Wabi-sabi, czyli mieszkania niedoskonałe - nowy trend prosto z kraju Kwitnącej Wiśni | IH - Internity Home

Wabi-sabi, czyli mieszkania niedoskonałe – nowy trend prosto z kraju Kwitnącej Wiśni

Wabi-sabi, a co to jest?

Wabi-sabi to pewna filozofia projektowania wnętrz polegająca na odnajdywaniu piękna w nieperfekcyjnych przedmiotach. Przede wszystkim liczy się prostota, naturalne kolory, skromne wykończenie wnętrz a także ceni się rzemiosło. Przedmioty, pomieszczenia łączy autentyczność i to jest klucz wabi-sabi, rysy czy zadrapania, ślady użytkowania, surowość to właśnie powinno być docenione we wnętrzu.

Po duńskim hygge i szwedzkim lagom, kolejna inspiracja dla branży projektowej napływa do nas z Japonii.

Wabi-sabi wnętrza elementy wystroju

Przedmioty w mieszkaniu w stylu wabi-sabi łączą więc trzy cechy: funkcjonalizm (w myśl dzielenia się z innymi), piękno i nostalgię. Paleta kolorów w wabi-sabi to głównie paleta bieli i kolory ziemi, dzięki bazowaniu na naturalnych materiałach (drewno, len, bawełna, wiklina, kamień…). Japończycy wyznają zasadę: żyj skromnie, ucz się czerpania satysfakcji z życia. Osoby, które praktykują wabi-sabi we wnętrzach nazywane są wabibitos „osoby, które są w stanie stworzyć kompletną całość z ośmiu części, kiedy reszta z nas musi mieć tych części dziesięć”. Chodzi o to, że potrafią one zarządzić mniejszą przestrzenią, mogą jeździć mniejszym autem i jeść tylko tyle, aby napełnić żołądek. Bardzo ważne jest też tworzenie przedmiotów samodzielnie, na przykład ceramika – żaden z talerzy czy misek wyprodukowanych na kole garncarskim i wypalonych w piecu nie będzie taki sam, a jednak wszystkie razem i każde z osoba jest pięknym przedmiotem. 

 

Wabi-sabi to japońska filozofia, która przeciwstawia się konsumpcjonistom, stawia na naturalność i lansuje tezę, że nie wszystko musi być doskonałe!

 

Filozofia skupia się na odnajdowaniu piękna w niedoskonałościach i akceptacji naturalnego cyklu dojrzewania i starzenia się. W designie przejawia się więc w produktach i elementach wyposażenia wnętrz oraz materiałach dalekich od perfekcji, naruszonych zębem czasu czy z widocznymi oznakami użytkowania. Te składają się na przytulną, „domową” całość, tak daleką od często odhumanizowanych aranżacji prezentowanych w magazynach wnętrzarskich i w oknach wystawowych.

Materiały, których używamy w wystroju wnętrz wabi-sabi powinny być organiczne, mogą pochodzić z recyklingu i muszą być naturalne. Nic nie może być przesadnie perfekcyjne, a jednak powinno być minimalistyczne.

Hygge i lagom na chwilę dziękujemy!

Zostań wabibitos! Zobaczcie jakie to proste:

 
Apartament w Berlinie

\

Projekt Indoor
Projekt Indoor

proj.: Mariola Kowalska i Paulina Ledzion http://www.studiorysik.pl/ | fot: Bartek Wileński
proj.: Mariola Kowalska i Paulina Ledzion http://www.studiorysik.pl/ | fot: Bartek Wileński

Dziurdzia projekt
Dziurdzia projekt
Dziurdzia projekt

Mieszkanie zgodnie z filozofią wabi-sabi, urządzisz z nami:

Największy wybór płytek w naszych salonach!

Naturalne, najwyższej jakości tkaniny!

 

Zobacz nowości od Mutiny! ►Kliknij◄

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Barbara Kędzierska

Specjalista // Meble
×

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Joanna Siarecka

Specjalista // Tekstylia, dekoracje okienne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków