Szara kuchnia to obecnie największy trend! Jest na tyle mocny i widoczny, że ma szanse zdetronizować wszechobecne białe kuchnie. Szarość w sferze kuchennej, to nie tylko szare meble kuchenne, bowiem mamy wiele możliwości, które sprawdzą się nawet w mikroskopijnych kuchniach! Specjalnie dla Was zebrałam najciekawsze projekty kuchni od architektów. W niektórych realizacjach szarość jest dominująca, w niektórych subtelnie przemycona za pomocą płytek czy wykorzystanej na milion sposobów przestrzeni nad blatem, a jeszcze inne zachwycają wspaniałymi zestawieniami kolorystycznymi, albo nietuzinkowym podejściem do projektowania, gdzie ściana z czerwonej cegły dumnie łączy się z drewnem i industrialnymi lampami. Jesteście ciekawi? Zapraszam po inspiracje!
1. SZARA KUCHNIA Z BŁĘKITNYMI SMACZKAMI | PROJEKT JACEK TRYC
Pierwsza propozycja zawiera jedynie subtelne akcenty szarości, ale biorąc pod uwagę metraż aneksu kuchennego, jest to jak najbardziej zrozumiałe. Monochromatyczna kuchnia w szarościach o wiele lepiej sprawdzi się w przypadku większego metrażu. Motywem przewodnim w tym mieszkaniu jest połączenie modnego betonu i stali. Te dwa, zimne w odbiorze materiały skontrastowano z płaszczyznami z drewna dębowego. Jasnoszary kolor występuje na modnych płytkach w kształcie plastrów miodu, które ułożono w piękną kompozycję na ścianie nad blatem. Białe meble kuchenne z drewnianymi akcentami przełamano czarnymi dodatkami w postaci lamp oraz jednej ze ścian. Całości dopełniają błękitne smaczki, a także szara betonowa ściana, która idealnie komponuje się z płytkami w kuchni.
2. IDEALNA HARMONIA | PROJEKT LESINSKA CONCEPT
Kolejną realizację nazwałam idealną harmonią, bo właśnie to pierwsze nasuwa mi się na myśl, gdy patrzę na poniższe zdjęcie. Wysoko – połyskowa faktura szafek kuchennych w pięknym szarym wybarwieniu idealnie koresponduje ze ścianą nad blatem z betonu architektonicznego. Biała zabudowa sięgająca aż po sam sufit, na pierwszy rzut oka jest praktycznie niewidzialna, a z drugiej strony sprawia, że niewielka przestrzeń została wykorzystana w 100%. Wysmakowanego charakteru dodają miętowe akcenty kolorystyczne, a także biała armatura kuchenna i płyta grzewcza. Stół i krzesła w skandynawskim stylu idealnie przełamują surowy charakter aneksu kuchennego, a dzięki drewnianym deseniom kuchnia zyskuje na przytulności. Otwarte półki, zamiast zwykłych szafek kuchennych, są hitem wnętrzarskim tego roku. Na nich z łatwością wyeksponujemy ulubioną zastawę stołową czy dekoracje, które wpłyną estetyzująco na odbiór całego wnętrza.
3. SZARA KUCHNIA PEŁNA SPRZECZNOŚCI | PROJEKT JOANNA ZAWICKA PROJEKTOWANIE WNĘTRZ
Kolejny projekt kuchni urzekł mnie przede wszystkim meblami kuchennymi w wykończeniu szaro-czerwonym. Nie byłoby w tym nic odkrywczego, gdyby nie fakt, że na jednej ze ścian pojawiła się tapeta w kratę, która nie wiedzieć czemu, sprawia że kuchnia staje się nieco sielska. Gdy już zaczynamy się delektować tą sielskością, wszystko wraca do normy, gdy spojrzymy na designerskie krzesła, które nawiązują do nowoczesnych mebli. I tu znowu niespodzianka – napisy na ścianie, które na myśl przywodzą nam tylko ciepłe i pełne rodzinnego ogniska wnętrza. Ten projekt, pomimo wielu niespodzianek, a może właśnie dzięki nim, urzeka i sprawia, że nie można od niego oderwać wzroku.
4. SZARA KUCHNIA W STYLU LOFT | PROJEKT HOLA DESIGN
Ten projekt szarej kuchni uwodzi przede wszystkim wiernym odwzorowaniem stylu loft. Jak mówi sam architekt ,,jest to design dla młodej rodziny o niestandardowych oczekiwaniach funkcjonalno – estetycznych.” Zastosowane szarości i biel są nieodzownym elementem loftów, tak samo jak ,,niedbale” wymurowana ściana z cegły dodająca surowego charakteru. Dopełnieniem całości są charakterne lampy i podwieszany sufit, który jeszcze bardziej zbliża to wnętrze do tych pofabrykowach. Został on wykonany ze stalowych dwuetowników i siatki stalowej. Centrum szarej kuchni stanowi prosta w formie stalowa wyspa z kamiennym blatem. Funkcjonalne szare meble nie zakłócają loftowej stylistyki, a wręcz stają się jej idealnym uzupełnieniem. Czy Wy też, podobnie jak ja, uważacie, że szara kuchnia i styl loft to połączenie idealne?
