Jak przywrócić świetność mieszkaniu w zabytkowej kamienicy, zachowując jego wyjątkowy charakter, a jednocześnie wprowadzając nutę nowoczesności? Odpowiedzią jest styl eklektyczny, który nadal jest silnym trendem aranżacji wnętrz. Sprawdza się idealnie właśnie wtedy, kiedy chcemy połączyć czas przeszły z teraźniejszością. Realizacja autorstwa Małgorzaty Sety ze studia architektonicznego Silke, to przykład eklektyzmu w czystej postaci: klasyki lat ’60, przedwojenny stół i industrialne akcenty, grają tutaj w jednej drużynie.
Eklektyzm na białym tle
Strefa dzienna jest bardzo jasna i przestronna, przede wszystkim dzięki temu, że mieszkanie jest wysokie i posiada duże okna. Historia miejsca została podkreślona, poprzez wyeksponowanie oryginalnego drewnianego parkietu, ram okiennych wraz z drzwiami balkonowymi oraz ceglanych ścinań, pomalowanych na biało.
Monochromatyczna baza kolorystyczna, wprowadziła ład do wnętrza, w którym znajduje się bardzo dużo rzeczy. Sprytnie uniknięto chaosu, dzięki zastosowaniu jako dominującego zestawu połączenia bieli z czernią. Uzupełnienie stanowią akcenty barwne, takie jak musztardowy i butelkowozielony fotel, a także liczne grafiki, plakaty i zdjęcia dekorujące ściany.
Industrialny klimat ujawnia się w wyeksponowanym, czarnym okablowaniu, a także metalowych elementach. Został on jednak złagodzony marmurowym akcentem, wykorzystanym min. jako blat wyspy kuchennej.
Ostatnio dodane
Sypialnia z lamperią
Sypialnia to ukłon w stronę minimalizmu, do którego Małgorzata Seta z Silke ma słabość. Wyposażenie ograniczone jest do niezbędnego minimum. Panuje tu łagodna, pudrowa kolorystyka, która sprzyja relaksowi. Ciekawym akcentem dekoracyjnym jest lamperia, w mocnym błękitnym kolorze. Jak podkreśla autorka projektu:
Lamperie powracają! Element dekoracji ściany, kojarzony przez lata z klatkami schodowymi w blokach, przezywa swój wielki renesans. Wariacje na temat lamperii, coraz częściej spotykane są w realizacjach architektów.
W minimalistycznej sypialni, udało się przemycić romantyczne motywy. Mimo ograniczonego wyposażenia, elementy dekoracyjne takie jak pastelowe dodatki, złota rama dekoracyjnego lustra czy różnego rodzaju puzderka, ocieplają wnętrze.
Ostatnio dodane
Łazienka czarno na białym
Łazienka, na pierwszy rzut oka, zdaje się być urządzona w bardzo zachowawczy sposób. Tutaj, wyjątkowo, pozwolono industrialnemu stylowi zagrać główną rolę. Natomiast, kiedy przyjrzymy się uważniej, zauważymy metaliczną zasłonę, ciekawą dekorację kabla na którym wiszą żarówki przy lustrze i mini doniczkę, zorganizowaną w figurce różowego dinozaura.
Ostatnio dodane
Oswojony industrializm
Mieszkanie w zabytkowej kamienicy, zyskało drugie życie, bez pozbawiania go, pamięci o historii tego miejsca. Elementy charakterystyczne dla różnych stylów, funkcjonują tutaj w absolutnej zgodności. Efekt finalny aranżacji jest tak zachwycający, gdyż zdaje się być zgodny z hasłem przewodnim jego autorki:
„Najbardziej lubię łączyć proste formy z wzornictwem lat ’60 i ’70. Myślę, że dobrze zaprojektowana przestrzeń cieszy oko i pozwala w niej wygodnie funkcjonować. Szczęśliwie w niej BYĆ.”
Małgorzata Seta