Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do nowoczesnego domu?
oprawy natynkowe

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do nowoczesnego domu?

Możemy się pożegnać z erą smętnie wiszących żyrandoli. Nastały czasy, w których oświetlenie odgrywa niemałą rolę w aranżacji wnętrz, a z grą świateł mamy do czynienia nie tylko na obrazach Claude Moneta… i uwierzcie mi – źródło światła wcale nie musi być okazałe, aby przyciągać wzrok. Dyskretna elegancja – to ona jest pożądana w nowocześnie urządzonych domach. Uzyskamy ją decydując się na oprawy natynkowe, wpuszczane lub reflektory. Sprawdźcie ich możliwości oraz zakochajcie się razem z nami w tej minimalistycznej i przy tym niezwykle urokliwej oprawie świetlnej.

 

oświetlenie sufitowe
Oświetlenie we wnętrzu gra kluczową rolę | proj. Mana Design

JAŚNIEJ, PROSZĘ!

Wiele mówi się o aranżacji naszych czterech kątów, ale czy wystarczająco dużo uwagi poświęcamy tak istotnej kwestii jaką jest projektowanie oświetlenia? Moim zdaniem to kwestia kluczowa. To ono jest odpowiedzialne za stworzenie pożądanego klimatu, ukrycie mankamentów architektonicznych, albo wyeksponowanie tych elementów, z których jesteśmy szczególnie zadowoleni. Za jego sprawą możemy również optycznie powiększyć, a nawet podwyższyć pomieszczenie. O plusach jakie płyną z odpowiednio zaprojektowanego oświetlenia dla normalnego funkcjonowania w domu nie wspomnę!

Oprawy natynkowe oraz wpuszczane to prawie niewidoczne punkciki światła, za sprawą których można osiągnąć naprawdę wymarzony efekt w każdym rodzaju wnętrza, a dzięki różnorodności modeli każdy na pewno wybierze lampę idealnie dopasowaną do jego upodobań. 

 

oświetlenie
proj. Exit Design

Dyskretna elegancja, czyli oprawy wpuszczane

Często bogatą formę utożsamiamy z pięknem. W wielu przypadkach to uproszczenie może się sprawdzać, ale nie zawsze… Oszczędne w formie lampy wpuszczane są prawie niewidoczne dla oczu. Charakteryzuje je niezwykła dyskrecja, a pomimo to są w stanie zachwycić. Ich sekret tkwi właśnie w tej niewymuszonej elegancji, a kocha się je przede wszystkim za spełnianie swojej funkcji w pełni. Nie mamy tu do czynienia z przerostem formy nad treścią lecz z pożądaną prostotą. Lampy wpuszczane idealnie wpisują się w dewizę ,,im mniej, tym lepiej” i tym samym w stylistykę minimalistycznych i nowoczesnych wnętrz. Źródło światła, którego praktycznie nie widać, nie zakłóca porządku i spokoju mieszkań urządzonych w tym duchu.

Styl minimalistyczny we wnętrzach

 

proj. ofdesign Oskar Firek
proj. ofdesign Oskar Firek

Modnie i funkcjonalnie

Bardziej wyrazistą oprawą świetlną są lampy natynkowe lub reflektory. Choć są bardziej widoczne niż te wpuszczane, to nadal mamy do czynienia z niezwykłą prostotą. Za ich sprawą możemy podkreślić nowoczesny charakter wnętrza, a z drugiej strony odnajdą się również w tych eleganckich. Ich prosta i zarazem uniwersalna forma sprawdzi się również w wnętrzach skandynawskich a także minimalistycznych. Na takie rozwiązanie na pewno łatwiej będzie zdecydować się ludziom odważnym i otwartym, a także lubiącym niebanalne i przy tym nieskomplikowane rozwiązania.

Reflektory zamocowane na szynoprzewodzie, doskonale sprawdzą się w stylu industrialnym. 

 

,,Niechaj się stanie światłość” – jasna sprawa z oprawami oświetleniowymi SternLight

 

Oświetlenie SternLight we wnętrzu, fot. Urszula Czapla, Arch. ABB
Oświetlenie SternLight we wnętrzu, fot. Urszula Czapla, Arch. ABB

Zalety minimalistycznego oświetlenia w nowoczesnym projekcie

Takie lampy, choć dyskretne, niezaprzeczalnie pełnią rolę dekoracyjną. Potrafią podkreślić dany styl: dodać pazura lub wyciszyć. Wszystko zależy od aranżacji. Jednakże nie tylko o zaletach dekoracyjnych będzie mowa. Małe punkciki świetlne w postaci lamp wpuszczanych idealnie nadają się do oddzielenia różnych stref w otwartej przestrzeni. Taka gra światłem, co prawda wprowadzi tylko umowną granicę, ale warto o tym pomyśleć. Lampy natynkowe i wpuszczane idealnie sprawdzą się również w małych pomieszczeniach, takich jak przedpokój czy łazienka. Lampa zwieszana mogłaby je przytłoczyć.

