Drzewa i krzewy idealne na taras

Drzewa i krzewy idealne na taras

Tematy wiosenne zdecydowanie u nas królują. Pisaliśmy już o ziołach na parapet, o kwiatach idealnych na balkon i taras, a nawet o oświetleniu miejsca do relaksu na świeżym powietrzu. Kontynuujemy nadal tematy wiosennego rozgardiaszu i przedstawimy Wam kilka propozycji na rośliny doniczkowe w postaci krzewów i niewielkich drzew, które wspaniale prezentować się będą na tarasie w Waszych mieszkaniach. Gotowi na kilka bezcennych rad? Zapraszamy!

proj. Fabryka Wnętrz
proj. Fabryka Wnętrz

Berberysy

Berberysy to niezbyt wymagające rośliny. Naturalnie, najlepiej rosną na glebach żyznych, ale poradzą sobie także na bardziej ubogich siedliskach. Co ważne dla nas, ze względu na klimat, w którym żyjemy berberysy nie wymagają okrywania na zimę. Są doskonałym wyborem na taras w miejskich blokowiskach, gdyż są wyjątkowo odporne na zanieczyszczenia powietrza. Podlewamy je regularnie i w przypadku, gdy rosną w mało żyznej glebie, nawozimy od czasu do czasu naturalnym nawozem/kompostownikiem.

Berberysy
Berberysy
Proj.: GOOD VIBES Interiors | Ola Dąbrówka; Fot.: Yassen Hristov www.yassenhristov.com

Miniaturowa jabłonka

W temacie miniaturowych drzewek jabłoni do wyboru mamy dwa gatunki: Delegrina oraz Delbarestivale. Wysokość pnia do koronki wynosi w obu ok. 50 cm. Doniczkę stawiać powinniśmy na stanowiskach słonecznych, najlepiej ciepłych i osłoniętych od silnych wiatrów. Minijabłonki wymagają żyznej, próchniczej ziemi. Nie wymagają cięcia jednak musimy pamiętać o regularnym podlewaniu oraz o zapotrzebowaniu na nawozy. Nawozy podaje się od wiosny do lipca, owoce zaś zbiera się we wrześniu.

 

Klon palmowy

Klon palmowy lubi stanowiska w półcieniu lub słońcu. Pamiętać należy również o tym, by gleba, w której rośnie była cały czas wilgotna. Dorastające drzewko mierzy maksymalnie do 8 m. Jest, co prawda mało odporny na mrozy, ale posadzony w miejscach osłoniętych od wiatrów może wytrzymać nawet temperaturę do -20°C. Do wyboru macie gatunki z różną barwą liści: ciemnoczerwone, jasnożółte, bladokremowe i intensywnie zielone.

Azalia 

Azalie to jedne z najbardziej okazałych krzewów. Najlepiej rosną w półcieniu, osłonięte od wiatru. Rośliny te mają szczególne wymagania co do gleby: powinna być żyzna, zasobna w próchnicę o kwaśnym odczynie (pH 4,5–5,5). Wymagają regularnego podlewania przez cały okres wegetacji, a w czasie upałów także zraszania korony wodą. Przed zimą trzeba obficie nawodnić, a po pierwszych przymrozkach rozłożyć wokół warstwę liści lub kory, by zabezpieczyć korzenie przed mrozem. Oprócz  pięknych kwiatów, plusem jest to, że azalie nie wymagają cięcia!

Azalia
Azalia

Bukszpan

Bukszpan preferuje stanowisko nasłonecznione, jest jednak niewymagającą rośliną i nawet w miejscu schowanym w cieniu będzie rósł i się rozwijał. Podlewamy go raz w tygodniu jednocześnie zważając na to, by ziemia nie była zbyt wilgotna. Pamiętajcie, że bukszpan należy przycinać dwa razy w roku i nawozić raz do roku (w wiosnę), choć to drugie nie jest konieczne.

proj. Fabryka Wnętrz
proj. Fabryka Wnętrz
Bukszpan
Bukszpan

 

Tawuła japońska

Jak w przypadku innych roślin krzaczastych i tawułę należy przycinać, by zgęstniała i tym samym cieszyła oko większą ilością kwiatów. Krzew ten rośnie do metra wysokości i kwitnie od czerwca do sierpnia. Gatunek ten rośnie dobrze zarówno w miejscach nasłonecznionych jak i zacienionych. Należy podlewać ją regularnie, jeśli jednak zapomnicie o nawadnianiu nie panikujcie – krzew ten świetnie znosi suszę.

 

 

Zapytaj // naszego eksperta

Bernadeta Zawadzka

Specjalista // Płytki
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków