Twój kolor aranżacji wnętrz oparty na Twoim Enneagramie | IH - Internity Home
Mieszkanie w Białce Tatrzańskiej w soczystej zieleni | Projekt Ewa Tarapata Architekt Wnętrz

Twój kolor aranżacji wnętrz oparty na Twoim Enneagramie

Enneagram to interaktywny test, który dzieli osoby na 9 typów osobowości. Pozwala on na zrozumienie siebie i innych bardziej szczegółowo. Podobnie jak w przypadku znaków astrologicznych lubimy się kategoryzować, wchodzić w introspekcję. Jako że codziennie, pracuje z kolorami, postanowiłam określić, które kolory najlepiej pasują do każdego typu Enneagramu. Jaki zastosować kolor przewodni w domu. Mam nadzieję, że będzie inspirującym czynnikiem do odświeżenia naszej domowej przestrzeni. Jeśli nie znacie swojego typu osobowości taki test możecie zrobić za darmo w Internecie. Oczywiście jest to zabawa i prosimy o dystans ? A jeśli znacie swój typ – zapraszamy do zabawy!

 

Typ 1: Perfekcjonista

Typy 1 są również nazywane typem racjonalnym, idealistycznym. Mają mocne zasady, są sumienni i mądrzy. Wyraźnie widzą różnice między dobrem a złem i zawsze dążą do zmian i ulepszeń. Ich wysokie standardy czynią z nich perfekcjonistów, ale potrafią być zbyt krytyczni i niecierpliwi. 

Nowojorski styl projekt Milk Designs
Nowojorski styl projekt Milk Designs

Szary to kolor Typu 1. Jest klasyczny, czysty i prosty. Ci, którzy mają tendencję do używania szarości w swojej przestrzeni, są zdyscyplinowani i inteligentni. Połącz szarość z ciepłymi kolorami, takimi jak odcienie złota, wikliny lub drewna, aby stworzyć zachęcającą przestrzeń. Pomaluj ściany w tym kolorze, aby nadać Twojemu domowi uczucie czystości, które pozwoli zachować spokój umysłu, szczególnie w sypialni.

 

Typ 2: Dawca

Typ 2, czyli opiekuńczy, interpersonalny, jest kochający, hojny i przyjazny. Ich empatia, bezinteresowność i serdeczne serce sprawiają, że są lubiani, potrafią poświęcić się pomaganiu innym. Jako osoby zadowalające ludzi mają problemy z zaspokojeniem własnych potrzeb, kieruje nimi bezwarunkowa miłość. 

Ponieważ typy 2 są osobami popularnymi, lubianymi, potrzebują w domu koloru niebieskiego. Tych których pociąga niebieski, są lojalni i przyjaźni. Ponieważ typy 2 mogą być nadmiernie pobudzeni fizycznie i emocjonalnie, niebieski można wykorzystać w ich przestrzeni, aby stworzyć uspokajające, regenerujące środowisko. Użyj jasnoniebieskiego na ścianach, aby uzyskać świeży i regenerujący wygląd lub ciemnoniebieskiego, aby uzyskać pozytywną przestrzeń.

Odwzorowanie – projekt granatowej kuchni

Typ 3: Wykonawca

Zorientowany na sukces, pragmatyczny, typ 3 to osoba pewna siebie, która ma urok i energie. Typ 3 jest niezwykle ambitny i dba o status. Są kompetentni, dyplomatyczni i wyróżniają się we wszystkim, na czym chcą się skupić. Mają skłonność do przepracowywania się i zmagania się z nadmierną konkurencyjnością i zbytnim przejmowaniem się tym, co myślą inni. 

Czerwony to kolor pewności siebie i energii i uważam, że jest to najlepsze dopasowanie. Ludzie, którzy lubią czerwień, są intensywni, zdeterminowani i energiczni. Odcień czerwieni, który wybierzesz, naprawdę zmienia przestrzeń. Jako rozsądny i praktyczny typ, wybierz głęboką czerwień w kluczowych tkaninach, takich jak dywaniki, siedzenia, zasłony lub pościel, aby uziemić przestrzeń. Ponieważ pracujesz ciężko, możesz potrzebować miejsca na relaks, postaw na lekki koral na ścianach.

koral we wnętrzach

Typ 4: Indywidualista

Typ 4 jest również znany jako typ wrażliwy, wycofany. Są bardzo spostrzegawczy, kreatywni i świadomi siebie. Mają czasem tendencję do użalania się nad sobą i smutnego nastroju; jednak ich ogromna kreatywność pozwala im szybko zienić swoje nastawienie.

Aby pobudzić kreatywność, użyj fioletu w swojej przestrzeni. Tych, których pociąga kolor fioletowy, zazwyczaj są kreatywni, spostrzegawczy i romantyczni. Jeśli chcesz mieć spokojny, relaksujący pokój, użyj koloru lila na ścianach. Jeśli chcesz uzyskać bardziej wyrafinowany wygląd, użyj ciemnofioletowych akcentów na pościeli, siedzeniach lub dekoracjach. 

