Style ogrodowe: ogród skandynawski

Style ogrodowe: ogród skandynawski

 

Styl skandynawski to zręczne łączenie prostoty i estetyki z funkcjonalnością. Skandynawskie salony, kuchnie i pokoje niemal na dobre zadomowiły się w polskich mieszkaniach i podbijają serca osób lubiących porządek oraz równowagę kompozycji we wnętrzach. Jednak tym razem przyjrzymy się aranżacji ogrodów i tarasów w tym stylu. Jakie materiały, rośliny i meble zastosować?

 

Ogród w stylu skandynawskim
Ogród w stylu skandynawskim

OGRÓD SKANDYNAWSKI – CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJE?

Spośród charakterystycznych elementów, które powinny zawierać się w ogrodzie skandynawskim, najczęściej fachowcy wymieniają… prostotę i naturalność. W przeciwieństwie do opisywanych przeze mnie wcześniej ogrodów francuskich, angielskich czy japońskich, te urządzone wg skandynawskich zasad przejrzystości i bliskości z naturą, nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych czy przygotowawczych. Jest to duży plus dla osób, którym nie zależy na aranżowaniu w ogrodzie ” zielonej wizytówki”, a jedynie traktują je jako miejsce, gdzie mogą spokojnie spędzić czas wśród niekoniecznie równo przystrzyżonego trawnika i przyciętego w kant żywopłotu.

Częstym elementem w skandynawskich ogrodach są powierzchnie z małych kamyków lub grubego żwiru dekoracyjnego.

Rośliny, które pojawiają się w stylu skandynawskim, są zazwyczaj mało wymagające jeśli chodzi o warunki glebowe. Łatwo je pielęgnować (najlepiej, jeśli nie musimy wcale tego robić). O ile w stylu angielskim czy japońskim stylizuje się naturalne ułożenie roślin, tak tutaj po prostu nie zwraca się na to uwagi. Dlatego w ogrodzie skandynawskim często czujemy się jeszcze bardziej naturalnie, niż w tych wcześniej wymienionych. W niektórych mocno naturalistycznych ogrodach spotkacie także grzyby i chwasty. Nikomu to nie przeszkadza.

Jeśli chodzi o najczęściej wykorzystywane gatunki roślin, to specjalizujący się w stylu skandynawskim ogrodnicy wymieniają najczęściej szybko wzrastające sosny i świerki, pachnące wrzosy, a także drzewka owocowe: jabłoń, grusza. W wielu takich ogrodach spotkamy także borówkę i żurawinę oraz bardziej dekoracyjne akcenty w postaci kwiatów geranium, nasturcji, orchidei czy petunii.

Główną zasadą projektowania ogrodu w stylu skandynawskim jest przestrzeń i światło – czyli coś, co dobrze znamy aranżując wnętrza mieszkań lub domów w tym stylu. Dużą wagę przywiązuje się do odpowiedniego nasłonecznienia i doboru kolorów. Stąd też obecność jasnych, często białych barw, w postaci mebli, jasnobeżowego lub szarego żwiru bądź płyt tarasowych, które uzupełniają kompozycję podłoża.

MEBLE OGRODOWE W STYLU SKANDYNAWSKIM

Co do samych mebli ogrodowych to tutaj mamy do czynienia z prostotą i funkcjonalnością oraz jednoczesną dbałością o ciepło i przytulność. Wszak ważne, aby korzystając z nich, czuć się swobodnie i wygodnie. Typowe skandynawskie krzesła i stoliki doskonale sprawdzą się zarówno w połączeniu z drewnianą podłogą tarasu jak i żwirową nawierzchnią w ogrodzie. Skandynawski design lubi trzymać się razem – to wtedy prezentuje się najlepiej. Ozdoby? Znikoma ilość. Nie ma konieczności stosowania dekoracji, które w wielu przypadkach wręcz mogą zepsuć urok oszczędnego i przytulnego stylu skandynawskiego w ogrodzie.

TARAS W STYLU SKANDYNAWSKIM

Jeśli już jesteśmy w ogrodzie, to warto także wspomnieć nieco o tarasach w stylu skandynawskim. O czym należy pamiętać w szczególności? Mianowicie o drewnie. Ten materiał to niemal esencja stylistyki. Na poniższych aranżacjach widzimy także zarówno meble drewniane jak i wykonane z nowoczesnego technorattanu. Do tego idealnie pasuje rozkładany parasol ogrodowy lub przesłaniająca nadmiar promieni słonecznych pergola.