5. SZARA ŚCIANA NAD BLATEM KUCHENNYM, PO KTÓREJ MOŻNA PISAĆ | PROJEKT LIVING BOX
Kolejna realizacja to subtelne połączenie szarości, bieli i drewna, które gdzieniegdzie zostało przełamane czerwonymi akcentami, w postaci poduszek na sofie i ozdobnych kabli przy dekoracyjnych żarówkach. Jedno z popularniejszych rozwiązań jakim są białe meble kuchenne z drewnianym blatem, nabrało świeżości dzięki ścianie wyłożonej białą cegłą oraz wyspie kuchennej z drewna. Fajnym rozwiązaniem jest również ściana pokryta szarą farbą, po której można pisać.
6. SZARA KUCHNIA W STAREJ KAMIENICY | PROJEKT MATEUSZ SKONIECZKA
Kolejny projekt zachwyca połączeniem nowoczesnych form z klimatem powojennej kamienicy. Szare meble kuchenne uzupełnione złotymi uchwytami, marmurowym blatem i taką samą przestrzenią nad nim, idealnie wpisują się w aktualne trendy i o dziwo – pięknie współgrają z klimatem reszty mieszkania. Swoistą ,,kropką nad i” są żarówki, które wyglądają jakby urwały się prosto z industrialnego wnętrza. Co powiecie na taki stylowy mish-mash? Ja jestem pod wrażeniem i mówię „tak” wszystkim eklektycznym wnętrzom w takim wydaniu!
7. MINIMALISTYCZNA SZARA KUCHNIA DOPRAWIONA SMAKAMI TRADYCJI | PROJEKT CLOUD CONCEPT STUDIO
Kolejny projekt to przede wszystkim idealne zestawienie tradycyjnego parkietu ,,jodełki” i minimalistycznej kuchni. Stół z drewna idealnie przełamuje jej surowy charakter i znacznie ociepla wnętrze. Grafitowe elementy dają wrażenie graficznej, uporządkowanej przestrzeni i za to przede wszystkim podoba mi się ten projekt szarej kuchni.
8. NAJNOWSZE TRENDY W RAMACH JEDNEGO WNĘTRZA | PROJEKT MALEE- PROJEKTOWANIE WNĘTRZ
Ściana z czerwonej cegły, szare meble kuchenne, industrialne lampy ze stali i detale z drewna – to wszystko znalazło się w jednym projekcie i sprawiło, że mamy do czynienia z naprawdę inspirującą aranżacją wnętrza. Mała przestrzeń kuchenna została wykorzystana maksymalnie dzięki przemyślanym meblom, dodatkowym półkom, a także barkowi, przy którym stanęły stylowe hokery. Takie rozwiązanie, zamiast tradycyjnego stołu, w znaczny sposób oszczędza miejsce i pozytywnie wpływa na funkcjonalność i odbiór wnętrza.
9. DUALIZM KUCHENNY NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE | PROJEKT MAGDALENA JAGANNATHAN
W tym przypadku mamy do czynienia z trudną przestrzenią do zaaranżowania, jednak pomimo wielu przeciwności, udało się stworzyć kuchnię i funkcjonalną, i bogatą w walory estetyczne. Jest tu widoczna idea pomieszczeń na osi ściany konstrukcyjnej podkreślonej materiałowo poprzez zastosowanie cegieł klinkierowanych. Jak widać, w mieszkaniu nie ma wydzielonych granic – wszelkie przymknięcia przestrzeni są jakby niedokończone, niedopowiedziane… Ciekawym zabiegiem są dwukolorowe meble kuchenne – z jednej strony stanęły grafitowe, a równolegle do nich znajdują się białe. Elementem spajającym są drewniane blaty i podłoga z tego samego materiału. Muszę przyznać, że ten projekt szarej kuchni w szczególności przypadł mi do gustu.
10. MONOCHROMATYCZNE WNĘTRZE Z ŻÓŁTYMI AKCENTAMI | PROJEKT STUDIO TRYTON
W tym wnętrzu niezaprzeczalnie rządzą szarości, które idealnie komponują się z białymi ścianami i szklaną ścianą nad blatem. Nietuzinkowego charakteru dodają żółte akcenty. Dzięki nim wnętrze nabrało polotu i świeżości. Kuchnia otwarta na salon charakteryzuje się nieprzesadnym minimalizmem, a szare matowe meble stanowią idealne tło dla sfery wypoczynkowej.
11. MIKRO ANEKS KUCHENNY W WIELKIM STYLU | PROJEKT RAZOO-ARCHITEKCI
Ta mikro kuchnia to według mnie kunszt w każdym calu. Perfekcyjnie wykorzystano niewielką przestrzeń w kawalerce, a ponadto aneks kuchenny w pokoju dziennym wygląda niezwykle stylowo i współgra ze stylistyką całego wnętrza. Wykorzystane w projekcie niezwykle modne rozwiązanie, jakim jest dualizm szafek kuchennych (górne są w drewnianym wykończeniu, natomiast dolne z szarej płyty) wnosi do wnętrza nieco świeżości, natomiast ciekawe płytki na ścianie nad blatem idealnie uspójniają różne wykończenia mebli kuchennych oraz pięknie korespondują z dywanem rozłożonym w sferze wypoczynkowej. Niewielka ścianka działowa wraz z okrągłym stołem, którego kształt idealnie pasuje do niewielkich pomieszczeń, symbolicznie rozgraniczają dwie strefy. Brawa dla pomysłowości architekta!
12. EKLEKTYCZNIE I Z POMYSŁEM | PROJEKT HANNA HILDEBRANDT – PRACOWNIA ARCHITEKTURY WNĘTRZ
Ta kuchnia to jeden ze śmielszych projektów pośród tych umieszczonych w moim zestawieniu. Znalazły się tu elementy nawiązujące naprawdę do różnych stylistyk. Pomimo to w efekcie powstał naprawdę ciekawy i spójny projekt szarej kuchni. Krzesła w stylu skandynawskim, miedziane lampy, którym bardzo blisko do loftowej estetyki, klasycyzujące szare meble kuchenne i jako dopełnienie eklektycznej całości – stół ewidentnie nawiązujący do ludwikowskich mebli. To niezwykle odważne zestawienie dla ludzi otwartych na innowację i zabawę formą. Znajdują się wśród naszych czytelników zwolennicy takich rozwiązań?
13. MIKROKUCHNIA | PROJEKT RENEES INTERIOR DESIGN
W tej mikroskopijnej kuchni, bo o powierzchni niespełna 4 m2, zmieszczono niezbędne funkcje kuchenne. Architekt zdradza, że w tym przypadku to właśnie funkcja musiała wychodzić na pierwszy plan, ponieważ jest to przestrzeń zaprojektowana dla osoby, która zawodowo zajmuje się gotowaniem. Na niebywałą funkcjonalność tej kuchni wpływa blat w kształcie litery U. To niezwykle cenne rozwiązanie, gdy na co dzień przygotowujemy małe arcydzieła sztuki, które rozpieszczają podniebienia każdego smakosza. Przy tak małym metrażu, szare meble kuchenne nie robiłyby dobrze dla odbioru wnętrza, w przeciwieństwie do białych, które optycznie je powiększają. O obecności tego projektu w zestawieniu najciekawszych szarych kuchni, zdecydowały szare ściany i blat o tym samym wybarwieniu, a także niebywale przemyślana aranżacja.
14. SZARA KUCHNIA PRZEŁAMANA SKANDYNAWSKIMI PASTELAMI | PROJEKT LESINSKA CONCEPT
Motywem przewodnim tego projektu są heksagony i pastelowe barwy. Wszystko to wpływa na rozjaśnienie wnętrza i nadanie mu przytulności. Meble kuchenne w jasnoszarym odcieniu idealnie komponują się z pięknymi pastelowymi barwami przemyconymi na ścianach, poduszkach i krzesłach. Drewniane elementy wprowadzają do mieszkania tradycyjny smak ujęty w nowoczesną formę. Przyznaję się, że ten projekt szarej kuchni to mój faworyt. Płytki heksagonalne to idealny sposób na stylowe połączenie dwóch faktur podłóg, w przypadku gdy mamy kuchnię otwartą na salon.
15. EKLEKTYCZNA KUCHNIA W SZAROŚCIACH | PROJEKT JACEK TRYC
Ten projekt zachwycił mnie przede wszystkim zestawieniem nowoczesnego wyposażenia domu z klimatem starej kamienicy. Jak mówi architekt ,,głównym celem było zachowanie jak największej ilości oryginalnych, przedwojennych elementów wyposażenia wnętrza”. Drzwi i listwy nadszarpnięte zębem czasu wpisują się w klimat starej kamienicy, a przy nowoczesnym wyposażeniu kuchni, gdzie mamy szare meble kuchenne, stalowy okap wyspowy i designerskie oświetlenie, wygląda to niezwykle stylowo i oryginalnie. Pamiętajmy, że jeśli mamy mieszkanie, w którym pełno cudów, takich jak sztukaterie, meble z poprzednich epok – nie pozbywajmy się tego, nawet jeśli marzy nam się nowoczesne mieszkanie, bo te elementy sprawią, że wnętrze nabierze niepowtarzalnego i jedynego w swoim rodzaju charakteru.
