Jaką wannę wybrać do łazienki? Omawiamy rodzaje, materiał i obudowy
Łazienka | proj. OIKOI, fot. Martyna Rudnicka
Axor

Jaką wannę wybrać do łazienki? Omawiamy rodzaje, materiał i obudowy

Nie potrafimy sobie bez niej wyobrazić aranżacji naszych łazienek. Pozwala nie tylko utrzymać codzienną higienę, ale często także pełni wiele innych, często nieoczywistych funkcji – od miejsca, w którym możemy namoczyć pranie (szczególnie w przypadku bardzo opornych plam), czasem jest to zbiornik, w którym trzymamy wigilijnego karpia. Niemniej wanna, bo o niej dzisiaj będę pisał, to też doskonały sposób na relaks i odprężenie. Kto z was nie lubi brać od czasu do czasu ciepłych, długich kąpieli, z książką lub filmem (oczywiście jeśli w łazience jest miejsce, by bezpiecznie ustawić ekran lub laptopa)? Jeśli planujesz zakup lub wymianę wanny, a nie wiesz od czego zacząć, to ten artykuł jest dla ciebie! Rodzaje, materiały, z których są wykonane, praktyczne wskazówki oraz oczywiście przykłady ciekawych modeli wanien.

 

Wanna wolno stojąca w aranżacji łazienki | proj. Avocado Concept
Wanna wolno stojąca w aranżacji łazienki | proj. Avocado Concept

Rodzaje wanien

Zacznijmy od podstawowego rozróżnienia wanien. Jest ich kilka rodzajów i możemy je podzielić m.in. ze względu na posiadane funkcje, kształt czy użyty materiał. Każdy parametr ma duże znaczenie i jest brany pod uwagę podczas projektowania wnętrza łazienki przez architektów. Dlatego, jeśli współpracujecie z profesjonalistą, to bardzo ważne jest jak najbardziej precyzyjne określenie swoich potrzeb i preferencji. Uda się wtedy wypracować najbardziej optymalne i satysfakcjonujące rozwiązanie.

Najpopularniejsze są wanny tradycyjne, które spotkać można w różnych kształtach, wymiarach, pojemnościach i możliwościach montażu – zarówno jako wanny do zabudowy jak i efektowne wanny wolnostojące. Tradycyjne wanny w zabudowie posiadają najczęściej doprowadzenie wody poprzez baterię podtynkową, zaś wolno stojące wyposażone są w stylowe wysokie baterie montowane na podłodze. Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o odpływ – w zabudowanych wannach odpływ jest maskowany, w wolno stojących trzeba odpowiednio rozplanować rozkład rur – najlepiej już na samym etapie projektowania budynku, by potem uniknąć kosztownych prac dostosowujących instalację sanitarną.

WOLNO STOJĄCA WANNA W ARANŻACJI ŁAZIENKI

 

Sanitariaty: marka Axor
Sanitariaty: marka Axor

 

Obok tradycyjnych wanien, spotykamy też te wyposażone w dodatkowe funkcje. Najpopularniejsze z nich to wanny z hydromasażem. Czym jest hydromasaż? Przez specjalne dysze do wanny wypełnionej wodą wtłaczane jest powietrze, powodując powstawanie bąbelków (masaż powietrzny). Istnieją też modele, które generują silne prądy wodne o ustalonym kierunku (masaż wodny). Jest to bardzo przyjemna funkcja, ponieważ dzięki hydromasażowi możemy się zrelaksować, zażywając odprężającego delikatnego masażu. Techniki te wykorzystuje się bardzo często jako element rehabilitacji przy schorzeniach reumatologicznych, oddechowych czy kręgosłupa. Niestety, trzeba mieć też na uwadze, że nie wszystkie modele wanien z hydromasażem będą się nadawały do tradycyjnych kąpieli. Najlepiej tę informację sprawdzić w specyfikacji lub zapytać sprzedawcę.

Najmniej spotykane są także wanny z kabiną prysznicową. I nie mówię tu zestawie złożonym z różnych elementów, ale o gotowych kompletach, dedykowanych głównie do małych łazienek, gdzie nie ma możliwości zaaranżowania prysznica, albo istnieją trudności w podłączeniu wody lub odpływu. W skład kompletu wchodzi wanna, panel prysznicowy i dostosowane do kształtu wanny drzwi prysznicowe lub parawan.

