Jak przygotować taras lub balkon na jesień?

Jesień na balkonie lub tarasie nie musi oznaczać rezygnacji z ładnego otoczenia. Odpowiednie zaplanowanie nasadzeń roślinnych pozwoli nam cieszyć się ładnymi widokami także po odejściu lata, a odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne pozwolą przygotować to miejsce do zmieniających się warunków atmosferycznych.

Jakie rośliny warto wybrać na jesienny taras?

W jesiennych kompozycja warto wykorzystać następujące rośliny:

Wrzosy – małe krzewinki, dorastające maksymalnie do 50cm, o drobnych, gęstych pędach, ozdobionych drobnymi listkami, na pędach ma małe kuleczki, gęsto nawleczone na łodygę, to kwiatostany wrzosów. Roślina kwitnie już od sierpnia do października, ale jest zimozielona, dekoracyjna także przez całą zimę. W gruncie jest to roślina wieloletnia, jeżeli uda nam się odpowiednio zabezpieczyć wrzosy przed przemarzaniem, mogą również przezimować na balkonie. Wrzosy do prawidłowego rozwoju potrzebują słonecznego stanowiska i lekkiej, próchniczej, kwaśnej ziemi. Uwielbiamy wrzosowe kwietniki ozdabiające nasze balkony i tarasy. 

Syntetyczne = Zrównoważone. Wiecznie zielone rozwiązanie na balkon, taras lub do małego ogródka, które oszczędza wodę, czas i pieniądze sprawdzi się również na jesienny balkon. Trawa Prestige Grass Charme Parquet dostępna w salonach Internity Home. 

Trawa Prestige Grass Charme Parquet dostępna w salonach Internity Home.
Proj.: bro.Kat – Roma Skuza, Bogna Polańska; Fot.: Radosław Kaźmierczak | Sztuczna trawa na małym balkonie

Piękną minimalistyczną ozdobą tarasów jesienią są trawy 

Jesień to czas traw ozdobnych – rośliny, które są poszukiwane i bardzo chętnie wykorzystywane w kompozycjach roślinnych balkonowych. Gdy ostatnie kwiaty tracą swój blask na pierwszy plan wysuwają się kolorowe trawy ozdobne, a gdy ich źdźbła i wiechy pokryją się szronem, zyskają tylko na dekoracyjności. Widok imponujących pióropuszy muskanych przez podmuchy wiatru przywodzi na myśl morskie fale. Trawy dosłownie tańczą na wietrze i wszędzie gdzie się pojawią wprowadzają charakterystyczną lekkość, stając się dynamicznym elementem każdej kompozycji. Na rabatach łamią monotonię, stanowiąc zwiewny szkielet kompozycji i doskonałe tło dla innych roślin, podkreślając ich kształty i urodę.

Wiele gatunków traw to gatunki wieloletnie, które raz posadzone będą rosły przez wiele lat. Trawy mogą zimować w gruncie, jak również w donicach, jednak nie każdy gatunek jest tak samo odporny na niskie temperatury. Ich dekoracyjne liście, a czasem także kwiatostany pozostają barwne przez całą zimę, wiosną wymagają przycięcia. Trawy najczęściej preferują ziemię lekką, przepuszczalną i stanowisko słoneczne. 

Do najbardziej popularnych traw należą miskanty, trzęślice, imperaty, hakonechloa, sesleria, kostrzewa, śmiałek oraz trawa pampasowa, która niestety jest bardzo wrażliwa na mróz. 

Trawy Miskant

Co powinniśmy zrobić na balkonie jesienią?

  • konserwujemy/ zabezpieczamy meble
  • oczyszczamy skrzynki balkonowe 
  • odnawiamy i konserwujemy elementy metalowe
  • pamiętamy o wiośnie na balkonie, tworzymy kompozycje wiosenne z roślin cebulowych, takich jak tulipany, szafirki, krokusy, żonkile i wiele, wiele innych. Donicę, z roślinami cebulowymi musimy dobrze zabezpieczyć, aby nie przemarzła zimą,
  • rośliny zielone zasilamy nawozami, które pozwolą im umocnić się przed zimą i łatwiej przezimować w skrzynkach balkonowych.

Zapraszamy do wysłuchania podacstu z Renatą Blaźniak-Kuczyńską, właścicielką pracowni projektowania wnętrz Renee’s Interior

Zapytaj // naszego eksperta

Agata Pietrzak

Specjalista // Meble
×

Karol Gruszka

Specjalista // Tapety, sztukaterie, wykładziny, dywany
×

Specjalista branży oświetlenia

Oświetlenie dekoracyjne
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Katowice

ul. Porcelanowa 23

Internity Home Kraków

ul. Krakusa 11

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Składowa 22, Kraków