Owoce w donicach na taras i balkon
flowercouncil.co.uk

Owoce w donicach na taras i balkon

Jednym z plusów mieszkania w domku jednorodzinnym jest posiadanie własnego ogródka i możliwości, które fakt ten za sobą niesie. Możemy wykorzystać go do zaaranżowania rogatek z kwiatami, skalniaków czy też oczek wodnych. Jeśli zaś szczególnie cenimy ekologiczne owoce i warzywa oraz przyjemność jaką niesie za sobą uprawa tych produktów możemy zdecydować się na stworzenie przydomowego warzywnika, sadu czy też szklarni. Co jednak jeśli mieszkamy w mieście, w bloku, ale nadal marzymy o możliwości zerwania z krzewu świeżego, własnoręcznie wyhodowanego owocu? I wtedy znajdzie się wyjście! Przedstawiamy Wam owoce, które możecie uprawiać na własnych balkonach i tarasach!

 

flowercouncil.co.uk
flowercouncil.co.uk

Borówki

Donice z borówkami należy postawić w nasłonecznionym miejscu, na zimę zaś zabezpieczyć pojemnik styropianem lub innym materiałem tak, by korzenie rośliny nie zmarzły. Pamiętajcie również, że gleba, w której zasadzony jest krzak borówki powinna być cały czas wilgotna, dlatego pamiętajcie o regularnym podlewaniu i stosowaniu ściółki zakwaszającej, takiej jak na przykład kompost z liści dębu, igliwie lub kora sosny. 

 

Jeśli zasadzimy ją w donicy o szerokości 30cm, to zmieścimy w niej aż trzy sadzonki rośliny. Maliny należy umieścić w miejscu zasłoniętym przed wiatrem i bogato nasłonecznionym. Pamiętajcie jednak, że jeśli donice z rośliną postawicie w miejscu, w którym przez część dnia będzie cień, ona nadal będzie się bardzo dobrze rozwijać. Owocowanie: letnie odmiany owocują dwa lata po zasadzeniu, jesienne w rok po rozpoczęciu hodowli.

 

flowercouncil.co.uk
flowercouncil.co.uk

Poziomki

Poziomki nie lubią suchych, upalnych warunków, dlatego wystawiając donicę z tymi owocami na balkon pamiętajcie o wyborze słonecznego, ale nie gorącego miejsca. Glebę wybieramy przepuszczalną, o kwaśnym odczynie, a zimą doniczki chowamy do mieszkania, gdyż roślina źle znosi mrozy. Do domowej uprawy polecamy gatunki: Yellow Vonder, Baron Solemacher oraz Rugia.

 

flowercouncil.co.uk
flowercouncil.co.uk

Truskawki

Truskawki są chyba najpowszechniej sadzoną na balkonach i tarasach owocującą rośliną. Dobrze rosną niemalże w każdej glebie, ale wymagają regularnego podlewania i to nawet po przekwitnięciu i zaowocowaniu. Pamiętajcie również, że roślina ta źle znosi mrozy. Nie trzeba jednak doniczki z nią wstawiać do mieszkania – wystarczy zabezpieczenie białą agrowłókniną lub słomą.

 

flowercouncil.co.uk
flowercouncil.co.uk

Winorośl

Winorośl to nie tylko źródło przepysznych owoców, ale również roślina, które we wspaniały sposób wije się po pergolach, tworząc zielone ściany i zdecydowanie upiększając balkony i tarasy. Ziemia w doniczce, w której posadzona zostanie winorośl powinna być zawsze wilgotna, należy zatem podobnie jak w przypadku poprzednich owoców podlewać ją regularnie. Na zimę zaś korzenie chronimy przed mrozem chowając donicę do mieszkania lub zabezpieczając specjalnymi materiałami.

 

buytengewoon.nl
buytengewoon.nl