Nowoczesne oświetlenie do przedpokoju

W odwrotnej sytuacji, gdy szukamy odpowiedniej wielkości żyrandolu do dużego pomieszczenia, sprawdzą się równie dobrze. Wtedy możemy zdecydować się na główne światło w postaci zwieszanej lampy, którą urozmaicimy punkcikami świetlnymi (łatwiej wtedy stworzyć odpowiedni klimat za pomocą światła). Inną moją propozycją do dużych pomieszczeń są sufity podwieszane lub te rzeźbiarsko ukształtowane, na których z łatwością możemy umieścić oświetlenie wpuszczane.

 

oprawy natynkowe
Projekt BASK Grupa Projektowa
proj. Malee- projektowanie wnętrz
proj. Malee- projektowanie wnętrz

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie?

Skoro już znamy przynajmniej niektóre zalety opraw natynkowych i wpuszczanych oraz reflektorów, przejdźmy do rzeczy. Gdy już staniemy przed kupnem odpowiedniego do naszego mieszkania modelu, musimy zwrócić uwagę na pare kwestii i bynajmniej nie chodzi tu tylko o cenę (choć ona potrafi czynić cuda 🙂 ). 

Moją najważniejszą radą, jest to, aby wybrać oprawę możliwie najbardziej uniwersalną oraz elastyczną. Krótko mówiąc – powinna ona dostosowywać się do zmieniających się warunków oraz naszych potrzeb. Ponadto warto wybrać oprawę wykonaną z odlewu aluminiowego. Wtedy mamy gwarancję doskonałego kształtu oprawy i znacznie wyższej jakości niż jest to w przypadku lamp wykonanych z blachy. Przykładem marki, która tworzy oświetlenie w technologii ciśnieniowego odlewu aluminiowego malowanego metodą proszkową jest SternLight. Oprócz tego produkty tego brandu są niezwykle elastyczne oraz dopasowujące się do naszych potrzeb. Za ich pomocą możemy stworzyć we wnętrzu pożądany klimat.

,,Możliwość regulacji wertykalnej i horyzontalnej, ściemniania fazowego czy umieszczenia wybranej ilości źródeł światła, pod wybranym kątem i w preferowanej od siebie odległości na szynoprzewodzie, a także podwójna funkcjonalność niektórych modeli opraw, które mogą być stosowane jednocześnie jako typowy downlight i wysuwany regulowany projektor – to wszystko wpływa na niezwykłą elastyczność produktów, a więc i ich atrakcyjność.”

Wojciech Mantur – Project Manager w showroomie Internity Home w W-wie

 

Jeśli chcesz otrzymać profesjonalną pomoc w zaprojektowaniu oświetlenia w swoich czterech kątach lub stoisz przed dylematem, jakim jest wybranie odpowiednich lamp – napisz do nas lub przyjdź do naszych showroomów!

Zapytaj naszego specjalistę >>

Showroom IH w Warszawie Showroom IH w Łodzi Showroom Prodesigne w Krakowie

 

Nowoczesne oświetlenie sufitowe w łazience | proj. Hola Design
Nowoczesne oświetlenie sufitowe w łazience | proj. Hola Design
Minimalistyczne oświetlenie natynkowe w eklektycznym wnętrzu | proj. Hola Design
Minimalistyczne oświetlenie natynkowe w eklektycznym wnętrzu | proj. Hola Design
Oświetlenie natynkowe to świetne rozwiązanie do przedpokoju | proj. Mana Design
Oświetlenie natynkowe to świetne rozwiązanie do przedpokoju | proj. Mana Design
Oświetlenie natynkowe w skandynawskim wnętrzu | proj. Mana Design
Oświetlenie natynkowe w skandynawskim wnętrzu | proj. Mana Design
proj. Bask Grupa Projektowa
proj. Bask Grupa Projektowa

 

Zapytaj // naszego eksperta

Iwona Karwowska

Specjalista //Oświetlenie
×

Zobacz // próbki i ekspozycję

Internity Home Warszawa

Duchnicka 3, Warszawa

Internity Home Warszawa

ul. Bartycka 24/26 (pawilon 208)

Internity Home Łódź

Wróblewskiego 19a, Łódź

Prodesigne Kraków

ul. Praska 47, Kraków