10 skutecznych roślin, które odstraszą owady w ogrodzie
ImolaCeramica Home

10 skutecznych roślin, które odstraszą owady w ogrodzie

Wiosna w ogrodzie to nie tylko pięknie rozkwitające kwiaty, zielone liście na drzewach i bujnie wzrastająca trawa. To również, niestety, początek sezonu działalności wszelkiego rodzaju insektów i owadów. Wśród nich największy wróg wieczornych spotkań ze znajomymi przy grillu lub przy filiżance herbaty na tarasie – komary. Zwalczać je i chronić się przed nimi możemy na wiele różnych sposobów. Postanowiłem więc poszukać naturalnych sposobów jak odstraszyć owady w ogrodzie. Tak oto powstało zestawienie 10 roślin, które pomogą trzymać z daleka niepożądanych gości.

 

ImolaCeramica
ImolaCeramica

1. LAWENDA – SPOSÓB NA OWADY W OGRODZIE

Zaczynamy od bodaj najpopularniejszego tematu z kategorii roślin ogrodowych, jaki pojawił się na naszym blogu (choć po piętach depcze mu Magnolia ogrodowa) czyli lawendy. Jak się okazuje, jej kwiaty są nie tylko są świetnym sposobem na udekorowanie parapetu lub balkonu, ale także dzięki charakterystycznym olejkom zapachowym, skutecznie odstrasza komary oraz mole. Niestety, ze względu na dość słodką woń, może się zdarzyć, że zwabią osy i pszczoły.

2. MIĘTA

Wytwarza silne olejki eteryczne, które nie są zbyt pożądane przez owady, dzięki czemu możemy trzymać je z dala od miejsc, gdzie ją posadzimy. Z racji tego, że dość szybko i bujnie się rozrasta, warto zapewnić jej trochę przestrzeni do rozrostu (najlepsze są duże doniczki lub skrzynki kwiatowe). Słoneczne stanowisko i piaszczysto-próchniczna gleba jest najlepsza do właściwego rozwoju. Niestety kwitnie niezbyt atrakcyjnie.

 

Mięta w ogrodzie
Mięta w ogrodzie

3. KOCIMIĘTKA

Uprawiana najczęściej w pojemnikach, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, by ustawić ją w ogrodzie lub na tarasie w odpowiednim miejscu, by uchronić się od znienawidzonych komarów. Efektownie prezentuje się odmiana Six Hills Giant o lawendowo-niebieskich kwiatach. Jeśli zaś lubimy koty, to użycie kocimiętki będzie idealnym pomysłem, ponieważ kocimiętka działa jak swoisty wabik na te urocze stworzenia.

 

Kocimiętka
Kocimiętka

4. TRAWA CYTRYNOWA

Ze względu na panujące w Polsce warunki klimatyczne trawa cytrynowa nie nadaje się do uprawy w ogrodzie, ale z powodzeniem możemy ją posadzić w doniczce i w razie potrzeby możemy ją wystawiać na taras, by odstraszyć krążące wokół insekty. Po za tym posiada intensywny, charakterystyczny cytrynowy aromat, który po delikatnym wierzgnięciu źdźbeł trawy, unosi się w powietrzu.

 

Trawa cytrynowa
Trawa cytrynowa

5. PYSZNOGŁÓWKA OGRODOWA

Alternatywą dla trawy cytrynowej może być właśnie pysznogłówka ogrodowa, która jest dużo łatwiejsza w uprawie, a dodatkowo po wysuszeniu liści, możemy zrobić z niej aromatyczną i naturalną herbatkę. Doskonale radzi sobie z komarami, a dzięki bardzo intensywnemu aromatowi, pozostawia w powietrzu przyjemny zapach. Ponadto pysznogłówka jest niezwykle dekoracyjna i doskonale odnajduje się jako uzupełnienie ogrodowych rabatek i przydomowych skalniaków.

 

PYSZNOGŁÓWKA OGRODOWA
PYSZNOGŁÓWKA OGRODOWA

6. PELARGONIA

Jej podstawową cechą są dekoracyjne kwiaty, dzięki czemu często stanowią ozdobę parapetów i zimowych ogrodów w wielu domach na świecie. Jednak oprócz walorów estetycznych, pelargonie dzięki charakterystycznemu zapachowi, są doskonałym „straszycielem” dla uciążliwych muszek. Pelargonię często stosuję w swoim ogrodzie i od tamtej pory nie mam problemu z tymi nieproszonymi gośćmi.

 

Pelargonia
Pelargonia
Pelargonia
Pelargonia

7. MIRT

Mirt jest kolejną rośliną z gatunku kwiatów ozdobnych, która uprawiana jest jako roślina pokojowa w doniczkach, którą możemy spokojnie przenieść w pół zacienione miejsce na balkonie, tarasie lub w ogrodzie. Mirt jest doskonałym odstraszaczem komarów. Zawiera olejek balsamiczny o pięknym zapachu. Jedynym minusem jest konieczność poświęcenia mu większej uwagi niż innym roślinom, wliczając w to regularne zraszanie jak i ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem.

 

Mirt
Mirt

8. AKSAMITKA

Niegdyś bardzo popularny kwiat (pierwszy, który poznałem jako dziecko – rósł w ogrodzie mojej babci), dziś bardzo rzadko spotykany w ogrodach. A szkoda, bo oprócz tego, że bardzo ładnie wygląda, to jeszcze doskonale odstrasza insekty swoim intensywnym zapachem.

 

Aksamitka
Aksamitka

9. BAZYLIA

Nie tylko kwiaty posiadają „magiczne” właściwości odstraszania insektów z ogrodu i tarasu. Znajdziemy wśród nich także zioła, a wśród nich bazylię. Najlepiej jeśli posadzimy nasiona w doniczce na przełomie marca i kwietnia dobrze odżywionej przepuszczalnej glebie. Warto je ustawić na parapecie, dzięki czemu mamy szansę na ochronę naszego domu przed przedostaniem się komarów. Ponadto to doskonały dodatek do wszelkiego rodzaju dań. Polecam także nasz tekst o tym przechowywać zioła w doniczce.

 

Bazylia
Bazylia

10. ROZMARYN

Rozmaryn jest kolejną rośliną, która może spełniać zarówno funkcję kulinarne jako dodatek do potraw mięsnych, ale także skutecznie odstraszać komary. Ponadto wiele osób używa rozmarynu do przygotowywania aromatycznych leczniczych kąpieli. Kąpieli w rozmarynie jeszcze nie próbowałem, ale jako odstraszacz owadów na oknie w mojej kuchni sprawdza się znakomicie.

 

Rozmaryn
Rozmaryn