 

proj. FLOW Interiors
proj. FLOW Interiors

Kształt wanny – prostokątna, owalna, okrągła, narożna? Jaką wybrać?

Ze względu na używane materiały (o czym nieco więcej poniżej), producenci uzyskują przeróżne kształty wanien, od bardziej symetrycznych i typowych, aż po niestandardowe rozwiązania, również dedykowane do konkretnego pomieszczenia, wykonywane na wymiar (choć to naturalnie wiąże się z dużo większymi kosztami). Oto jakiego rodzaju wanny możemy spotkać na rynku:

wanny asymetryczne – w wersjach:
wanna narożna – występują w wersji prawo- lub lewostronnej;
specjalne – dedykowane, tworzone na wymiar, lub limitowane wanny w nietypowych kształtach;
wanny symetryczne – mają przynajmniej dwa boki równej długości, dzielą się na:
wanna narożna – posiada dwa równe boki, najczęściej w wersji zaokrąglonej (kształt ćwiartki koła);
wanna beznarożnikowa – przypominają wanny narożne, lecz nie posiadają narożnika;
wanna prostokątna – klasyczne, najczęściej spotykane wanny w kształcie prostokąta;
wanna ośmiokątna – posiada osiem boków;
wanna sześciokątna – posiada sześć boków;
wanny okrągłe – występujące w wersji wolnostojącej (kształt koła wewnątrz i na zewnątrz); do zabudowy (kształt koła wewnątrz wanny);
wanny owalne – zbliżone kształtem do wanien okrągłych. 

JAK ZMIENIĆ ŁAZIENKĘ W DOMOWE SPA?

 

proj. razoo-architekci
proj. razoo-architekci

Wanna idealna – jaki materiał wybrać?

Jak większość wyposażenia domu, także wanny wykonywane są z różnych materiałów. Każde z nich ma określone właściwości, które przekładają się na komfort i wygodę użytkowania. Rozróżniamy następujące rodzaje wanien:

Wanna akrylowa

Wanna wykonana z polimetakrylanu metylu, czasem wzmacniana poliestrem i włóknami szklanymi, który jest popularnym materiałem ze względu na swoje właściwości łatwego formowania i trwałości. Wanna z akrylu ma ciepłą w dotyku powierzchnię, jest wytrzymała i odporna na przebarwienia.

W wielu modelach wanien akrylowych można zamontować hydromasaż, a zarysowane powierzchnie łatwo naprawić.
Minusem zastosowania tego materiału jest podatność na zarysowania oraz konieczność czyszczenia bez użycia powierzchni ściernych. Wanna akrylowa ma lepszą termoizolację niż wanna stalowa, ale gorszą od wanien żeliwnych czy drewnianych.

 

proj. Soma Architekci
proj. Soma Architekci

Wanna stalowa

Wanny stalowe wykonane są najczęściej z blachy stalowej. Na stal nanoszona jest emalia, nawet w kilku warstwach. Wanna stalowa z naniesioną na jej powierzchnię emalią jest następnie poddawana procesowi wypalania w wysokiej temperaturze, dzięki czemu stal i ceramiczna emalia łączą się ze sobą trwale. Zastosowanie takiego rozwiązania posiada szereg zalet: twarda emalia umożliwia używanie wszelkich środków czyszczących dostępnych na rynku, nie rysuje się, jej kolor jest przez wiele lat tak atrakcyjny jak w dniu zakupu. Poza tym stal gwarantuje sztywność i stabilność produktu, szczególnie dużych wanien, wanien wolno stojących. Wśród wad wanien stalowych wymienia się m.in. wyższą utratę ciepła oraz mniejszą dźwiękochłonność. Można temu jednak zaradzić stosując otulenie wanny styropianem.

 

proj. Soma Architekci
proj. FLOW Interiors

Wanna konglomeratowa

Wanny z konglomeratu powstają na bazie dwóch lub więcej materiałów i wyróżnia się dwa najpopularniejsze rodzaje: quaryl, czyli połączenie kwarcu i akrylu dające łatwą w czyszczeniu, ciepłą i miłą w dotyku powierzchnię; oraz konglomerat mineralny – odporny na uszkodzenia i dobrze trzymający ciepło.

 

Kaldewei Vaio Duo Oval (Łazienka biała)
Kaldewei Vaio Duo Oval (Łazienka biała)

Wanna drewniana

U nas co prawda nie jest to popularne rozwiązanie, ale wanny drewniane mają bardzo dużo zalet – są przede wszystkim ekologiczne i bardzo trwałe oraz doskonale trzymają ciepło. Ten typ wanien dobrze przyjął się w Japonii, gdzie służy tylko do relaksu i odprężenia. Wanny drewniane najczęściej są pokryte powłoką antybakteryjną. Spotykane są także wersje 2 w 1 czyli wanny drewniane z wkładem akrylowym.

 

proj. Jacek Tryc
proj. Jacek Tryc

Wanna kamienna

Wanny kamienne to doskonała propozycja dla osób, które pragną mieć w domu luksus totalny. Wykonane są głównie z granitu, marmuru lub trawertynu. To sprawia, że tego typu wanny są bardzo odporne na zarysowania, a ponadto wyglądają spektakularnie. Niestety, jak się łatwo domyślić, jest to bardzo kosztowne rozwiązanie, które wymaga także dość sporej przestrzeni a także odpowiednich założeń architektonicznych – wanny kamienne są bardzo ciężkie i wymagają izolacji od podłoża, by nie tracić zbyt szybko ciepła.

Oczywiście istnieją także inne rodzaje wanien. Wykonane z żeliwa, miedzi czy szkła. Są bardzo rzadko spotykane, ale przy odrobinie determinacji można je znaleźć.

Wanny HushLab

Zabudowa czy obudowa wanny?

To kolejna kwestia, która jest bardzo ważna z punktu widzenia projektowania wnętrz łazienek. W pewnym momencie staniemy przed wyborem rodzaju wanny: wolno stojąca czy do zabudowy? Jeśli wybraliśmy wannę do zabudowy, to możemy skorzystać z dwóch rozwiązań – dedykowanych obudów wannowych, które pasują najczęściej tylko do danego modelu; lub wybierając bardziej stałą konstrukcję czyli zabudowanie wanny, np. płytkami.

 

proj. Stabrawa
proj. Stabrawa

Płytki są świetnym sposobem na stylowe zabudowanie wanny

Drugie rozwiązanie stwarza w przyszłości problemy jeśli chodzi o ewentualny remont łazienki. Musimy wtedy położone płytki zrywać, co generuje dodatkowe koszty i tworzy jeszcze większy bałagan. Jednak z drugiej strony pozwala to na spójniejsze zaaranżowanie łazienki.

Obudowy zaś są dużo tańszym i mniej inwazyjnym rozwiązaniem. Ponadto w wielu modelach pozwalają na łatwy demontaż i zmianę, np. kolorystyki. W niektórych modelach obudowy wanien pozwalają na dodatkowe wyeksponowanie samej wanny – uwypuklenie kształtów, linii i designu.

Niezbędne wyposażenie wanny

Nie powinniśmy także zapominać o niezbędnym wyposażeniu do wanny. Podstawowym wyposażeniem jest bateria wannowa, dzięki której będziemy mogli sterować przepływem wody. Bardzo popularne w ostatnim czasie stają się baterie z termostatem.

Wśród akcesoriów popularne są także słuchawki prysznicowe, które rozbudowują możliwości baterii wannowych. Przydatne także będą wszelkiego rodzaju chwyty i relingi na ręczniki, niewielkie półki, na których umieścimy mydelniczkę lub żele do kąpieli, a nawet głośniki dzięki którym posłuchamy swoich ulubionych piosenek.

 

Kaldewei Vaio Duo Oval
Kaldewei Vaio Duo Oval

Tilla Architects Apartament 80m2 w Warszawie
Tilla Architects Apartament 80m2 w Warszawie
biało drewniana łazienka
biało drewniana łazienka
Proejkt Elementy | Drewniany Dom
Proejkt Elementy | Drewniany Dom
Mutina Phenomenon
Mutina Phenomenon

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Sylwia Matusiak

Specjalista // Podłogi drewniane
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków