Jak zabudować zmywarkę w kuchni?
Zabudowa zmywarki Miele-G
fot. Miele

Jak zabudować zmywarkę w kuchni?

Zmywarka staje się niemal standardem w wyposażeniu naszych domów. Coraz częściej zamiast być oddzielnym bytem wśród pozostałych urządzeń AGD i kuchennych mebli, staje się przemyślanym i zaplanowanym elementem wyposażenia, ale i także wystroju kuchennego wnętrza. Dziś podpowiemy jak zabudować zmywarkę w kuchni samodzielnie, czyli bez pomocy profesjonalistów. Oprócz omówienia tematu, prezentujemy ranking ciekawych zmywarek dedykowanych do zabudowy dostępnych na polskim rynku.

ZMYWARKA WOLNOSTOJĄCA A ZMYWARKA DO ZABUDOWY – KIEDY NAJLEPIEJ STOSOWAĆ?

Przy odrobinie uporu i odpowiedniej ilości pieniędzy nie będzie miało to znaczenia, ale… zastosowanie zmywarki do zabudowy najkorzystniejsze jest w momencie, gdy mamy do czynienia z nowo powstającymi kuchniami. W takich przypadkach najłatwiej jest zaplanować im swoje miejsce w kuchennej przestrzeni, ponieważ dobierane są fronty, blaty i uchwyty o jednolitym, spójnym wykończeniu. To pozwala na zachowanie ładu architektonicznego i estetycznego w aranżacji naszej kuchni.

W przypadku, gdy będziemy chcieli kupić zmywarkę do zabudowy do istniejącej kuchni, możemy się napotkać na problemy z doborem odpowiedniego frontu meblowego, który był zainstalowany wcześniej. Nie mamy pewności czy uda się nam dobrać identyczny element, który będzie pasował wyglądem do zainstalowanego zestawu. Wynika to z kwestii technicznych – produkty tego samego producenta mogą się (nieznacznie, ale zawsze) różnić się pomiędzy różnymi partiami.

Jeśli nie dotyczą nas dwie powyższe sytuacje, to najkorzystniej będzie nam skorzystać z rozwiązania z udziałem zmywarki wolnostojącej. Wtedy, zamiast pełnej integracji z pozostałym wyposażeniem kuchni, możemy uczynić z niej element wyróżniający w dekoracji wnętrza. Sposobem, aby to osiągnąć, jest dobór odpowiedniego modelu, tak aby geometria urządzenia współgrała z przewodnim stylem pomieszczenia, a wyróżnik stanowił jego kolor lub struktura powierzchni. Np. biały front kuchenny – czarna zmywarka. 

 

Omawiamy jak zabudować zmywarkę | fot. Miele
Omawiamy jak zabudować zmywarkę | fot. Miele

 

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PRZY ZAKUPIE ZMYWARKI DO ZABUDOWY?

Jeśli już zrobiliśmy rozpoznanie terenu i wynika z niego ewidentnie, że możemy pozwolić sobie na zabudowę zmywarki, to czas przyjrzeć się bliżej parametrom i funkcjom, jakie powinny zawierać w sobie nowoczesne urządzenia do zmywania naczyń. Oto najważniejsze z nich:

Wielkość zmywarki – najpopularniejsze modele to zmywarki o szerokości 45 cm i 60 cm.

Liczba programów zmywania – oprócz standardowych i automatycznych opcji, coraz więcej urządzeń wyposażanych jest w dodatkowe, dedykowane do konkretnych rodzajów naczyń, programy zmywania.

Klasę zmywania – im wyższa (najlepiej A), tym lepsza efektywność zmywarki.

Klasę energetyczną zmywania – oszczędzajmy energię!

Funkcje ułatwiające zmywanie – np. namaczanie, usuwanie zeschniętych resztek, polerowanie szkła.

Bezpieczeństwo – warto sprawdzić, czy zmywarka posiada wdrożone specjalne systemy zabezpieczające np. przed rozszczelnieniem.

Temperatura zmywania – im efektywniejsze zmywanie w niskich temperaturach, tym większa oszczędność na rachunkach za ciepłą wodę.

Dodatkowe akcesoria – ważne w przypadku zmywarek do zabudowy; wszelkie dodatkowe elementy np. montażowe dołączone do zestawu pomogą uniknąć denerwującego poszukiwania ich u producentów.

Kwestią chyba najistotniejszą jest to ile naczyń jednorazowo możemy zmyć. W przypadku zmywarek o szerokości 45 cm szacuje się, że może to być od 8 do 10 kompletów naczyń, a w zmywarkach o szerokości 60 cm, zmyjemy za jednym razem od 12 do nawet 15 zestawów naczyń. Istnieją oczywiście zarówno większe, jak i mniejsze urządzenia – wszystko zależy od potrzeb jakie generuje dane gospodarstwo domowe.

schemat_montazu_zmywarki
grafika / candy.pl

Jak zabudować zmywarkę? 

Specjaliści radzą, by instalowanie zmywarki rozplanować najlepiej w bezpośrednim sąsiedztwie zlewu kuchennego. Z dwóch powodów: technicznego – montaż rurki doprowadzającej bieżącą wodę oraz odpływu kanalizacyjnego jest zdecydowanie mniej skomplikowana; oraz praktycznego – pomaga w utrzymaniu odpowiedniej higieny podczas przygotowywania posiłków (nie składujemy użytych naczyń, tylko wrzucamy je od razu do zmywarki).

W przypadku zmywarki do zabudowy, oprócz kosztu samego urządzenia, musimy się także liczyć z wydatkiem około kilkuset złotych za dodatkowy front, uchwyty oraz elementy montażowe (jeśli nie zostały dołączone). Urządzenie ustawia się pomiędzy meblami kuchennymi o ujednoliconej wysokości – tak aby nie powodowały różnic w poziomach blatu kuchennego. Po zainstalowaniu i zlicowaniu frontu, zmywarka z zewnątrz wygląda jak zwykła szafka kuchenna, ponieważ front jest zintegrowany z drzwiczkami zmywarki – pociągając za uchwyt otwieramy tym samym zmywarkę.

Na rynku istnieją także nowoczesne zmywarki do zabudowy, które są zaprojektowane jako tzw. „gotowce”. Nie potrzebujemy dobierać do nich dodatkowych frontów i blatów, ponieważ ich bryła pozwala na bezpośrednie zainstalowanie w aranżacji kuchennej. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność odpowiedniego doboru koloru zmywarki, względnie pozostałych mebli kuchennych i sprzętów AGD do wyglądu samego urządzenia do zmywania. 

 

 

ZMYWANIE ANALOGOWE, CZYLI ZMYWAK, PŁYN DO NACZYŃ I TY…

Prawda jest taka, że nie zawsze możemy pozwolić sobie na zainstalowanie w swoim domu funkcjonalnej zmywarki. Powody mogą być różne: brak miejsca, brak dogodnych podłączeń i odpływów, dosyć drogi koszt zakupu nowej zmywarki. W takich przypadkach pozostaje nam „zmywanie analogowe”, czyli nie do końca przyjemna, ale i konieczna czynność ręcznego zmywania naczyń w zlewozmywaku. Aby usprawnić i przyspieszyć te czynności, przygotowaliśmy mały przegląd fajnych i przydatnych akcesoriów.