompska

Przytula sypialnia w industrialnym stylu | proj.: Marlena Kłos, fot.: Barbara Rompska

W celu ograniczenia wydatków, artyści żyli w takich warunkach, jakie zastali po przeprowadzce. Wieszali swoje prace na tle odrapanych ścian, przerabiali fabryczne meble i sprzęty, korzystali z tego, co akurat znalazło się pod ręką. W ten sposób wykształcił się styl industrialny: fascynująca mieszanka przemysłowych form i artystycznej wrażliwości.

Przytula sypialnia w industrialnym stylu | proj.: Marlena Kłos, fot.: Barbara Rompska
Przytula sypialnia w industrialnym stylu | proj.: Marlena Kłos, fot.: Barbara Rompska

Styl industrialny charakteryzuje się prostotą. Dobrze, jeśli mieści się w jasnym, przestronnym miejscu, ale nie jest to warunek konieczny. Kluczową rolę odgrywają meble, dodatki i elementy wykończenia, które wprowadzają do sypialni klimat starych przemysłowych wnętrz.

LOFT Factory zdj: Piotr Gęsicki, piotrgesicki.com

W Polsce moda na mieszkanie w stylu industrialnym rozpoczęła się w latach 90. Przekształcenia gospodarcze spowodowały, że fabryki zaczęły pustoszeć i śladem nowojorskich poprzedników zaczęły znajdować duże zainteresowanie.  Podstawową cechą aranżacji wnętrz w stylu loft jest wykorzystanie możliwie największej ilości elementów konstrukcji budynku – belek, konstrukcji żelbetonowych, naturalnej cegły czy fragmentów tynku. Jeśli nie możecie sobie pozwolić na odkrycie cegły w domu? Możesz sobie zapewnić loftowy look, inwestując w cegłę w formie płytek. Również kafle imitujące beton będę znakomitym rozwiązaniem. 

W sypialni loftowej możemy wybrać na ścianę oryginalne płytki lub tapetę. Proponujemy nowości z oferty Internity Home: 

Zabytkowa, piękna ściana z cegły to najlepsza ozdoba industrialnego wnętrza. Ożywia surową przestrzeń loftu i wprowadza do niego niepowtarzalny retro klimat. Zadbaj więc, aby jedna ze ścian w sypialni (najlepiej za wezgłowiem łóżka) została wykończona właśnie tym materiałem.

7 zasad urządzenia sypialni w stylu industrialnym

#WYSOKOŚĆ Patrząc na styl industrialny, wyobrażamy sobie pomieszczenia o wysokich sufitach, w których poszczególne funkcje mieszkaniowe płynnie się ze sobą zazębiają.  Unikajmy wszelkich ścianek działowych i innych elementów, mogących zaburzać przestrzeń. Wysokie sufity i duże okna podkreślą przestrzenny charakter pomieszczenia.

Styl industrialny w mieszkaniu w bloku. 

Architekt Małgorzata Niedzielska | Sypialnie w loftowych wnętrzach – industrialny look

#KOLOR Biele, szarości i beże to barwy, które najlepiej sprawdzą się w loftowych przestrzeniach. Ściany możemy zaaranżować na wiele sposobów, począwszy od pomalowania czystą bielą, która dodatkowo powiększy przestrzeń, a na cegle czy betonie architektonicznym kończąc. Szczególną uwagę warto zwrócić na aranżację podłogi – zdecydujmy się na podłogę w barwach drewna lub betonu, a osiągniemy spektakularny efekt. 

W kamienicy w klimacie industrialnym

LINE DESIGN
LINE DESIGN | Sypialnie w loftowych wnętrzach – industrialny look

Sypialnia w połączeniu z łazienką. 

Przeszklona ściana w sypialni w stylu industrialnym to bardzo ciekawe zestawienie, które znajdzie praktyczne zastosowanie w niewielkich wnętrzach urządzonych na styl loftowych budynków. 

Pracownia Make LOFT
Pracownia Make LOFT
Pracownia Make LOFT
Pracownia Make LOFT

#SUROWE MATERIAŁY dobrym pomysłem jest wykorzystanie płytek drewnopodobnych, betonowych. Drewno powinno znaleźć się w industrialnych mieszkaniach nie tylko na podłogach – to o surowym wykończeniu może zagościć w salonie w postaci mebli i dodatków.

#METAL Mówiąc o stylu industrialnym, trzeba wspomnieć o metalu. W dawnych loftach metal ukazywał się w postaci wszelkich rur oraz niezamaskowanych instalacji. 

#OŚWIETLENIE Jakie lampy podkreślą styl loftowy?

Surowy klimat loftowy doświetlany jest dużymi, często sięgającymi podłogi oknami. Duże znaczenie po zmroku zaś odgrywają efektowne lampy, które mają za zadanie nie tylko zapewnić optymalne oświetlenie, ale także wkomponować się w tę wymagającą stylistykę.

#CEGŁA Ceglana ściana może być czerwona, czarna, szara, brunatna albo w stylu skandynawskim – biała. Ostatni wariant sprawdzi się zwłaszcza w niewielkich wnętrzach, które lubią towarzystwo jasnych, neutralnych kolorów. Jeśli mieszkasz w lofcie albo w starej kamienicy, możesz odsłonić oryginalną cegłę, z której wykonany jest mur. Pamiętaj, żeby starannie oczyścić ceglaną ścianę i zabezpieczyć powierzchnię specjalnym impregnatem. Pominięcie tego kroku sprawi, że mieszkanie szybko pokryje się pyłem.

 

#PRZESZKLENIA Duże, panoramiczne przeszklenia to znak rozpoznawczy nowoczesnych budynków, synonim luksusu. W stylu industrialnym spełniają nie małą rolę. 

Loft z widokiem na dachy kamienic i PKiN
Projekt wnętrz: Przemek Maziarz / @modoso_interiors
Stylizacja: Grzegorz / @gregory.room

Sypialnia na antresoli w stylu industrialnym. Antresola to zawsze oryginalne wykończenie wnętrza, które idealnie pasuję do loftowych wnętrz. Dzięki niej nasze mieszkanie staje się bardziej funkcjonalne, a styl wnętrza dodatkowo podkreślone. 

Sypialnia na antresoli w mini lofcie
Sypialnia na antresoli w mini lofcie
Potencjał pofabrycznej przestrzeni – loftowe wnętrze projekt Indigo Design Studio.
Potencjał pofabrycznej przestrzeni – loftowe wnętrze projekt Indigo Design Studio.

Odmianą surowego stylu industrialnego jest soft-loft. Obecnie coraz częściej  wykorzystywany w nowoczesnych wnętrzach. 

Styl industrialny nie traci na popularności, gdyż proste, ale niezwykle stylowe i z charakterem wnętrza zawsze prezentują się oryginalnie. Jest to rozwiązanie dla osób, które czują się dobrze w przestrzennych pomieszczeniach, cenią minimalizm, oraz bezpretensjonalne wykończenie. Urządzając wnętrze w loftowym stylu warto pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej kolorystyce, a także użyciu materiałów o surowym wyglądzie. 

ŁAZIENKI W STYLU BOHO INDUSTRIAL – JAKIE WYBRAĆ PŁYTKI, KOLOR CERAMIKI ORAZ BATERIĘ

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków