Sztukaterie, czyli klimat dawnych lat w nowoczesnym wydaniu
proj. Piotr Stolarek – Projektowanie wnętrz

Sztukaterie, czyli klimat dawnych lat w nowoczesnym wydaniu

Gdzieś kiedyś przeczytałam, że sztukaterie są tym elementem dekoracji wnętrza, do której trzeba dojrzeć. Tak było ze mną… Jeszcze dosyć niedawno uważałam, że mają więcej wspólnego z kiczem niż sztuką i powinny zostać tam gdzie ich miejsce – w epoce baroku. Później, gdy natrafiałam na realizacje, w których znalazły się sztukaterie, patrzyłam trochę z obojętnością. Obecnie jestem na takim etapie, że mam ochotę je widzieć w każdym projekcie. Czy to w nowoczesnym, czy w rustykalnym – mam nieodpartą chęć analizowania wnętrz z nimi w roli głównej krok po kroku. A jak jest z Wami? Być może, podobnie jak ja kilka lat temu, jesteście kategorycznie na nie, a może właśnie są Wam tak obojętne jak zeszłoroczny śnieg, ale są na pewno wśród Was Ci, którzy chętnie wprowadzą sztukaterie do swoich czterech kątów, dlatego poniżej przedstawiam kilka najważniejszych faktów dotyczących tego rodzaju sztuki w aranżacji wnętrz, a także piękne inspiracje z rozetami, gzymsami, „boazeriami” i innymi ornamentami, które dodają wnętrzom klasy i elegancji. Zapraszam!

 

 

Bo diabeł tkwi w szczegółach…

,,Nie trzeba lekceważyć drobnostek, bo od nich zależy doskonałość, która nie jest drobnostką” – to słowa jednego z najważniejszych artystów w historii naszych dziejów – Michała Anioła. Moim zdaniem tę sentencję możemy odnieść do współczesnej sztuki projektowania wnętrz. Chyba w prawie każdym tekście podkreślam jak ważne jest zwracanie uwagi na nawet najdrobniejsze detale, bo to one wpływają na ostateczną aranżację.

 

Połączenie szarości z brązem i cegłą – kilka propozycji architektów 

 

jadalnia
Projekt: P2 Pikiel & Piltz www.p2design.pl | fot. Jakub Nanowski PERSPEKTYWA

 

Sztukateria jest właśnie takim elementem wystroju domu, który niby nic znaczy, a jednak decyduje o tym jak nasze mieszkanie w efekcie będzie wyglądało. Od razu powiem, że ten rodzaj dekoracji nie jest zarezerwowany tylko do pałacowych czy klasycznych wnętrz. Należy jak najszybciej skończyć z tym stereotypem. Oczywiście nie jest on bezpodstawny, bowiem pierwsze sztukaterie pojawiły się w okresie starożytności, czyli w czasach, w których królował styl klasycystyczny. Potem miały swoje prawdziwe odrodzenie oczywiście w okresie renesansu i pełnego przepychu baroku, ale to współczesne projekty pokazują prawdziwy potencjał aranżacyjny sztukaterii i udowadniają, że wcale nie trzeba mieć pałacu, aby sztukaterie wprowadzić.

 

Listwy dekoracyjne, z których „wyrzeźbisz” piękne sztukaterie możesz kupić w naszych salonach Internity Home i Prodesigne >> kliknij, żeby zobaczyć adresy!

 

Projekt: P2 Pikiel & Piltz www.p2design.pl | fot. Jakub Nanowski PERSPEKTYWA

 

Nie tylko w jednym stylu, ale tylko w wyborowym towarzystwie

Choć usilnie przekonuję Was do zerwania ze stereotypowym połączeniem sztukaterii ze stylem klasycystycznym czy angielskim, to nie zwalniam nas z „obowiązku” zapewnienia sztukaterii równie doborowego towarzystwa, bowiem warunkiem udanej aranżacji z nią w roli głównej, jest poczucie dobrego smaku. Nigdy, ale to przenigdy, rozety na sufitach, listwy dekoracyjne, sztukaterie imitujące boazerie czy obudowy komików z nich stworzone nie będą dobrze wyglądały w otoczeniu starej wersalki, plakatu wyrwanego ze środka czasopisma dla nastolatków czy fotela z podartą tapicerką. Sztukaterie są za to doskonałym tłem dla designerskich i nowoczesnych form, a także mebli w stylu vintage.

 

W dobrym guście jest nie stosowanie ozdobnych sztukaterii przy suficie w pomieszczeniach o bardzo małym metrażu, ponieważ mogą przytłoczyć wnętrze i wyglądać po prostu śmiesznie.

 

Jak urządzić małe mieszkanie? Przedstawiamy najlepsze projekty

 

 

Sztuka dla sztuki? Nie, sztukateria do pięknych wnętrz

Jak już zdążyliście się dowiedzieć, sztukaterie nie są zarezerwowane tylko do majestatycznych wnętrz, jednakże powinniśmy z szacunkiem podchodzić do tego rodzaju dekoracji. W innym przypadku możemy otrzeć się o kicz, a nawet śmieszność.

 

Za pomocą sztukaterii z łatwością wyczarujemy w swoim domu klimat paryskiej kamienicy.

 

sztukaterie
Salon w paryskim klimacie | proj. Anna Maria Sokołowska Architektura Wnętrz (zdjęcie: fotomohito)

 

Ponadto warto wiedzieć, że są doskonałą alternatywą dla zwykłej farby czy tapety. Ich inną zaletą jest to, że są bardzo łatwe w montażu, ponieważ obecnie najczęściej możemy się spotkać z listwami poliuretanowymi (kiedyś były wykonywane z gipsu). Zdaje się, że są idealnym rozwiązaniem do szybkich metamorfoz wnętrz, a oprócz tego są odporne na wilgoć, co czyni je produktem nie tylko ładnym, ale też łatwym w utrzymaniu w dobrym stanie.

 

Nasz specjalista poleca sztukaterię z pianki poliuretanowej, będącą świetną alternatywą dla listew drewnianych czy mdf.  Tego typu sztukateria nie ma właściwości higroskopijnych, jest niepalna oraz łatwa do montażu oraz pomalowania.

 

design: Katarzyna Piotrowska Projektowanie Wnętrz,<br />photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito
design: Katarzyna Piotrowska Projektowanie Wnętrz,
photos: Katarzyna Seliga-Wróblewska, Marcin Wróblewski / Fotomohito
sztukaterie
Garsoniera na Mokotowie | Proj. Anna Koszela Architekt Wnętrz

Zapytaj // naszego eksperta

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Katarzyna Kosieradzka-Krysiuk

doradca klienta meble / tkaniny / tapety / wykładziny
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Białystok

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków