Wieloletnie zioła idealne na balkon i parapet

Wieloletnie zioła idealne na balkon i parapet

Szykujecie swój balkon i parapety na przypływ wiosny? Jeśli tak, to mamy dla Was kilka podpowiedzi. Zwłaszcza dla tych, którzy prócz wyglądu w roślinach zaokiennych cenią również użytkowości i chcieliby zasiać/posadzić kilka ziół, które będzie można świeżo uszczypnąć do obiadu, orzeźwiającego napoju i deseru. Przygotowaliśmy dla Was zestaw sześciu roślin, które idealnie spełniają powyższe warunki. Ciekawi co to za gatunki? Zapraszamy!

Rozmaryn

Glebą, w której rozmaryn czuje się najlepiej, to ziemia wapienna. Latem stawiajcie go zawsze w ciepłym, nasłonecznionym, ale nie wietrznym miejscu. Zimą zaś chowajcie zioła do wnętrza w jasne, ale chłodne miejsce. Nie podlewajcie rozmarynu zbyt często, gatunek ten bowiem dobrze rozwija się w suchej ziemi. UWAGA: jeśli macie zamiar siać rozmaryn, to należy to zrobić na przełomie kwietnia i maja.

Zioła idealne na balkon i parapet | proj. TIKA
Zioła idealne na balkon i parapet | proj. TIKA

Mięta

W odróżnieniu od rozmarynu, uprawa mięty z nasion jest trudna, dlatego lepiej zainwestować w małe krzaczki roślin do rozsadzenia. Zioło to lubi dużo światła i dużo wody, wybierzcie jej zatem miejsce dobrze nasłonecznione i nie zapominajcie o regularnym podlewaniu (ziemia powinna być non stop wilgotna). 

Zioła nie tylko wzbogacają potrawy i napoje - to samo robią z naszym wnętrzem
Zioła nie tylko wzbogacają potrawy i napoje – to samo robią z naszym wnętrzem

Oregano

Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich roślin i przy uprawie oregano powinno się ustawić doniczki w dobrze nasłonecznionym, ciepłym i osłoniętym od wiatru miejscu. Należy również pilnować, by podlewać je regularnie tak, by ziemia była wilgotna, ale nie mokra. UWAGA: jeśli chcecie zasiać oregano, to zróbcie to w kwietniu, zaś jeśli w zamiarze macie rozsadzenie sadzonek, to najlepiej robić to wiosną lub jesienią. Oregano może nam służyć nawet przez pięć lat!

Oregano
Oregano

Szałwia

Jeśli zdecydujecie się na hodowlę szałwii, to pamiętajcie, by na zimę przycinać jej pędy na wysokości około 15 cm nad ziemią. Dzięki takiemu zabiegowi nasza kępka ziół będzie gęsta i szczodrze zaowocuje w drogocenne liście. Szałwia lubi suche, wapienne gleby oraz dobre nasłonecznienie. Potrafi wyrosnąć nawet do 100cm od podłoża, w którym się znajduje. UWAGA: szałwię sieje się na wiosnę, na przełomie marca i kwietnia.

Zioła na balkon i parapet
Zioła na balkon i parapet

Tymianek

Tymianek lubi gleby umiarkowanie wilgotne, bogate w wapń. Doniczkę z tą rośliną stawiajcie w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. UWAGA: tymianek, podobnie jak rozmaryn wysiewa się na przełomie kwietnia i maja. Na zimę przenosimy naszą roślinę do chłodnego pomieszczenia, a w lecie nie zapominamy o spulchnianiu gleby. Podlewamy regularnie – raz w tygodniu, a po dwóch latach zaczynamy przycinać łodygi w celu zagęszczenia i pojawienia się młodszych.

Tymianek
Tymianek

Szczypiorek

Szczypiorek z całego zestawu przedstawionych dziś ziół jest chyba najprostszy w uprawie. Potrzebne nam są wyłącznie kupione na ryneczku cebule i trochę ziemi. Co ciekawe szczypiorek urośnie w każdym rodzaju gleby. Wystarczy wystawić doniczkę na słońce i starać się ją codziennie podlewać. PODPOWIEDŹ: podlewanie wodą mineralną przyspieszy wzrost rośliny.

Piękną oprawą ziół są dopasowane doniczki
Piękną oprawą ziół są dopasowane doniczki