16. SZARA KUCHNIA W SKANDYNAWSKIM STYLU | PROJEKT PEPE PRACOWNIA
No i przyszła kolej na coś co na pewno każdemu przypadnie do gustu – szara kuchnia w skandynawskim stylu otwarta na salon. Szare meble kuchenne, uzupełnione o funkcjonalną białą wyspę, idealnie komponują się z błękitnymi zasłonami i szarą sofą. Parkiet ,,jodełka” ułożony na całości powierzchni wpływa na optyczne powiększenia wnętrza i tak samo jak drewniany stół, który dumnie stoi w towarzystwie krzeseł w iście skandynawskim stylu, wpływa na ocieplenie całości. To zdecydowanie wnętrze, w którym ja chętnie bym wypoczywała, przyjmowała gości, a nawet gotowała.
17. SZARE ŚCIANY W MAŁEJ KUCHNI OTWARTEJ NA SALON | PROJEKT STUDIO QUBIK
Oto projekt kawalerki, w którym szarości odgrywają pierwszoplanową rolę. W kuchni, co prawda nie zdecydowano się na szare meble, ale to i dobrze… w tak małej przestrzeni białe sprawdzają się o niebo lepiej i dodatkowo – przy większej ilości szarych elementów – ten wybór zdaje się być strzałem w dziesiątkę. Jak widzicie – szara kuchnia to nie tylko szafki kuchenne. Można uzyskać równie dobry efekt, decydując się tylko na szare ściany.
18. SZARA KUCHNIA Z DREWNIANYMI AKCENTAMI | PROJEKT KATARZYNA CYBULA
Ten projekt pojawił się w moim wpisie, ponieważ mamy tu do czynienia z najmodniejszym zestawieniem: biel, szarość i drewno. Dodatkowo podoba mi się połączenie wysoko – połyskowej faktury na frontach mebli z drewnianym wykończeniem. Mamy więc do czynienia z bardzo nowoczesną formą, którą podkreślono podwieszanym, podświetlanym sufitem i szklaną ścianą nad blatem. To wszystko gdzieniegdzie przełamano tradycyjnymi drewnianymi elementami. Wpuszczane oświetlenie idealnie wpisuje się w minimalistyczną stylistykę wnętrza, a kontrastujące ze sobą stołki dodają wnętrzu niepowtarzalnego i trochę zawadiackiego charakteru. Warto wykorzystać wolną przestrzeń na półki dedykowane specjalnie do przechowywania wina. To niezwykle estetyczne i przede wszystkim funkcjonalne rozwiązanie.
19. W ZGODZIE Z PANUJĄCYMI TRENDAMI | PROJEKT MINIMOO
Oto przykład idealnej szarej kuchni, w której całkowicie wykorzystano jej potencjał aranżacyjny. Piękny odcień ciemnej szarości totalnie zdominował meble kuchenne (bez żadnych ustępstw!). Szare fronty, podłoga, blat, kuchenne agd i w tym samym wybarwieniu ściana nad blatem. Na taki total look można sobie pozwolić tylko w przypadku naprawdę dużego metrażu. Za magiczną granicą wydzieloną przez zmianę podłogi następuje skandynawska biel. Czy nie jest to idealne połączenie? To mój kolejny faworyt!
20. HITOWA W SIECI SZARA KUCHNIA | PROJEKT PASS ARCHITEKCI
I na koniec projekt szarej kuchni, który okazał się hitem sieci. Nie ma w tym nic dziwnego, biorąc pod uwagę jej estetykę i funkcjonalność. Piękne i ponadczasowe zestawienie grafitowej szarości z drewnem idealnie sprawdzi się w mieszkaniach osób, które cenią niestandardowe i niezwykle wygodne rozwiązania. Czy wyobrażacie sobie jak łatwo utrzymać tę kuchnię w czystości? Jeszcze większej funkcjonalności nadaje punktowe oświetlenie zaznaczone czarnym kolorem, który daje wrażenie graficznego porządku. Biała posadzka i w tym samym kolorze ściany mają wpływ na to, że pomimo wykorzystania ciemnych kolorów, mała kuchnia nie traci na odbiorze wizualnym. Ściana pociągnięta farbą kredową, to świetny sposób na wprowadzenie do kuchni modnych szarości.