Mieszkania w kamienicach i zmiany historyczne
Kamienice z założenia były budowane w centrum miasta z przeznaczeniem dla elit. Mieszkania w nich posiadały zazwyczaj bardzo duży metraż, były wysokie, często posiadały również dwa wejścia: reprezentacyjne i kuchenne. Po wojnie jednak mieszkania w kamienicach straciły na swojej wartości. Jedno mieszkanie było często dzielone na mniejsze. O same mieszkania raczej nikt nie dbał, całe budynki były własnością komunalną, niezadbaną i rzadko remontowaną. Na szczęście wiele się teraz zmieniło i mieszkania w kamienicy cieszą się popularnością. Wysokie wnętrza, stary parkiet, dwuskrzydłowe drzwi, sztukaterie ścienne i sufitowe, a nieraz i pamiętające ubiegłe stulecia klimatyczne piece kaflowe. Mieszkania w kamienicach to prawdziwe perełki architektury, jednak ich remont i wykończenie mogą nieść za sobą szczególne wyzwania.
Długa droga
Przed dużym wyzwaniem remontowym pięknego mieszkania na Mokotowie stanęła architekt Małgorzata Jaworska. Projektantka odtworzyła przedwojenny klimat, który został wzbogacony nowoczesnymi rozwiązaniami. Choć droga do osiągniecia celu była wyboista, gdyż samo przygotowanie do remontu zajęło półtora roku, udało się osiągnąć zamierzony cel. Przed remontem należało postarać się o rozmaite pozwolenia oraz fachowe opinie ponieważ jak to w starych kamienicach bywa czekają na nas różne niespodzianki. Problemy pojawiły się już na samym początku, jak się okazało nie można było wyburzyć wszystkich zaplonowanych ścian. Od tego zależało rozplanowanie wszystkich pomieszczeń.
We wnęce, w której dawniej mieściła się łazienka, wkomponowana została cała kuchenna zabudowa z szarymi, pozbawionymi uchwytów szafkami. Piękna stylowa wyspa z kamiennym blatem znakomicie prezentuje się na ich tle. W kącie stanęła stylowa witryna prezentująca kolorowe szkło.
Odnawianie
Inwestorka bardzo chciała zachować i odnowić cały stary parkiet. Dla remontującej ekipy nie było to ułatwienie, gdyż należało tak rozplanować prace, aby nie powstało gruzowisko, które mogło uszkodzić drewniane klepki. Dwuskrzydłowe drzwi w salonie, były tak zniszczone że nie udało się ich uratować. Trzeba było zamówić nowe, które wykonała pracownia stolarska Sosna.
Stół jadalniany stanowi dopełnienie aranżacji a krzesła Fameg Amada stanowią ciekawy eklektyczny akcent, są nowocześniejsze niż pozostałe meble. W projekcie widzimy fuzję stylów, wprowadzoną ze smakiem i wyczuciem. Poprzez łączenie ze sobą mebli z różnych epok, kilku stylów, a także rozmaitych materiałów, kolorów i wzorów architektka stworzyła wnętrze oryginalne i ponadczasowe, a także idealnie wpisujące się w kanony wyszukanego stylu eklektycznego.
Ostatnio dodane
Stylowa oaza
Architektka z niezwykłym wyczuciem połączyła stare z nowym, dzięki temu uzyskano nietuzinkową realizację mieszkania. Z założenia architekt Małgorzata Jaworska chciała zachować równowagę między elementami stylowymi i nowoczesnymi oraz dopasować je do siebie. Zgrać zdobne meble i robioną na wymiar zabudowę. Całe wnętrze jest pełne naturalnego światła, pozbawione nadmiaru bodźców.
Ostatnio dodane
Salon kąpielowy
W starym mieszkaniu brakowało łazienki z prawdziwego zdarzenia. Na szczęście metraż pozwalał na wygospodarowanie nowej pięknej przestrzeni, która zamieniła się w prawdziwy salon kąpielowy. Wanna wolnostojąca przyścienna wspaniale komponuje się ze stylowymi meblami oraz dużym lustrem w drewnianej rzeźbionej ramie. Szare płytki z delikatnym żyłkowaniem stanowią ciekawe harmonijne tło dla całej kompozycji.