Typ 5: Obserwator

Typ 5 jest również znany jako typ myśliciel. Piątki są innowacyjne, ciekawe i niezależne. Są wnikliwe, ale potrafią być tajemnicze i izolują się często od świata.  Piątki potrafią być ekscentryczne i inaczej patrzeć na świat. Ich pomysły często wyprzedzają czasy. 

PROJEKTANT EMOCJI | Wywiad o wnętrzach z Michałem Sumera | FOTO Przemek Kuciński/niewformie
 

Poddasze na ul. Brzozowej | Proj: Piotr Łucyan Art`Up Interiors
Poddasze na ul. Brzozowej | Proj: Piotr Łucyan Art`Up Interiors
Poddasze na ul. Brzozowej | Proj: Piotr Łucyan Art`Up Interiors
Poddasze na ul. Brzozowej | Proj: Piotr Łucyan Art`Up Interiors

Dlatego do tego typu wybrałam żółty.  Żółty to kolor inspiracji i radości. Żółty może stymulować innowacje piątki, jednocześnie je pobudzać do działania. Jeśli jasnożółty kolor wydaje się zbyt intensywny dla twoich ścian, użyj go jako akcentów w całym pokoju. Jeśli chcesz zanurzyć się w kolorze farby, bladożółty jest zawsze bezpiecznym i słonecznym zakładem.

Typ 6: Lojalista

Typ 6, czyli typ zaangażowany, zorientowany na bezpieczeństwo, jest oddany, niespokojny i odpowiedzialny. Angażują się i dobrze rozwija im się współpraca z innymi. Szóstki są pracowite i dostrzegają problemy. Wspierają innych, są bardzo godni zaufania.

Brązy w łazience

Typ 6 powinien otaczać się brązami w swoim domu. Podobnie jak szóstki, kolor brązowy daje poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia. Powinien złagodzić niepokój, który odczuwasz jako szóstkę. Ci, którzy lubią brąz, lubią wygodę i prostotę. Brąz jest świetny, ponieważ występuje naturalnie w wielu miejscach. Niezależnie od tego, czy są to drewniane meble, czy wiklinowe, rattanowe i bambusowe krzesła, brąz można łatwo włączyć w aranżację!

Typ 7:  Epikurejczyk.

 Epikurejczyk, kochający zabawę typ jest wszechstronny. Pożytkują swoją energię i talenty w wielu różnych dziedzinach, co może prowadzić do nadmiernego rozpraszania się. Ich spontaniczność prowadzi do nowych  doświadczeń. Siódemki są optymistyczne i ekstrawertyczne i chociaż potrafią być niecierpliwi, są wdzięczni i szczęśliwi. 

Kolor pomarańczowy odpowiada typowi 7. Pomarańczowy to zabawny i energiczny kolor, który wymaga uwagi. To kolor ciepła i życzliwości. Użyj intensywnej pomarańczy na ścianach, aby uzyskać zabawny pop. W przypadku akcentów jednym z moich ulubionych sposobów dodawania pomarańczy są doniczki z terakoty. Są tanie i łatwe do znalezienia!

Typ 8: Szef

Typ 8, czyli potężny, dominujący typ jest pewny siebie i silny. Ich intensywna postawa może innych onieśmielać. Ósemki lubią kontrolować swoje otoczenie. Są opiekuńcze, asertywne i zdecydowane, co może inspirować i poprawiać życie innych. 

CZARNO-BIAŁY DOM | PROJ: STUDIO HOME DESIGN

Dla najbardziej intensywnego i potężnego typu wybrałam kolor czarny. Czarny to kolor mocy, ambicji i siły. Czarnego należy używać ostrożnie. Za dużo czerni może być zbyt przytłaczająca i onieśmielająca. Moją ulubioną przestrzenią do wykorzystania czerni jest łazienka.

Typ 9: Mediator

Dziewiątki  są również nazywane łagodnymi typami. Są spokojne i wspierające. Ich miła natura może czasami sprawić, że będą zbyt chętni do pójścia innym na rękę, tylko po to, aby zachować spokój. Dziewiątki są ufne, otwarte i skutecznie łagodzą konflikty. Łączą ludzi.

Mieszkanie w Białce Tatrzańskiej w soczystej zieleni | Projekt Ewa Tarapata Architekt Wnętrz

Zielony to jeden z najbardziej kojących kolorów. To relaksujący kolor, który też jest harmonijny. Zieleń może przynieść równowagę, stabilność i radość w przestrzeni. Wybierz jasną zieleń, jeśli chcesz wnieść energię do pomieszczenia, delikatną zieleń dla relaksu lub głęboką zieleń dla stabilności. W razie wątpliwości dodaj kilka roślin.

Dobrze zrobiony projekt zmienia życie | Architekt Anna Jurasz Stellar Studio
Dobrze zrobiony projekt zmienia życie | Architekt Anna Jurasz Stellar Studio

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków